עמותה לזכויות ילדים והורים (ע"ר)

פורום זכויות הורים וילדים

ברוכים הבאים לפורום זכויות הורים וילדים

פורום זכויות ילדים והורים הוקם כדי ליידע, לתמוך ולייעץ לכם אודות הזכויות שלכם כהורים והזכויות המגיעות לילדיכם.

בפורום תשיב לשאלותיכם עורכת דין תמר טסלר העוסקת בתחום זכויות הורים וילדים.

אנא לתשומת לבכם; נא לכתוב בשפה נקיה ובקיצור רב. אנא התחשבו במנהלת הפורום ונסחו את השאלות שלכם בקצרה ובאופן ממוקד. שימו לב, כל הודעה שתכלול לשון הרע תמחק מייד.

*המידע והייעוץ הניתנים בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי מקצועי. השימוש במידע והייעוץ הניתן בפורום על אחריות המשתמש בלבד.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקבוצת זכויות הורים וילדים בפייסבוק!
להצטרפות לחצו כאן

פורום זכויות ילדים והורים

שלום רב,

אחיין שלי בו 12 מגלה לאחרונה התנהגות תוקפנית, פיזית ומילולית, כלפי הוריו ואחיו.
הם לקחו אותו לרופא משפחה והוא קילל את הרופא.. והוא כמובן לא מסכים לשבת עם פסיכולוג או פסיכיאטר.
באחת מהפעמים שהוא השתולל כי לא קיבל את המגיע לו - אחזתי בו כדי שירגע- והוא הזמין משטרה.

מה עליהם ועליי לעשו לנוכח התנהגות כזאת? מה מותר לנו לעשות?

 

חינוך ביתי / יפית.  31/10

שלום רב
אנ מעוניינת שבתי בת ה-14 תתחנך בבית כיון שלא מצאנו מקום המתאים להשקפתינו הרוחנית.
הקבסית מאיימת שתפעיל נוהל קבס למרות שהוסבר כי אנו מגישים טפסים ואין אנו מעוניינים במסגרת שהציעה שכן אין החברה מתאימה לחינוך הילדה המתקבל בבית.
לטענת הקבסית, עלינו לרשום אותה מיידית לבית הספר ורק לאחר מכן, להתחיל תהליך של חינוך ביתי, במידה ויאושר הילדה תוכל ללמוד בבית.
יש לציין כי הילדה מקבלת שיעורים פרטיים ותמיד אחד ההורים נמצא איתה בבית במשך כל היום.
אנו מעוניינים בחינוך ביתי וגם הילדה.
איך פותרים את העניין מול הקבסית.
תודה רבה
יפית

 

הוצאת ילד מצהרון / אנונימית.  30/10

היי,
בני נמצא בגן טרום חובה, שהגן היא עד השעה 14:00, מ14:00 עד 16:30 מתקיים צהרון בתשלום.

קצת רקע לפני חצי שנה בני היה בגן פרטי ויצא מהגן מכיוון שהוא היה עם קבוצה לא התאים למסגרת והוחלט להוציא אותו מהגן.

פניתי לעירייה שתשלב את בני בקייטנה וסורבנו בגלל שהוא לא בשנתון.
כל זאת למרות שהסברתי שיהיה פער של 4 חודשים בין שנת הלימודים שהופסקה וזאת שאמורה להתחיל אבל זה לא עניין אותם.

לפני כשלושה חודשים בעצת מומחים ולמען השקט הנפשי שלנו כהורים ביצענו אבחון לבני ע"י פרופסור מוכר על מנת לדעת אם בני צריך מסגרת מיוחדת, תוצאת האבחון הייתה שבני מתאים למסגרת רגילה. כמו כן נכתב שהוא שובב וסקרן ובודק גבולות.

שנת הלימודים החדשה החלה ברגל ימין.

היום בני חזר חבול מהצהרון והמנהלת הצהרון רצה אליי והסבירה מדוע קיבל מכה והוסיפה וקבעה שהוא מסכן את עצמו ואת הסביבה.

לאחר שבעלי שוחח עם מנהלת הצהרון בטלפון על מנת לברר את פשר המכה
קיבלנו שיחה מרכזת הצהרונים אשר בקשה לקבוע פגישת "יחסנו לאן" ועוד באותה שיחהרמזה שהם חושבים להוציא אותו מהצהרון מכיוון שהוא מסכן את עצמו ואת סביבתו בעצת מנהלת הצהרון.

חשוב לי לדעת מה זכויות ילדי ובמידה יחליטו להוציא אותו מהצהרון.

תודה מראש.

 

שלום רב,ביתי בת ה-16 מטופלת עי פסיכולוגית מזה שנתיים,אין הטבה במצבה רק עליות ומורדות.הפסיכולוגית מגדירה אותה בסיכון לכן ממליצה להוציאה מהביית לפנימיה תומכת.לנו ההורים וגם לילדה קשה העובדה הזו של ההוצאה מהביית.הפסיכולוגית לוחצת עלינו ושאלתי היא האם היא יכולה להכריח אותנו ומה קורה אם לא נסכים מהן זכויותינו... היא אמרה גם שהתהליך צריך להעשות דרך הרווחה ואנו מתלבטים...ואם הילדה לא רוצה אפשר בכפייכ דרך צו בית משפט אבל אנו לא מעוניינים ורוצים לבדוק עבורה מטפל אחר.האם הפסיכולוגית יכולה להשתמש במידע ולפנות לרווחה ללא הסכמתנו?????

 

החזר כספי / יוליה.  28/10

שלום, בחודש ספטמבר היה בגן 5-6 ימים עקב מחלות .
האם ניתן לקבל החזר כספי כל שהוא עבור החודש? האם יש חוק בנושא?

תודה.

 

שלום,

יש לי ילד בן 2.6 חולה אפילפסיה ומקבל תרופות שמעוררות אצלו מעט אי שקט אך מונעות התקפות. הוא עבר השנה לגן פרטי חדש. הגן ביקש שנבדוק אותו כי נראה לו התפחותית מאחר, בדקנו והכל תקין, ועשינו עוד ועוד בדיקות והכל תקין. בנוסף הזמנו פסיכולוגית שתגיע לגן.

הפסיכולוגית תגיע בעוד שבועיים לגן, היום אמר לנו הגן, שאם היא לא תגיע בימים הקרובים הוא יוציא את הילד שלנו מהגן, בנוסף בא אלינו בטענות שאנחנו גומלים אותו מחיתולים בשלב לא נכון (לנו זה נראה נכון ובבית הילד מאד מצליח) ובכלל יש לנו תחושה שהילד שלנו לא רצוי בגן, להוציא אותו זה סרט כי הוא רק עבר גן, וכמו שנראה המעבר קשה לו, אנחנו חסריי אונים. האם מותר לגן פרטי לנהוג כך? מותר לו כך להוציא אותנו מהגן כי קשה לו עם הילד שלנו ?

אשמח לדעת מה מותר ומה אסור, ובכלל זה מבוי סתום כי גם אם הגן עושה משהו שאסור, עדיין אם הוא באמת לא רוצה אותו בגן אנחנו לא נוכל להשאיר אותו שם. בכל זאת במידה ונגיע לכך הייתי רוצה לדעת איפה החוק והזכויות שלנו עומדות.

תודה,
רן.

 

ילד נכה, / ליאורה.  26/10

האם יש דרך לחייב בית ספר תיכון להוציא ילד לטיול (מסע ישראלי 5 ימים[ ילד עם כסא גלגלים.

 

יש לי ילדה בת 11 בכיתה ו . מאז כיתה א כאשר יש טקס כיתתי לילדה שלי נותנים תפקיד קצר מאוד והיא איננה משתתפת ברוב הריקודים ושרים שבטקס (למשל ילדים מקבלים תפקיד של כ5-6 שורות לאומת ילדתי שמקבלת 3 מילים בלבד) פניתי לא פעם למורות והובטח לי שהמצב יתוקן אבל זה לא קרה . לקראת טקס אחרון כאשר ראיתי שהמצב לא השתנה אמרתי למורה שהילדה לא תתשתף . המורה התקשרה אלי לטלפון ובצעקות הסבירה לי שהיא לא נותנת תפקידים לילדה שלי כי היא חסרת כישרון וכל הילדים יצחקו אליה (כביכול כדי לכסוך לילדה מבוחה) . כאשר בכל זאת עמדתי על שלי היא הוסיפה לה מספר מילים ובחזרות של הטקס כל הזמן צעקה אליה שהיא לא עושה נכון ועודדה ילדים לצעוק אליה גם .
אינני יודעת מה לעשות בבקשה תנו לי ייועץ

 

ליווי בטיול / חני.  26/10

שלום רב, אני אמא מאוד מעורבת בגן ובבית ספר בקשתי מהגננת להתלוות לטיולי הגן, דבר שתמיד נענה בחיוב ממורות וגננות אחרות, הגננת החדשה הודיעה לי כי לטיול הקרוב אוכל לצאת אך להבא היא תקח הורים אחרים בעיקר הורים לילדים מפריעים. ביתי אינה נמנת עימם... האם גננת יכולה למנוע ממני ליווי בטיול?
תודה

 

משלבת בגן פרטי / רונן.  22/10

בננו נמצא על הספקטרום האוטיסטי, לומד בגן, טרום חובה, פרטי, הפועל ברישיון משרד החינוך וקיבל הכרה כגן ציבורי בחינוך המוכר שאינו רשמי.
הילד עבר ועדת שילוב והוכר על ידי משרד החינוך (24 שעות) המעביר לעיריית חיפה כ-70% מעלות השכר של המשלבת, זאת לאחר הסכמת העירייה להשלים את ה-30% הנותרים.
העירייה מסרבת להעסיק את המשלבת ולהשלים את עלות שכרה ולדברי העירייה בגלל שמדובר בגן בניהול פרטי, הכסף שהתקבל ממשרד החינוך (70%) יעובר ישירות לגן אשר להבנתם (של העירייה) מחויב להעסיק את הסייעת כעובדת גן ולהשלים את יתרת עלות השכר.
ברור שהגן לא יישא בעלויות שיפלו עלינו ההורים.
ישנה חשיבות רבה להתאים את הגן המשלב לילד (כגון, גיל הילדים התואם את רמתו של הילד, צוות ערכי שמוכן לאתגר ומוכן להתערבות חיצונית של מומחי התנהגות ושילוב וגישה כללית השונה מגן לגן) משום כך העדפנו גן פרטי על גן עירייה שנבחר אך ורק עלפי שיקולי קירבה למקום המגורים.
לסיכום, אני מעוניין לבדוק האם אכן העירייה יכולה לסגת מהתחייבותה? ומה ניתן לעשות בנידון?
תודה,
רונן

 

לאף אחד לא איכפת / גלית.  18/10

תחילה אודה לך על הפורום שמסייע להרבה אנשים! בני עבר גהינום בגיל 10 בבית הספר , רק לאחר שחשדתי במשהו שהביא למצבו הדכאוני (שלא אופייני לו היות והיה ילד מקובל חברתית וספורטאי) מאוחר מידי ״ אבל טוב מאוחר מאשר אף פעם״ ציידתי אותו במכשיר הקלטה (כי הוא רצה שנאמין לו , למרות שכל העת האמנו-הורה מכיר את הילדים שלו) הזדעזעו , לא ישנו במשך חצי שנה בשל הדברים הרבים והנוראים שנאמרו לו ע״י המורה והמנהלת . הכל התפוצץ ונודה לכולם כאשר בעלי כבר לא יכל לשתוק ואף הייתה כתבה בעיתון פנינו לעורכת דין ושילמנו מספיק כסף זאת לא עשתה הרבה ותגובת משרד החינוך בכל פיסקה אודות המקרים שחווה זה, פה הוא סלח, מהמקרה הה הוא שכח , על זה הוא הבליג ואני שואלת, למען השם זה ילד שקיום בן 11 , אתם בטוחים שסלח ששכח ואנו נשארים על הסבל שלו. עורכת דין דרשה בסביבות 6000 שקל כדי שיאבחנו אותו פסיכויאטרים. אני לא רוצה לדרוש כסף או שהוא יתוייג מכל הסיפור הזה כילד שעם הפרעה כלשהיא ואנחנו עשינו ונעשה הכל בשבילו ( חשוב לציין שהעברנו אותו באמצע שנה בית ספר היה לו פשוט שם הוא התחבר מהר מאוד ואהוב על הילדים אבל שם בשבועיים הראשונים קיבל הצטיינות ולאחר שהמנלת שם אמרה לנו במפורש שהיא שוחחה עם המנהלת בבית ספר הישן , שבגללה הכל התחיל היא שינתה את היחד אליו דיברה איתו בתוקפנות קראה לו כל בוקר לשאל כאילו לשלומו ובכך המשיכה לסמן אותו ולתת לא הרגשה של חריג. ניסיתי להיפגש עם שר החינוך אך הוא העביר את הטיפול לאחראית המחוז שכמו שפירתתי נופפה אותנו בחיינניות ושאלתי: איך יכול להיות שאף אחד במשרד החינוך לא איכפת לו מה שומעים בכלל בקלטות האלה, איך זה שאף אחד לא חושב על טובת הילד ? כיום אני שומעת על ילדים נוספים שסובלים ולאף אחד לא איכפת? ( לידע כללי מדובר בילד שהיה תמיד 100 בכל מקצועות הלימוד לא מתחצף לא מקלל, תלמיד שהיה צריך כביכול להיות הדגל של בית הספר לפי דברי כמה מורות שהיו בבית סיפרו) הותירו ילד שמנסה לשרוד שלא אוהב את בית הספר כפי שאהב ואין לי מושג מה דעתו על עובדי הוראה.

 

שלום רב,
בתנו בת שנה וחצי נכנסה לפעוטון פרטי בגיל שנה וחצי ב 1.9.2014.
בגן 8 ילדים ובו סייעת עד 13.00 וגננת הנמצאת עם הילדים עד 16.00. הילד חוזר עקוץ בכל גופו ומפעם לפעם אף עם פציעות שעלייהם לא מתקבל כל הסבר המניח את הדעת.(יתרה מכך קבלנו סרטון המתעד את בתנו מתייפחת בבכי כשהגננת יושבת על ספסל מאחוריה והיא כלל לא ניגשת אליה,וכן פעמים רבות נתקלנו במצב בו רק הסייעת נוכחת לבדה והיא עושה לביתה שכן הגן נמצא בביתה של הגננת,כך גם עודכנו על ידיי הסייעת שבינתיים פוטרה).ברצוננו לדעת האם באפשרותנו לצאת בכל רגע נתון מגן זה שכן לא נחתם כל הסכם עם הגננת שאמרה שהיא לא צריכה ניירות.ואנו רוצים לדעת זאת שכן ברצוננו להוציאו מיד עם הודעתנו על הוצאתו מהגן ומציאת פעוטון חלופי,וכן לוודא שנקבל את מלוא ההמחאות שמסרנו מראש.
תוה רבה.
ירון ל.

 

רציתי להתייעץ, מולי גר זוג צעיר עם ילד אחד בערך כבן 3-4. אחת לשבוע לערך האישה מתפרצת על הבעל בצרחות אימים למשך זמן ממושך והם עומדים כך וצורחים אחד על השני כאשר לעיתים הילד חשוף למריבה חסר אונים בוכה והם מתעלמים מהנזק שנגרם לו. ( סיטואציה תל אביבית עם חזית בית גדולה ושקופה- הסלון שלהם בתוך שלי ולהפך..) מעבר לעובדה המצערת של מריבות וצרחות כואב לי הלב על הילד שנזנח לפרק זמן ארוך כל פעם שרבים וצורחים ואף אחד לא דואג להרגיע אותו. האם יש דבר מה שאפשר לעשות בנידון?

 

שלום וברכה
יש לנו ילדה שלומדת בחינוך מיוחד בבית ספר שמחוץ לעיר.
בגלל חוסר תקציב במועצה, המועצה החליטה שאחת המורות מביה"ס שנוסעת במילא בהסעה, תקבל עוד סכום כסף קטן ובתמורה תהיה "המלווה".
ידוע לנו שע"פ חוק המלווה חייבת להיות בהסעה, מתחילתה ועד סופה.
אך לצערנו... זה לא קורה!!!
בבוקר, בהלוך, "המלווה" עולה אחרונה כשאת הבת שלנו אספו לפניה.
ובצהריים, בחזור, "המלווה" יורדת ראשונה, כשאת הבת שלנו מורידים אחרונה.
ולפעמים היא גם לא נמצאת בהסעה בכלל.
ניסינו לשלוח מכתבים למועצה, התקשרנו למועצה, עם מי לא דיברנו, ושום דבר לא משתנה! המלווה שמה עלינו פס אחד גדול, ונמצאת מתי שבא לה...!!!
פה יום חופשי, שם יוצאת מוקדם, לפעמים גם לא מגיעה... סיוט...!!!
בעקבות ההעידרות הכרונית שלה מההסעה, הבת שלי סובלת מהצקות, קללות, מכות, מהילדות הבוגרות בהסעה, שגם משתלטות על ההסעה, ולא מאפשרות לנהג לעצור לה איפה שצריך לעצור...
מה אפשר לעשות?
עם מי צריך לדבר במקרה כזה?
לפנות למשרד החינוך?
לפנות לפיקוח על החינוך המיוחד?
נשמח לקבל תשובה
תודה וסליחה מראש שזה ארוך...

 

חולות בחצר הגן / אלה בנימינוב.  06/10

שלום רב . בת שלי בת5 בגן שיש שם חצר גדול כולו בחול . שלא מחוסה ולא בטיפול כמו שצריך לפי משרד הבריאות . ויש שם חיות כמוחתולים שמזהמים את החול . מה עלי לעשות כדי שיוציאו את החול מהגן. תודה

 

 • חול בגן / עו"ד תמר טסלר.  12/10
 • שלום,
  זו בעיה קשה מאוד בגנים בישראל. תרימי צעקה גדולה, תצלמי את החול עם כל מה שנח בתוכו, תארגני הורים, תכתבי מכתבים.... מסיבה לא ברורה בישראל מתייחסים לארגזי חול מסריחים בגנים כמשחק שמפתח את מוטוריקה, שזו שטות גמורה. הנזק מחול זה גדול הרבה יותר מכל תועלת (שבעיני לא קיימת).

  בהצלחה רבה!!! עו"ד טסלר

   

שלום רב,
רציתי לשאול מה עשוי לקרות אם ילד שעובר טיפול אצל פסיכולוג (מטעם קופ"ח) יזכיר בשיחה איתו שקיבל מכה מההורה?
האם הפסיכולוג מחוייב לדווח על כך לרשויות? או אולי להיפך, אתיקה רפואית אוסרת על כך?
האם זה משנה אם הטיפול הוא ביוזמת הורים או לא? האם זה משנה אם מדובר במקרה בודד או בשרשרת אירועים אלימים?
תודה!

 

 • דיווח לפסיכולוג על אלימות / עו"ד תמר טסלר.  12/10
 • שלום,
  זו בעיה. מצד אחד יש חיסיון בין הפסיכולוג לבין הלקוח (הילד) מצד שני לפסיכולוגים שוטפים את המוח שהם צריכים לדווח על אלימות, והם בד"כ עושים את זה, למרות שזו הפרה של חיסיון. תנסו לדבר עם הפסיכולוג ולראות לאן נושבת הרוח. היות ואתם דרך קופ"ח, זה לא פרטי, וכל הרישומים מהטיפולים נשארים בקופה ופקידת סעד יכולה לקבל אותם.

  בהצלחה. עו"ד טסלר

   

כרגע בתהליך גירושים במהלך המאסר שלו - ונשארו לו עוד שלוש שנים. איך אני יכולה למנוע ממנו קבלת פרטים עליי ועל הילד שלי כמו כתובות של הבית של הגן ושל העבודה ? מכירה סיפורים של צו הרחקה שלא מנע שום דבר- והגרוש הגיע ועד שהמשטרה הגיע למקום היה לו זמן לעשות מספיק. מפחיד אותי מאוד. האם הפתרון היחיד הוא לעזוב את הארץ?

 

 • מניעת גישה לגרוש / עו"ד תמר טסלר.  12/10
 • שלום,
  עליך להיעלם (יש מספיק מקום בישראל) כך שגם הקרובים אליו לא ידעו היכן את. כך הוא לא ידע גם.
  אבל! הוא גם אבא של הילדים שלכם, תשקלי היטב את העובדה שאת תמנעי מהילדים אב, אם יש מה למנוע.

  בכל מקרה, אם תרצי לעזוב, כעת זה הזמן- טרם הגירושים הסופיים, לאחר מכן תצטרכי אישור יציאה לחו"ל ממנו.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

הוצאת ילד מהגן / אתי.  10/10

שלום,
אני גננת בגן טרום חובה עירוני . הנחיית חוזר מנכ"ל קובעת כי אין לאפשר להורה לקחת את ילדו מן הגן לפני סיום יום הלימודים כלומר בימים א'-ה' בשעה 14:00 וביום ו' בשעה 12:45. שאלתי היא האם ע"פ החוק (ולא ע"פ הנחייה מנהלית של משרד החינוך) מותר לי כגננת למנוע המורה לקחת את ילדו מהגן ? אציין כי טרום חובה זהו חוק חינוך חינם ולא חוק חינוך חובה. לתשובתך המהירה והמקצועית אודה.

 

 • הוצאת ילד מגן טרום חובה לפני הזמן / עו"ד תמר טסלר.  12/10
 • שלום,
  איני מכירה חוק שעוסק בסוגיה זו, לכן ככל הנראה נוצרו ההנחיות. בעיני אלה הנחיות בזויות, וילד לא אמור לחכות בגן אם הורה יכול לקחת אותו לפני. על כמה וכמה ילד כל כך קטן שעד השעה הזאת כבר עייף. יתכן ותוכלי לומר להורים כי עליהם להתאחד ולפנות לפיקוח, להפעיל לחץ מצידם, כך שהפיקוח יאפשר לך לחרוג מהנהלים... ככל שההורים יפעילו יותר לחץ, כך לך יהיה יותר קל להוציא את החריגה לפועל.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

אבחון פסיכדדקטי / פאני.  10/10

אם נרשם באבחון מפורש שהילדה צריכה הוראה מתקנת. האם בית הספר חייב לתת הוראה מתקנת

 

 • הוראה מתקנת / עו"ד תמר טסלר.  12/10
 • שלום,
  לעיתים בתי ספר נמנעים מלתת עזרה אקטיבית (בניגוד להארכות זמן) לתלמידים, כי אין להם תקציב לכל הזקוקים. תעמדי על כך שינתן לילד שלך כל מה שהוא זקוק לו, ואם ביה"ס זה לא יכול, יש למצוא ביה"ס שיוכל. כמובן שהכל צריך להיעשות יפה, כדי לא להכעיס יותר מדי את המורים וההנהלה, אחרת תקבלי הוראה מתקנת מצד אחד ונקמה של מורה מהצד השני.

  בהצלחה. עו"ד טסלר

   

היי,
אני הוצאתי את ילדי מגן עירייה מאחר והיה גמול חלקית ולא הסכימו לנקות לו כאשר מפספס.
לפי חוזר מנכל ולפי כל הגורמים המנהליים בעירייה הסייעת אמורה להחליף אך בפועל זה לא קרה.
כרגע בני בגן פרטי מסובסד, אך למרות הסבסור משלמת יותר כסף מאשר שהיה בצהרון בגן עירייה.
האם יש לי אפשרות לבקש ממשרד החינוך החזר על הכסף הנוסף שאני משלמת כרגע מאחר ולא נתנו לבני מקום ראוי בגן עירייה? (הרי ברור שלא אשאיר את הילד שלי בגן שלא מנקים אותו...)

 

נתק בין גרושתי לביתי / אב משמורן.  30/08

שלום רב
אמה הביולוגית של ביתי ניתקה כל קשר עם ביתה שהיום בת 13
הנתק החל מאז שהיתה בת 7
לפי פסק דין מלפני 7 שנים הוחלט שהילדה תחייה איתי ועם אישתי ובמידה שנרצה להוציאה מהארץ נדרש לחתימת האם הביולוגית והפקודות פיקדון
לצערנו האם אינה בקשר לחלוטין ויש אפשרות גבוהה שאינה בארץ
כיצד עלינו לנהוג כאשר ברצוננו לטייל בחו"ל עם ביתנו?

המון תודה על היעוץ המקצועי

 

עזרה מרווחה / בלה.  01/09

היי המצב הכלכלי שלי לא טוב עקב פשיטת רגל ואין באפשרותי לשלם 2000 שקל למעון והתמת לא מביא לי דרגות.
האם אפשר להגיע לרווחה ולבקש מהם סיוע כלכלי רק בתשלום המעון? אפשילו עזרה חלקית
להיות מוכרת ברווחה
יש חיה כזאת ?הם עוזרים?

 

 • עזרה מהרווחה / עו"ד תמר טסלר.  01/10
 • שלום, 

  רוב האנשים יגידו לך שפניה לקבלת עזרה מהרווחה זה כמו מכירת נשמה לשטן. מצד אחד את יכולה לקבל מה שאת רוצה, אבל יש לזה מחיר של השתעבדות. 

  אני יכולה להגיד לך ש99% מהמגיעים אלי עם הבעיה שרוצים להוציא להם את הילדים מהבית, לשאלה "אבל איך הרווחה הגיעה אליכם?" עונים: "אנחנו פנינו אליהם לעזרה". 

  אבל כן, לשאלתך, הרווחה יכולה לעזור במימון של מעון, כל עוד הם רושמים את הילד כילד בסיכון ובטיפול הרווחה. כי הם צריכים שהמימון יצא מהתקציב שניתן להם, ורוב התקציב הוא עבור ילדים בסיכון. לכן, לא פעם מכניסים לשם גם ילדים רגילים אבל כמתוייגים. 

  הנה תוכלי לקרוא כאן יותר על הנושא: http://www.tesler-law.co.il/%D7%AA%D7%A7%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%99-%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%95%D7%97%D7%94-%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C--%D7%94%D7%90%D7%92%D7%93%D7%94-%D7%95%D7%94%D7%9E%D7%A6%D7%99%D7%90%D7%95%D7%AA.htm

  בהצלחה. 

   

גן עירייה / הילה.  04/09

בני החל לפני שבוע ללכת לגן עירייה. בתחילה הוא שמח ללכת התלהב מהמשחקים והחל לתקשר עם ילדים אחרים. היום (חמישי) הוא בה בבוקר ולא רצה שאני אלך והסייעת לקחה אותו לידיים והוא עדיין לא נרגע. היא אמרה לי שעדיף שאני אלך כי אם לא יהיה לו קשה יותר להיפרד אחר כך והקשבתי לה!
בשעה 9 וחצי הגננת התקשרה להודיע לי שהוא לא מפסיק לבכות וצריך לבוא לקחת אותו וכך עשיתי. שאלתי היא: האם הגנים לא אמורים להיות ערוכים למצבים של בכי ילדים? אני מכירה את הבן שלי ואני יודעת שאם היה מקבל מספיק התייחסות הוא היה נרגע. האם כדאי לי להוציא את הילד מהגן?

 

 • התנהלות בגן / עו"ד תמר טסלר.  01/10
 • שלום,
  זו שאלה לפסיכולוג ילדים.
  מה שאני יכולה להגיד, זה שהילד שלך יצטרך ללמוד להתמודד. וכדאי גם ללמד את הגננות להתמודד. תדברי איתן ותסבירי שהבאת את הילד לגן, אם הוא בוכה, הן צריכות להתסדר עם זה ולהרגיע אותו- הן הרי בעלות המקצוע, לא?
  ובכל מקרה את לא תגיעי יותר אחרי שעה לאסוף אותו. את קובעת תכניות ולא הגננות יתחילו לנהל אותך. אם הן מתקשות להתמודד עם ילד שבוכה הן צריכות להודיע לך ואת תחפשי מסגרת אחרת, שמבינה שילדים בוכים וצריך להתמודד עם זה.

  ותנסי לדבר עם הילד ולראות מה השתנה, למה בהתחלה כן, עכשיו לא.... תנסי להתיידד עם אמהות אחרות מהגן, אולי שהילד יעביר זמן אחה"צ עם ילדים אחרים ויתרגם אליהם בסביבה נינוחה יותר, ואז יהיה לו כייף יותר ללכת לגן.

  באמת שאני לא יודעת, אלה רק כמה רעיונות.

  בהצלחה.

   

הוצאה מגן / אמא לילדה בת 3.5 חודשים.  04/09

שלום,
לפני שבוע הכנסתי את ביתי לגן, כעבור שבוע , החלטתי להוציא את ביתי מהמסגרת הגן ולטפל בה בבית.
בחוזה רשום שאם אני מוציאה אותה באמצע השנה אני צריכה לשלם עבור אותו החודש ופלוס חודש נוסף.
לדוגמא : הודעתי על עזיבה ב5.9 אני צריכה לשלם עד סוף ספטמבר ובנוסף את כל חודש אוקטובר.
האם זה תקין ?
פשוט התחרטתי על השליחה לגן וכעת אני רוצה להישאר איתה בבית.

 

חקירה של רשויות הרווחה / אמא מודאגת.  06/09

לפני מספר ימים נודע לי ששירותי הרווחה הגיעו לבי"ס ותחקרו את שני ילדיי. לאחר יום התקשרו לעדכן אותי ממשרד הרווחה בעיר אבל לא הסכימו לומר מה הסיבה לחקירה. ההשערה שלי שמדובר בחקירה בעקבות שיחה שהיועצת בבי"ס ניהלה עם קבוצת ילדים בשנה שעברה ובה בני סיפר על מכה שקיבל מאביו לפני המון שנים וכנראה זוכר אותה היטב. זו היתה שיחה בהקשר של פחדים...בני סיפר לי על השיחה כבר מזמן וחשדתי שאולי יום אחד יבדקו את הנושא אך לא שיערתי שזה יהיה כבר בידי שירותי הרווחה, מבי"ס מעולם לא פנו אלינו וגם לקח המון זמן (השיחה עם היועצת היתה לפני יותר מחצי שנה).
יש לי שתי שאלות:
1. האם יכול להיות שיקח להם כל כך הרבה זמן לתחקר חשד (6 חודשים או יותר?)
2. הבחורה מהרווחה ששוחחה איתי בטלפון אמרה שיצרו איתי קשר במהלך השבוע הקרוב - האם עליי ליצור קשר עם עו"ד לפני כן?

אני במצוקה גדולה כי אנחנו הורים אוהבים ואין אלימות בכלל בבית שלנו, המקרה שבני הזכיר אותו באמת היה חד-פעמי ולא חזר ולא יחזור בשנית.
אשמח לעזרה בהקדם,
תודה

 

שלום רב
עיריית פ"ת שולחת את בני ללמוד מחוץ לעיר בגלל השגיו הנמוכים. הוא לא התקבל בשום מוסד בעיר.ברשותינו איבחון המראה כי יכולותיו השכליות והרגשיות תקינות והוא מתאים לחינוך רגיל. המקום היחידי שיכול לקלוט אותו הוא מוסד שבו בנים ובנות המוגדר כמוסד שיקומי. היות ואנו דתיים איננו מעוניינים בשילובו של הבן במקום שבו החינוך מעורב ואינו מתאים לאורח חיינו. האם ינו לדרוש שהעיריה תחייב את אחד המוסדות בעיר לקלוט אותו? האם יש סיכוי לזכות בהליך משפטי אם נתחיל בו?

 

האם זו אלימות? / ישראלה.  08/09

יש לי ילד בן 9.5 לומד בכתה ד מאובחן ומטופל משנה שעברה הילד מתלונן כי המורה מושך אותו בחוזקה ביד ואף מעקם לו את היד.
האם זו אלימות?
ומה עליי לעשות?

 

שלום רב,

אחותי יושבת בבית כבר שבוע (מפתיחת שנת הלימודים הנוכחית) כיוון שהמועצה לא אישרה הסעה ומלווה. ההסעה שהיא כן אישרה היא עם עוד ילד במצב הרבה יותר קשה ממנה (נכנס להתקפי פרכוסים ארוכים ויכול לפגוע גם בה תוך כדי). מבחינת המלווה, אני לא רואה דרך שבה היא יכולה להשגיח על שניהם בו זמנית.

פניות חוזרות ונשנות למועצה, הושבו ב"אנחנו מטפלים בעניין." כבר שבוע היא בבית ולא מקבלת טיפולים שהיא מקבלת בבית הספר עבור מניעת הידרדרות מצבה.

יש אפשרות לפנות למשרד החינוך בעניין? מה ניתן לעשות כדי שהעניין יסתיים בימים הקרובים?

תודה מראש,
בת אל.

 

שלום,

עברנו ביולי להוד השרון ובהוד השרון לא היה מקום לגן טרום טרום חובה מכיוון שההרשמות הסתיימו כבר במאי . ביתי התחילה את השנה בגן בכפר סבא, לאחת 10 ימים קיבלתי טלפון מעיריית כפר סבא שהיא לא יכולה להגיע יותר לגן. האם זה חוקי?

תודה מראש

תמר

 

העמדת תלמיד בכיתה / אורחת.  10/09

הבן שלי חזר מבית הספר וסיפר שהמורה העמיד אותו בכיתה.
העמדה ליד השולחן למשך כדקה.
הבנתי שאסור להעמיד יותר עם הפנים לקיר אך האם זה מותר בכללי למורה להעמיד תלמידים כעונש?
אני בעד משמעת רק חשוב לדעת שזכויות הילד לא נפגעות במעשה שכזה.

 

 • העמדת ילד כעונש / עו"ד תמר טסלר.  01/10
 • שלום,
  איני מכירה איסור בחוק להעמדת הילד ליד שולחנו למשך דקה כעונש.
  אם תלמדי את זכויות הילד תראי שבשום מקום לא כתוב שאסור להעניש את הילד.
  כל הכבוד למורה שהעניש בצורה מכובדת, למשך פרק זמן קצר, ואיזן בין הצורך להעניש לבין כבודו של הילד מול הכיתה.

  אני היתי כותבת מכתב תודה למורה על התנהגותו הנכונה ותומכת בו.

  בהצלחה.

   

טיול לשנה / שיר.  14/09

הי, מפנטזת על טיול לשנה עם ביתי בת השמונה לתאילנד... בפני אילו קשיים אני צפויה לעמוד מטעם משרד החינוך?.. היעדרות וכו'? כמובן שהכל יושלם ומדובר בהקפאה מרעננת מהשגרה.. תודה מראש :)

 

 • העדרות של שנה מהלימודים / עו"ד תמר טסלר.  01/10
 • שלום,
  1. יש חוק חינוך חובה וכל אזרח ישראלי צריך למלא אחר החוק.
  2. אם תגידי למישהו מהמסגרת החינוכית שאת מתכוונת לעשות דבר כזה, הם יפנו לפקידת סעד.
  3. את יכולה להודיע (יום לפני הנסיעה) שאת מהגרת (לא להגיד לתאילנד) ואז לחזור.

  ועכשיו בואי ברצינות, אני מבינה אותך כאדם בוגר שרוצה לעזוב הכל ולנסוע לשנה של התנתקות. זה החלום שלי 3 פעמים ביום. אך מה התועלת שאת רואה בדבר כזה בשביל ילדה בת 8? היא לא אדם בוגר עייף מהחיים. היא לא נזקקת להתרעננות, החיים שלה עדיין מעניינים ומרתקים גם כאן.
  תשאלי את עצמך, האם החלום שלך מתיישב עם הדבר הכי טוב לילדה. אני לא בטוחה.

  אם תחשבי על זה טוב טוב, תדברי עם הילדה ותסבירי לה את כל ההשלכות של נסיעה כזאת- כולל הפסד חומר לימודי רב (ואם את לא תראי שהילדה למדה במקום אחר היא תצטרך לחזור כיתה.... ותהיה עם ילדים לא בני גילה, לא חבריה...), ושתיכן תסכימו שזה הדבר הכי נכון לעשות בטווח הארוך, תלכי על זה. אבל תהי מוכנה להתמודד עם ההשלכות אח"כ בארץ.

  בהצלחה.

   

עיירת בת ים / אורטל.  21/09

שלום , אני יסמין ואני תלמידת כיתה ח מבת ים .

אני פונה לכאן כי אין לי בדיוק לאן לפנות .

לפני שנה למדתי בפנימיה

בחופש הגדול החלטתי שאני רוצה לעבור ללמוד בעיר שלי

אמרו לי ולהורים שלי שאנחנו צריכים לפנות לעייריה פנינו לעייריה בשלב מאוחר מידיי.

וביקשנו בית ספר מסויים שחשוב לנו שאני אלמד שם .

קבעו לנו פגישה עם המטכ"ל ,והמטכ"ל בחר לנו בית ספר שאני לא מעוניינת בו .

בגלל שזה שלב מאוחר מיידי ,אין לנו מה לעשות ולמי לפנות .

ואני לא לומדת בשום מסגרת מתחילת שנת הלימודים .

אשמח אם תוכלו לעזור לי

או לייעץ לי למי אני יוכל לפנות

תודה מראש יסמין

 

חטיבה / לילך.  27/09

האם העייריה קובעת באיזה חטיבה הילדים ילמדו ?

 

ביקשתי מהגננת לראות את התנהלות הגן במהלך היום לאחר שמתקיימים שם מפגשים עם גן נוסף שהגננת שלו ידועה באגרסיביות ובצעקנות שלה.
נעניתי בשלילה, בטענה שהילדים האחרים מקנאים שאמא של אחד הילדים נמצאת בגן במהלך היום.
רציתי לדעת, הם יש חוק התומך או אוסר בצפייה של הורה בפעילויות בגן למטרות של היכרות והבנה עם סוג הפעילות המתבצעת בגן.
תודה מראש
עדי

 

 • צפייה בגן במהלך היום / עו"ד תמר טסלר.  01/10
 • שלום,
  איני מכירה חוק שאוסר. יחד עם זאת הנוהג הוא שלא מאפשרים להורים לצפות, מסיבותיהם שלהם. יש בתי ספר שאפילו לא מסכימים שהורים יכנסו לתוך שטח ביה"ס.... יש הורים שמסכימים לזה, ויש כאלה שלא.

  תתארגנו ותדרשו שיציבו מצלמות בגן. גם זה מאוד מקובל, ויש גנים שעושים את זה בלי דרישה מהורים, כי הם מבינים שהורים צריכים לדעת מה קורה כשהילד לא בבית.

  והכי חשוב, תדברי כמה שיותר עם הילד, את תראי מה קורה בגן, גם אם הוא לא מסוגל לספר.

  בהצלחה.

   

אבחון פסיכודידקטי / הודייה.  15/09

האם חייב למסור ליועצת בית הספר את כל האבחון? או רק את הסיכום?
והאם בית הספר יכול להחליט איזה יחידות התלמיד יעשה לפי האבחון?

 

 • מסירת אבחון לביה"ס / עו"ד תמר טסלר.  22/09
 • שלום, 

  באופן עקרוני אני תמיד משתדלת למסור אך ורק את הסיכום, זה החלק הרלוונטי לביה"ס. אם מדובר באבחון שהוא יותר לימודי מאשר פסיכולוגי, אין באמת חשיבות ואפשר למסור את האבחון כולו. גם ביה"ס בד"כ מתנגד לקבל רק את הסיכום. 

  ביה"ס צריך לראות (לפי הרמה הלימודית של הילד) באילו יחידות הילד יכול ללמוד ולהתאים את הרמה הלימודית לילד, מבחינת יחידות לימוד. אם אבחון נותן הארכת זמן או המלצות אחרות ביה"ס, ככלל, צריך להיות קשוב ולנסות ליישם את ההמלצות שבאבחון. 

  בברכה, עו"ד טסלר

   

כרגע הוא בגן רגיל האם חייבים להחליף לו חיתול

 

 • החלפת טיטול בגן / עו"ד תמר טסלר.  22/09
 • שלום, 

  יש הוראה במשרד החינוך שמשחררת את הגננות מהחובה להחליף טיטול לילדים בגן חובה. כעת חינוך חובה חל מגיל 3, אני מניחה שגם ההוראה הזאת חלה מגיל שלוש. מאוד עצוב, אבל זה המצב בישראל. 

  אם הגננות מבינות עניין, תנסי להיעזר בהן כדי לגמול את הילד. 

  בברכה, עו"ד טסלר

   

שלום רב,

האם נושא מניעת דמי כיס כענישה בפנימיה הוא לגיטימי?
והאם להורה מותר ליראות/להיתעניין מה קרה עם הכסף שנועדו לחניך פנימיה?

תודה מראש,
אורה

 

 • עונשים בפנימיה / עו"ד תמר טסלר.  22/09
 • שלום, 

  אני מניחה שמדובר בפנימיה טיפולית, שהילד נמצא שם בצו ביהמ"ש. 
  קשה לי לדמיין שהמדריכים בפנימיה יתנו להורה דין וחשבון על העניין של דמי הכיס. יש להניח שאם הכסף לא הולך לחניך, הוא נשאר בקופת הפנימיה, אין כאן הרבה מה לברר. 
  השאלה האם זה כסף שהפנימיה לוקחת מהורה כדי לתת לילד- שאז כמובן יש לקבל את הכסף בחזרה! אחרת זו גניבה. 

  בברכה, עו"ד טסלר. 

   

קרית אתא / מוטי.  21/09

שלום .ביתי לומדת בכיתה ד' והינה תלמידה מעולה עם ציונים גבוהים .שנה שעברה היא קיבלה מהמחנכת הערות על פטפוט .אישתי התקשרה וניהלה שיחה רגועה ונעימה עמה.למחרת מול כלל התלמידים סיפרה המורה על השיחה וגרמה לילדה מבוכה גדולה. השנה רק נפתחה וכבר הילדה קיבלה ממורות שונות מדבקות על היותה תלמידה טובה .המורה שלא אהבה זאת עדכנה אותן שהיא פטפטנית (כנראה רק בשיעור שלה). הילדה לא מאפשרת לנו לטפל מהפחד מהמורה. מה עלינו לעשות ?

 

 • מורה מחבלת / עו"ד תמר טסלר.  22/09
 • שלום, 

  צריך להסביר לילדה שאם העניין לא יטופל, יהיה גרוע יותר. כדאי ללכת (ביחד שני ההורים) למורה ולעמת אותה (בהקלטה) עם מעשיה. לאחר מכן, לפנות למנהלת ואם לא יעזור למפקח/ת. לצערי פחד (בישראל) לא מועיל לפתור כלום. צריך להסביר (במעשים) למורה שעם המשפחה שלכם לא מתעסקים. כמובן הכל במסגרת חוקית. 

  הרבה מאוד ילדים נושרים מלימודים בגלל מורים גרועים ומתעללים, תשמרו על הילדה שלכם. 

  בברכה, עו"ד טסלר

   

שיבוץ ילדים בגנים / שחר ביטון.  22/09

שלום,
יש לנו בעיה עם אופן שיבוץ של הילדים שלנו בגנים. פנינו פעמים רבות למועצה המקומית וזה לא עזר. אייך כדאי לנו להמשיך לפעול (באיזה אופן)?

 

שלום רב
הייתי מעוניין לשאול האם יש חוק המגדיר לעירייה את המרחק (מקסימום)
שהיא יכולה לתת לגן לקרבת הבית של הילד?

זאת אומרת עד קילומטר מבית הילד או משהו בסגנון ?

 

האם האמא תוכל לכפות תשלום חודשי לבית ספר פרטי? הוצאה לפועל?
הילד רשום לחטיבת ביניים עירונית רגילה כרגע.

 

 • רישום ילד למסגרת פרטית / עו"ד תמר טסלר.  18/08
 • שלום,
  עקרונית על שני ההורים לראות את טובתו של הילד. השאלה האם טובתו של הילד מחייבת רישומו למסגרת פרטית? אם לא, אז האב יכול להתנגד, אם כן, אז האב צריך להראות עילה לסירוב. אם העילה היא חוסר נכונות לשלם בלבד אבל לאב יש מסוגלות לשלם, ביהמ"ש יקבל את תביעת האם והילד ירשם והאב יצטרך לשלם. אם האב לא יכול לשלם, אובייקטיבית, אזי האם - אם תרצה להעביר את הילד למסגרת פרטית- תצטרך לשאת בעלות זאת בעצמה.
  בהצלחה.

   

שלום רב.
מעוניינת לברר מה הדין במקרה שעירייה טוענת כי ילד איננו מתגורר בכתובת עליו הצהירו הוריו ודוחה את הרשמתו לגן טרום חובה (ילד הממשיך לשנה שנייה בגן).

ההורים הציגו לעירייה את כל המסמכים הנדרשים לפי חוק (בעלות על נכס מקומי, תשלומי ארנונה ומים ושאר מיסים על שמם בכתובת המדוברת, הכתובת מעודכנת בתז ההורים וכיו"ב). כמו כן, אין רישום כפול או מסמך המוכיח מגורים במקום אחר, אך בשל עודף ילדים שנרשמו לאותו גן והלשנת שכנים כי הילד מתגורר עם הוריו בעיר אחרת, גרמו להודעה טלפונית על דחיית רישומו להוריו, כעת כשבועיים לפני תחילת השנה.
בידי ההורים מסמך מלפני חודש המאשר המשך לימודים הילד בגן המדובר.
מה עליהם לעשות?
תודה רבה רבה על עזרתך!!!!
דנה

 

איסוף מהגן / הדר.  11/08

שלום רב
ילדיי מוחזקים במסגרות של המושב שלנו ילד אחד בן 4 מסגרת חובה וילדה בת שנתיים וחצי בפעוטון
בתי מסיימת באחת את הגן ובני השנה יסיים בשתיים
אין באפשרותי לחזור פעמיים כל יום לאסוף אותם ממסגרתם
מה עליי לעשות ?
פניתי לרכזת גנים ואני הולכת לפנות לגננת בבקשה ממנה לאפשר לי להוציא אותו באחת על מנת להקל עליי באיסופם היומיומי
מה הם זכויותיי לגבי זה

 

שלום,
אני מעוניינת לרשום את הבן שלי לכיתה ז' , בבית ספר במועצה אזורית אחרת.
המועצה שלי מתנגדת לרישום במועצה אחרת
האם זה חוקי? האם איני יכולה לבחור היכן ילמד הבן שלי?
אני מוכנה לשלם באופן פרטי.

 

בעל מאיים / תמי.  14/08

שלום רב,
בעל מאיים שלא יוכל לשלוט בעצמו אם ישמע בכי של ילד שלו (בן פחות משנה), ושהוא עלול לפגוע בו פיזית. גם מאיים להתאבד.
מה עלי לעשות במקרה זה? למי צריך לפנות?

 

 • בעל מאיים / עו"ד תמר טסלר.  18/08
 • שלום,
  לפי מה שאת מספרת בעלך אינו יכול לשמש כאבא ויש למנוע נכון לכרגע, ועד שהילד יגדל ויפסיק לבכות, כל קשר לבל האיומים של הבעל יתממשו חס ושלום.
  כדאי לעזוב באופן מיידי את הבית, לעבור לבית משפחה ולהיות בקרבת קרובים. כמובן שתאפשרי לאבא לבקר ותפקחי על המפגשים.

  למען הזהירות יש להקליט את האבא מאיים לכל מצב לעתיד.

  אני לא היתי פונה לרווחה או למשטרה (רווחה עלולה פשוט לקחת את הילד, והמשטרה לא תעשה כלום עד שאין עבירה משמעותית).

  את תעשי מה שאת רואה לנכון. בהצלחה.

   

מנהלת ביה"ס שלחה עם בני יומיים לפני סוף שנת הלימודים בקשה לבחירת 3 ילדים קרובים, עקב שיבוץ מחדש של שכבת ג'. המנהלת כמנהלת דואגת לבית הספר, אך לא יכולה לדאוג לילד שלי, מתוקף עבודתה כמנהלת. היא רואה את כלל בית הספר. היא נהגה בגילוי לא נאות ,ביום שליחת ההודעה הזמינה את ועד הכיתה ,והודיעה לאחת מתוך 3 הנציגים, שלא טרחה להודיע לנו על כך.ההורים הגיעו לבית הספר לדרוש הסבר ,אך המנהלת ניסתה לדחות אותנו. התעקשנו והיא הואילה לפגוש אותנו למחרת. ההסברים שלה שישנו אי איזון -הכיתה של בני שנחשבת הכיתה הטובה ואילו בכיתה השניה יש ריכוז של ילדים מאתגרים עם הרבה בעיות. אני ודעת משני תלמידים שעברו לכיתה שלנו, שמדובר בקבוצת ילדים שכלל לא גרה בסביבתנו,ו שהמנטליות שלהם שונה מאוד. אני יודעת גם שהמורים לא השתלטו על ילדים אלה והטובים שביניהם רצו לעזוב.השיבוץ עומד בעינו ואני לא מעוניינת שבני ילמד בבית הספר הזה. היות והשיבוץ אינו בא להועיל לכיתה של בני, אלא מהווה הרעת תנאים. אינני מרוצה מבית הספר הזה ואני רוצה להעבירו לבית ספר אחר. אך המנהלת חשבה על כול הדברים הללו וחסמה בפנינו כל אפשרות. אנחנו במילכוד.
אני מבקשת לדעת מה הזכויות שלי.
האם אנו חיים במדינה לא דמוקרטית שמותר למנהלת לכפות עליי בעיות של בית הספר.
בית ספר זה הוא איזורי שמכיל ילדים מכל רחבי העיר , עם הרבה בעיות. והרמה מאוד נמוכה.
לבני יש פוטנציאל ללמוד ברמה גבוהה יותר ואני מעוניינת לתת לו הזדמנות בבית ספר אחר.

אודה על קבלת יעוץ

 

אמא תעשה הכל כדי להגן על ילדיה