עמותה לזכויות ילדים והורים (ע"ר)

פורום זכויות הורים וילדים

ברוכים הבאים לפורום זכויות הורים וילדים

פורום זכויות ילדים והורים הוקם כדי ליידע, לתמוך ולייעץ לכם אודות הזכויות שלכם כהורים והזכויות המגיעות לילדיכם.

בפורום תשיב לשאלותיכם עורכת דין תמר טסלר העוסקת בתחום זכויות הורים וילדים.

אנא לתשומת לבכם; נא לכתוב בשפה נקיה ובקיצור רב. אנא התחשבו במנהלת הפורום ונסחו את השאלות שלכם בקצרה ובאופן ממוקד. שימו לב, כל הודעה שתכלול לשון הרע תמחק מייד.

*המידע והייעוץ הניתנים בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי מקצועי. השימוש במידע והייעוץ הניתן בפורום על אחריות המשתמש בלבד.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקבוצת זכויות הורים וילדים בפייסבוק!
להצטרפות לחצו כאן

פורום זכויות ילדים והורים

הבהרת מושגים / כותבת.  27/11

1. מה זה צבנ-צו נזקקות ביניים?
2. מה זה אפוטרופוס לדין שיבקר בבית ספר?
3. האם הורה שהובא בצו הבאה לבית משפט זה נרשם לו כעבירה פלילית?

 

שלום תמר,
.1. על פי החלטת בית משפט התבקשתי לערוך לילדי אבחון פסיכודיאגנוסטי במקום שאני אבחר. הרווחה רצו לממן את זה במכון שלהם ואני לא הסכמתי. שאלתי היא אם זה בא מהם למה שהם לא יממנו זאת במקום שאני אבחר?

2. האם אבחון פסיכודיאגנוסטי זה בעצם אבחון פסיכולוגי רגיל או שזה אבחון מיוחד רק לרווחה ובתי משפט?

3. בינתיים איני מוצאת מאבחן מתאים והזמן אוזל לי. האם אפשר לבקש מבית המשפט הארכת זמן לחיפוש הפסיכולוג הקליני?

4. מה הם בעצם מחפשים באבחון הזה?

 

דחוף בבקשה / מלי.  26/11

שלום רב אשמח לתשובה בהקדם האפשרי..
אני אם לשלושה ילדים נשואה ויש לי ילד בן חמש וחצי עם הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות כרגע נמצא בבית בגלל ששמו אותו בגן רחוק מאוד מהבית ואין כל כך באפשרותי לקחת אותו כל יום לגן .שנית הם מצפים ממני לשבת אתו במהלך כל היום בגן כי הוא מתנהג באלימות כלפי הצוות כרגע אושרה לו סייעת צמודה אך הם אומרים לי שזה ניסיון של שלושה שבועות עד חודש והאופציה השנייה זה גן הסתגלותי(אשפוז) שאלתי היא כזאת : האם יכולים להכריח אותי לקחת אותו לאשפוז?
האם יש סיכוי שיוציאו לי אותו מהבית עקב הבעיות האלו?? ומה עלי לעשות ...תודה רבה מראש !

 

מדיניות וואצאפ כיתתי / אמא דואגת.  25/11

ביתי בכיתה א' ברשותנו וואצאפ כיתתי. הועלתה שאלה האם לדעת ההורים רצים עם החומר? ושאשמח לשמוע את דעת ההורים? המורה והוועד הכיתתי קרו לזה הסתה?

ברצוני לציין כי בתחילת שנה עלתה בעיה שהמורה הענישה את ביתי לא לצאת להפסקה מכיוון שפטפטה...ולאחר פנייה להנהלה שזה לא חוקי לדעתי המורה עוד כועסת עלי מאז.

 

תיק אישי / אמא מאשדוד.  16/11

האם מותר לי כהורה לבקש העתק של כל התיק האישי של הילד שלי בביה"ס

 

 • תיק אישי של תלמיד / עו"ד תמר טסלר.  24/11
 • שלום,
  תיק אישי של תלמיד זה נכס של ביה"ס, וביה"ס באופן עקרוני לא מעביר אותו להורים. אפשר לבקש לקבל את המסמכים משם, אם יש כאלה, אבל אי אפשר לסמוך שביה"ס יעביר. לכן, אני ממליצה להשאיר העתק של כל מכתב שנשלח לכם מטעם ביה"ס ומטעמכם לביה"ס. כל תעודה, מבחנים, וכל הודעה אחרת שמגיעה מביה"ס, שיש בה חשיבות. תיצרו תיק תלמיד משלכם... שלא תהיו תלויים בביה"ס.

   

שלום רב,

אודה להכוונה בהקדם.
החל מהגן, סווג הבן שלי כילד עם בעיות רגשיות. מאז המערכת לא מוצליחה להתמודד ומסתמכת אך ורק על מה ש'נראה לה' ללא כל אבחון פורמאלי.
כך, הוא הוצא מגן רגיל והוכנס לגן שילוב כילד רגיל, בכיתה א' הומלץ על כיתה קטנה בבית ספר רגיל (לא רגשית), היה שם קשה אך סה"כ מערכת היחסים עם המורה נטעה בו המון בטחון ואהבה והוא נשאר שם גם בכיתה ב'. בכיתה ב' הוחלט על ועדת השמה, אשר החליטה (ללא כל אבחון!), על אף שביקשתי, להעבירו לכיתה מקדמת רגשית בבית ספר רגיל אחר. הסכמתי עם המערכת (כי הבן שלי צריך עזרה), והעברתי אותו בית ספר. בני אינו מצליח להשתלב בכיתה (ג') והושעה מבית הספר בשבוע שעבר למס' ימים בעקבות התנהגות פוגענית לדבריהם. אולם, בית הספר כינס ועדה ביחד עם כל אנשי המקצוע ביניהם רופאה, עו"ס ופסיכיאטר... והוחלט, כי בני לא ישוב לבית הספר ועד לקבלת חוו"ד פסיכיאטרית זאת ועוד, כי עם קבלת חוו"ד הוא יועלה מידית לועדת השמה וישולב בבית ספר כוללני.
הודעה זו לא נמסרה לי באופן פורמאלי בכתב, אלא טלפונית בלבד.
אני לוקחת את בני (שבינתיים יושב בבית), לחוו"ד פסיכיאטרית ונוירולוגית באופן פרטי במהלך הימים הקרובים. אולם אני חשה שיש צורך להעבירו גם בדיקה פסיכודיאגנוסטית. שהמערכת לא מוכנה לעשות בשלב הזה.
אני עומדת חסרת אונים מול המערכת אל מול הצורך והזכויות של בני.
ההסלמה המהירה בעניינו מצד המערכת. ההידרדרות במצבו בעקבות המעבר השנה. והחשש מהסלמה נוספת במעבר נוסף. במיוחד שבסוף השנה אני עתידה לעבור מחוז (חיפה).
אודה אם כן לעצה באשר לכלל האפשרויות העומדות ברשותי.

 

שלום רב,
שני ילדיי הצעירים לומדים בבית-ספר יסודי 'גולדה' בנהריה.
השנה עם כניסתה של מנהלת חדשה לביה"ס נכנסו סדרים חדשים, ביניהם נעילת כל הכיתות בזמן ההפסקות.
זאת אומרת, בסוף השיעור השני ובסוף השיעור הרביעי מזרזות המורות את הילדים לצאת להפסקה (עליה להגיע לחדר מורים לשתות כוס קפה) מהר-מהר לצאת
והן נועלות את הכיתה. כל התלמידים מוצאים החוצה עד לתום ההפסקה עם חזרת המורות לכיתות ללמד.
האם חוקי? האם ראוי? עצתך? דעתך? אודה על התיחחסותך
תודה

 

שלום וברכה.

הכנסתי את ביתי בת השנתיים וחצי למעון ויצו ב01/09/14 , כיוון שחיכיתי לדרגה עדיין לא שילמתי... אין לי אפשרות לשלם סכום מטורף כזה! רק בעלי עובד, בימים האחרונים קיבלתי דרגה - 12!!!! הכי יקרה! , והופתעתי , פניתי לרווחה והם דורשים כל מיני מסמכים שבקרוב אעביר להם , בינתיים הוציאו לי את הילדה מהמעון!! אני אובדת עצות. האם זה חוקי להוציא ילדה מהמעון??? הילדה מתוסכלת ומבולבלת - היא כבר כמה שבועות בבית..................................! מה יהיה? ואחרי שאקבל דרגה דרך הרווחה אצטרך להכניס אותה שוב ושוב לעבור את הסיוט של ההסתגלות... היא בוכה המון. ועד שכמעט התרגלה , הוציאו אותה!

אודה לתשובה מהירה
מעיין ירושלמי

 

 • מעון ויצ"ו / עו"ד תמר טסלר.  24/11
 • שלום,
  מעון זה בדיוק כמו דירה שכורה. אם לא תשלמי על הדירה יפנו אותך ממנה. כך גם במעון. הרווחה משלמת חלק, אם את זכאית ועומדת בקריטריונים, ואת משלמת חלק. אם את לא תשלמי הילדה לא תוכל להיות במעון. החוקים פשוטים. מצופה מהורה לקחת אחריות ולשלם בזמן על המוסד החינוכי של ילדם, או לחילופין אם ההורה אינו מסוגל אז להיות עם הילד בבית. אין בעניין הזה פתרונות קסם אחרים.

   

שלום
הבן שלי בן 5 וחצי , יש לו איחור התפתחותי רב תחומי , נמצא כרגע בגן חובה רגיל , קיבל 3 סידרות של טיפולי קלינאית תקשורת וריפוי בעיסוק , הוא מתקדם יפה אך עדיין יש פער , אני ממש התנגדתי לשים אותו בגן שפתי ונתתי את כל התמיכה האפשרית מחוץ למסגרת הלימודית , כעת הגננת והמפקח של הגן מבקשים דוחות מטפלים ולדעתי הולכים בכיון של ועדת השמה , השאלה האם הם יכולים לפנות לועדת השמה ללא אישור ההורים והאם יכולים להחליט שהילד לא מתאים למסגרת רגילה ולחייב אותנו לשים במסגרת מיוחדת ?

תודה רבה

 

בני בן שלוש וחצי נמצא בגן עירייה, ילד לא אלים, נורמטיבי וללא תלונות לגביו בעבר. הילד שיחק על המגלשה וכשילדה דחפה אותו , דחף בחזרה והילדה נפלה מגובה של כמטר. תגובת הגננת, בין היתר, הייתה כינוס כל ילדי הגן ושיחה איתם על שקרה תוך הזכרת שמו של בני, ותיאור המעשה כחמור ביותר תוך התעלמות מכך שהילדה דחפה קודם. האם מותר לגננת בגן עירייה לעשות זאת? לבייש ילד בצורה כזו תוך הזכרת שמו?
תודה

 

 • שיחה קבוצתית בגן / עו"ד תמר טסלר.  24/11
 • שלום,
  יש מעשה ויש תגובה פרופורציונלית והולמת למעשה זה.אם מישהו קילל אותי אני לא יכולה להרוג אותו כתגובה ולטעון שהוא פגע בי ראשון. אותו דבר ילדים, אם מישהו דחף את בנך, הוא לא יכול לדחוף כתגובה דחיפה שהיא עלולה להיות קטלנית, רק כי דחפו אותו קודם.
  לגבי הגננת, תפקידה לשוחח עם הילדים ולמנוע מצבי סיכון בגן. כל עוד הגננת מדברת באופן ראוי ומכובד על בנך אין בכך פגיעה בו. בכל מקרה את המעשה הוא עשה מול כולם, אז כנראה שהוא לא התבייש לעשות, לכן נראה לי שאת נפגעת יותר ממנו על כך ששמו הוזכר בקשר לאותו מעשה שבעיניו נראה נורמלי.
  ממליצה בחום רב לבדוק איך אפשר ללמד את הילד להגיב בצורה רגועה, במקום לעסוק בהאם גננת היתה בסדר או לא, כאשר במקרה כזה היא יכלה למצוא את עצמה מפוטרת ועומדת למשפט אם חס ושלום היה קורה משהו לילדה.
  בהצלחה.

   

שלום, ברצוני לשאול מספר שאלות:
יש לי ילדה בגן חובה, אשר הגננת של ילדתי היא גם השכנה שלנו ממול.
כעת, הגננת טוענת שילדתי מאוד בעייתי. כלומר, היא אומרת שהיא מאוד חכמה ונבונה אך עם זאת שלעיתים היא משתנה ועושה בעיות. בנוסף, שהיא ילדה אלימה, זאת אומרת, מקשקשת לילדה אחרת על עבודתה, מסרבת כשלא בא לה פעילות מסוימת ובמקומה רוצה פעילות אחרת וכו'.
בתור עונש היא מעמידה אותה בצד אבל גם אז היא טוענת שבתי מרעישה ולא בשקט.
חשוב לציין שלאחר הגן, כלומר כשבתי בבית היא הולכת המון לבית של הגננת (שכמו שאמרתי גרה ממול) ומשחקת עם בתה של הגננת ועם הגננת, כאשר שם היא מתנהגת יפה.
הגננת העירה לי ואמרה שהיא תרשום בתיק האישי של בתי שהיא מאוד בעייתית ומפריעה ותשלח אותה עם הרושם הזה לכיתה א' ושם סביר להניח שיעשו לה איבחונים (כך הסבירה).
לי הדבר מאוד הפריעה וקשה לי לקבל את זה מכמה סיבות: הראשונה, בטרום חובה הגננת מאוד שיבחה את בתי ולא היה לה כלל וכלל תלונות עליה להיפך היא מאוד ציינה אותה לשבח. שנית, לדעתי בתי מרגישה מאוד קרובה לגננת ומוזר לה שבגן הגננת מתנהגת אליה כמו כל הילדים, כנראה היא מרגישה שהיא צריכה לתת לה יחס קרוב יותר. שלישית, בגלל שהיא מרגישה מאוד חופשיה עם הגננת כי מבלה אצלה בבית המון, היא כנראה מרגישה בגן שמותר לה כי הגננת אוהבת אותה.

מה עליי לעשות, איך אוכל ללמד את בתי להתנהג כמו שצריך?
האם הגננת רשאית לכתוב לבתי הערות כאלו בתיק האישי למרות כל הסיבות הנ"ל?

 

שלום רב
בני נמצא בחטיבה צעירה. גן חובה בתוך בית ספר. אני טעיתי בבחירת בית הספר ורוצה להעבירו לבית ספר אחר. האם יכולים למנוע זאת ממני. בשיחה עם מנהל החינוך הובהר לי שצריך סיבה מספיק טובה כדי להעביר. אם אתעקש האם יכולים לסרב לי? תודה על התשובה

 

שלום רב, בגננו יש מס ילדים שמהווים סיכון לילדים האחרים ולצוות.
מרביצים, זורקים חפצים, מקללים, בועטים....
מה בעצם יש באפשרותנו לעשות בעניין?
איך בעצם חוזר המנכל הנ"ל מסייע לנו?
מה הכלים שיש ברשותנו למגר את התופעה ולהחזיר את השקט והבטחון לילדנו בגן?

 

 • אלימות בגן / עו"ד תמר טסלר.  13/11
 • שלום,
  למיטב הבנתי חוזר המנכ"ל המצוטט מתייחס לתלמידים בבתי ספר, והכלים שהחוזר מציע הם בהחלט לא לילדי גן. עליכם, כהורים, לפנות לגננת, מנהלת ומפקחת לערוך ישיבה ולראות איך אפשר לפתור את המצב.
  לא מזמן היתה כאן הודעה על השעיה של ילדה מהגן. זה מלמד אותנו שהשעיות גם בגן אפשריות. על הגננת ומנהלת הגן לעשות הכל כדי להגן על הילדים מפני אלימות. אם הגן עירוני, יש לפנות גם לאגף החינוך של העיריה.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

האם זה אפשרי להשעות את ביתי בת 4+ מהגן? אציין שלא נעשו אף צעדים לפני כן למניעה! (לא מכתב ולא שיחה עם הגננת וההורים בנפרד ולא הגננת עם ההורים ועם הילדה יחד). יש לציין שאתמול נקראתי לגן והתבקשתי להוציא אותה מהגן מוקדם והתבשר לי שגם לא להביא אותה יום למחרת מכיוון שהיא מושעית . האם כך מותר להתנהל?

 

 • השעיית ילד מגן / עו"ד תמר טסלר.  12/11
 • שלום,
  מעולם לא שמעתי שמשעים ילד בן 4 מגן. לא ציינת מה עשתה הילדה? למה השעו אותה?
  בכל מקרה, ההתנהלות נראית לי תמוהה ויש לדבר עם מנהלת הגן ואם לא יעזור עם הפיקוח. מצד שני אם הילדה שלך מסכנת את הילדים האחרים, דוחפת להם מספריים לעינים, מרביצה ונושכת, כמובן שעליך לטפל בילדה שלך כדי שלא תפגע באחרים.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

אני גרושה כבר שבע שנים ולי ילד בן תשע.
אביו שלו הסדרי ראיה, נוהג אחת למספר שנים לא לקחת את הילד למשך מספר חדשים על מנת לפגוע בי.
לאחרונה הוא לא לקח את הילד חמישה חדשים, בגלל שפניתי להוצלפ בנוגע לחוב גדול מאוד של מזונות שסירב לשלם.
אתמול הוא הופיע בבית הספר ואמר לילד שהוא רוצה שהוא יבוא אליו הסופש וכי הוא רוצה שהוא יבוא לגור איתו.
האב נוהג להרעיל את הילד.
איני יודעת מה לעשות, מצד אחד אני מבינה כי הילד רוצה קשר עם אביו וכי אסור לי לעמוד ביניהם. (אסור מוסרית ורגשית לילד)
ומצד שני הוא הורס רגשית את נפשו של הילד כל פעם מחדש, גם בהעלמויות שלו וגם בדברים בהם הואממלא את הילד לראש.
מה היית ממליצה לי לעשות?

 

כאשר בחוזה בין הגן להורים נכתב שהגן מתייחס לשמור על יחס של X אנשי צוות ל-Y ילדים (נניח 1 ל-9), מה קורה אם מספר הילדים "נופל באמצע" (למשל, 13 ילדים בדוגמה)? האם הגן יכול להסתפק באיש צוות אחד? האם הגן יכול להביא "תגבור" רק לחלק מהשעות? האם ניתן לראות בכך הפרת חוזה מצד הגן?
ואם יש כאן הפרת חוזה - מה יכולים ההורים לעשות (לא נקבע בחוזה פיצוי מוסכם)?
תודה.

 

שלום רב, אני גרוש ,אב לשני ילדים. אחד מהם נמצא תחת המשמורת שלי ומתגורר עמי.
יש בכוונתי לעבור לעיר אחרת הנמצאת במרחק רב מהעיר בה אני מתגורר כיום. אני רוצה שבני ילמד בתיכון בעיר אליה אני הולך לגור.
האם לפי החוק אני חייב אישור או הסכמה של גרושתי כדי לבצע את המעבר לבית הספר החדש? או מאחר והמשמורת אצלי אני זכאי לעבור איתו לכל עיר אליה ארצה והעירייה אחראית ומחוייבת לסדר לי מסגרת חינוכית באותה העיר ללא קשר להאים גרושתי מסכימה או לא?

 

 • מעבר לעיר אחרת- הורים גרושים / עו"ד תמר טסלר.  11/11
 • שלום,
  איני יודעת אם יש תשובה חד משמעית לשאלה הזאת. באופן עקרוני, אם אין נסיבות מיוחדות, על שני ההורים לפעול ביחד לרווחת ילדיהם ולא לעשות פעולות שעלולות להפריע לקשר בין הילד להורה השני. נראה לי יהיה נכון להודיע לגרושתך שאתה מתכוון לעבור. יש פסיקה שאפשרה מעבר של הורה אחד אפילו לחו"ל, כך שבאופן עקרוני לא נראה שיש בעיה עם זה. לגבי המסגרת החינוכית, מאוד תלוי על מי תיפול. יש מצב טוב שביה"ס החדש ירשום גם בלי אישור של ההורה הלא משמורן, אך ביה"ס הקודם ידרוש את החתימה של גרושתך כדי להעביר לביה"ס החדש את תיק התלמיד של הילד, שבלעדיו ביה"ס החדש לא יקבל אותו. בכל מקרה, עדיף לפעול ביחד עם גרושתך, אם מתאפשר.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

לבן שלי יש בעיה רפואית אשר אינה אפשרה לו להשתתף בשיעורי ספורט, אלה גם לא לפטור אותו כלל מפני שהוא יכל להשתתף במס' דברים עד לכיתה י' המורים התאימו לו תוכנית אישית והכל היה בסדר גמור, כאשר עלה לכיתה יא' התחלף מורה ואת כיתתו צירפו לכיתת ספורט, המורה החליט שאין אצלו תוכנית אישית אצלו או שחור או לבן הוא מכין את כולם לקרבי בצבא, ועל בני לקבל פטור מלא הרופאים לא אישרו זאת וגם בני לא הסכים הוא רצה מאוד להשתתף בשעורי הספורט, כשאר הוא התאמן עד כמה שיכל המורה רשם לו מינוס, אם ישב בצד לנוח מינוס לאותו שיעור, הוא אינו הסכים להגיש אותו לבגרות בספורט גם כאשר המנהלת התערבה והיה בין המורה והמנהלת ויכוח הוא החליט שלא, בני סיים יב' בבית הספר אף אחד לא עזר לנו בכך כל אחד זרק אותנו מאחד לשני עד שאמרו לנו תפתרו את זה לבד, כיום בני בבעיה עם תעודת הבגרות.
מפני שהמורה החליט שהוא לא מגיש אותו לבגרות ונותן לו פטור על דעת עצמו ומכשיל אותו. זהו רק תמצית מכול ההליך של הבעיה.
אל מי עלינו לפנות לבני תעודת בגרות של 5 יחידות בכל מקצוע והספורט מכשיל אותו.

 

ערב טוב
השנה נתקלנו בתופעה שלא הייתה בשנים שעברו בבית הספר.
1. לא נותנים לילדים לצאת להתפנות כאשר יש הפסקה רק כל שעתיים בערך.
2. לא מאשרים לילדים לשתות בכיתה מהבקבוק האישי.
3. לילדנו יש כארבע עד חמש מבדקים בשבוע חוץ משעורי בית ומבחנים, כאשר קיבלתי את חוזר מנכל רשום שאין יותר בחנים מבדקים וכו' ומותר מבחן אחד בשבוע, דיברנו עם מנהלת בית הספר היא אמרה צודקים אך בפועל זה ממשיך, מה החוקיות לזה.

לתשובה אודה

 

 • פגיעה בתלמידים / עו"ד תמר טסלר.  11/11
 • שלום,
  1. יש חוזר מנכ"ל שמורה כי אסור לאסור על ילד שרוצה ללכת לשירותים, ללכת להתפנות.
  2. בלתי סביר שבישראל לא יאפשרו לילדים לשתות בכיתה, כאשר הם יושבים בכיתות שעות ארוכות. על כמה וכמה שהתייבשות פוגעת בעבודת המוח.
  3. על ההורים להתאסף ולפעול מול המנהלת. פגישות, אסיפות, הפגנות.... מה שצריך. ביה"ס צריך לפול בהתאם לחוק וחוזרי מנכ"ל, וכן באופן סביר, הגיוני ומכבד כלפי התלמידים וההורים.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

אני מתגוררת במושב קטן השייך למועצה אזורית. אין במושב בית ספר ובמהלך השנים משרד החינוך משייך את ילדי המושב לבתי ספר שונים בישובים סביבה (בית הספר של המועצה האזורית מאד רחוק). במהלך ה- 15 שנים האחרונות, המושב משוייך לבית ספר בישוב קהילתי סמוך, שיתוף הפעולה עבד יפה לאורך השנים ועל-פי רוב הצדדים היו מרוצים. לאחרונה חל גידול במספר התושבים בישוב קהילתי זה עקב הקמת שכונה חדשה. כתוצאה מספר הילדים בבית הספר גדל וצפוי לגדול עוד, ולמעשה ישוב זה כבר לא זקוק לתלמידי המושב כדי להצדיק את קיום בית הספר. במקביל התחלף ראש המועצה של הישוב הקהילתי והחלו פעולות שמתרתן הוצאת הילדי המושב מבית הספר. ממידע שקיבלנו יש בכוחו של הישוב הקהילתי למנוע כניסת תלמידים חדשים מהמושב (כיתות א' בשנה הבאה וכן הלאה). השאלה היותר בעייתית ועליה אין לנו תשובה, האם הוא יכול להוציא תלמידים קיימים מבית הספר. מדובר בכמאה תלמידים.
האם את יודעת מה הזכויות של התלמידים בבית הספר? האם תוכלי להפנות אותנו לגורמים מתאימים?
תודה מראש,
אמא מודאגת

 

 • ביה"ס של המושב קודם כל לילדי המושב / עו"ד תמר טסלר.  11/11
 • שלום,
  עד כמה שידוע לי ביה"ס של המושב הוא קודם כל לילדי המושב. איני רואה איך ראש המועצה יוכל למנוע מתלמידים המתגוררים במושב להכנס לביה"ס של המושב. כמו כן, כעת הוצאת הילדים שכבר לומדים גם נראית לי בלתי סבירה.
  על ההורים להתארגן נגד ראש המועצה ולהבהיר לו שפעולות כאלה לא יעברו בשקט במושב.

  הגורם היחידי שיכול לעזור כאן, הוא אתם.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

שלום רב,
האם יש חוק/חוזר של משרד החינוך נגד הורים שנכנסים לתחומי בית הספר בהפסקה ומטילים את אימתם על ילדים קטנים (כגון: כיתות א' ב')?

 

שני הילדים שלי רבו בניהם בחצר בית הספר בכניסה ליד השומר, והילד טען שהשובר תפס אותו מהאוזן הפרק אותו מחוץ לבית הספר. המנהלת טוענת שלפי מה שהיא ראתה השומר רק תפס אותו ביד והפריד בניהם. בקשתי לראות את ההקלטה אבל המנהלת לא הסכימה מה שהעלה את רמת החשד שהיה שם משהו לא כשר. השאלה אם יש חוק לכאן או לכאן?
תודה

 

 • צפיה בהקלטה שנעשתה ע"י ביה"ס / עו"ד תמר טסלר.  11/11
 • שלום,
  יש להסביר להנהלת ביה"ס שאם לא יתאפשר לכם לראות את ההקלטה, תוגש תלונה למשטרה שתדרוש את הראיה. אם הנהלת ביה"ס תשמיד את הראייה עד אז, גם זה יטופל בהתאם, ע"י עו"ד. על הנהלת ביה"ס בהחלט להראות לכם את ההקלטה אם יש בה כדי להבהיר את מה שקרה עם הילד בזמן ששהה בביה"ס.
  השיחה עם הנהלת ביה"ס צריכה להיות מוקלטת. אין צורך בחוק לדבר כזה, זו התנהלות סבירה של ביה"ס.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

ועדת תמיכה / אמא.  10/11

שלום רב,
בני לומד בכיתה ד' בבית ספר ממלכתי דתי ומאובחן כבעל הפרעת קשב וריכוז אך לא עבר ועדת שילוב.לאחר מספר מקרי אלימות בהם בני היה מעורב (כמגיב - לא כיוזם) נקראנו להגיע ל"ועדת תמיכה" שלפי ההסבר אמורה לגייס משאבים מגורמים שונים כדי לסייע לבנינו בבית הספר. לאחר בירור הצלחנו לקבל מידע נוסף שמדובר בועדה שקודמת לועדת השמה. רציתי לדעת אם ידוע לך על ועדה מסוג זה?

 

 • ועדת תמיכה / עו"ד תמר טסלר.  11/11
 • שלום,
  מעולם לא שמעתי על דבר כזה, וזו אינה ועדה שקיימת על פי חוק או שיש לה נהלים ברורים. בהרבה מוסדות חינוך וטיפול ממציאים כל מיני ועדות שאין להחלטות שלהן כל משקל חוקי, כדי להפעיל את מירב הלחצים על ההורים ללכת באותה דרך עם החלטות ביה"ס, כאשר הורים אינם רואים עין בעין עם המערכת. צריך להבין מי יהיה נוכח בועדה, אם תהיה נוכחות מלשכת הרווחה, לא ללכת לבד, אלא בליווי עו"ד בלבד.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

עד איזה גיל הורה צריל חתום על אישור צילום ופרסום ילדו באתרי בית ספר,בעלונים ובכל מדייה קיימת?

תודה

 

 • צילום ילד / עו"ד תמר טסלר.  11/11
 • שלום,
  לפי מיטב הבנתי עד הגעתו של הילד לגיל בגרות, 18. כל עוד הילד נמצא בחסות הוריו ובאחריותם, ההורים צריכים לתת הסכמה לפרסום התמונות. כאשר לימדתי בביה"ס חטי"ב ילדים בני 15-16, גם אז נדרשתי לאישור הורים לפרסום צילומים.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

ילד בן 8 מכה / שימרית.  10/11

בכיתהג של בתי הגדולה ישנו ילד מכה באופן קבוע את הילדים
ואת בתי באופן קבוע , פניתי לבית הספר להנהלה למחנכת למפקחת בית הספר
והתשובות שקיבלתי הן להמתין בסבלנות .
האם ניתן לשלוח מכתב להורים מעורך דין ?
להרחיק את הילד בכל צורה?

 

 • אלימות בתוך ביה"ס / עו"ד תמר טסלר.  11/11
 • שלום,
  אני גם היתי פונה להוריו של הילד. השאלה מה עושים בביה"ס עם הילד, אילו טיפול נותנים למקרי אלימות בביה"ס ואיך מגינים על הילדים?
  אם לא עושים דבר, מכתב מעו"ד בהחלט יכול לעזור ולעורר. אם הם ממילא עושים כל מה שהם יכולים, המכתב עלול לפגוע בילד שלך, כי גם למורים יש רגשות נקם.

  תחשבי על זה. בהצלחה, עו"ד טסלר

   

שלום, בכל רחבי האינטרנט לא מצאתי ולו סימן אחד לכידצ אני מוציאה את ילדי ממעון נעמת. האם עלי להודיע למנהלת? האם עלי לשלם קנס? האם יגבו ממני תשלום מלא על כל החודש?

 

שלום בני בן 8.5 מאובחן בעל לקויות למידה מורכבות וקשב ריכוז ברמה גבוהה לומד בבה"ס לחינוך מיוחד לאחרונה הוא חזר עם סימני ציפורנים שננעצו בו בחוזקה עד שיצא דם (צילמתי את היד) הוא סיפר את המקרה בבית שהמורה אחזה אותו בכוח לחזור לכיתה ברצוני לדעת מה הטיפול המתאים במקרה זה. כי מי שהתלוננתי בבהס לאחראית אני מרגישה שהם נטפלים על הילד בכל דרך אפשרית אף היתה החלטה היום כאשר כולם יצאו לטיול הוא היה אמור להשאר בבה"ס (מציינת הם שלחו הודעה למלווה רק עבורו ולא לשאר תלמידי הכיתה בהתראה של 10 שעות בלבד) מסיבה ששהיתי בבה"ח עם בני הפעוט לא יוכלתי אני ובעלי ללוות אותו אז החלטתם שישאר בכיתה עד שיחזרו. ברור שלא שלחנו אותו היום לבה"ס שלא יחווה את העלבון מול עיניו אני מציינת שבני בכה וכאב ואמר לנו שהוא סומך עלינו שנדבר עם המורה שתיקח אותו אבל לצערי הם היו אטומים מה הצעתך ?

 

שלום רב,
בתנו בת שנה וחצי נכנסה לפעוטון פרטי בגיל שנה וחצי ב 1.9.2014.
בגן 8 ילדים ובו סייעת עד 13.00 וגננת הנמצאת עם הילדים עד 16.00. הילד חוזר עקוץ בכל גופו ומפעם לפעם אף עם פציעות שעלייהם לא מתקבל כל הסבר המניח את הדעת.(יתרה מכך קבלנו סרטון המתעד את בתנו מתייפחת בבכי כשהגננת יושבת על ספסל מאחוריה והיא כלל לא ניגשת אליה,וכן פעמים רבות נתקלנו במצב בו רק הסייעת נוכחת לבדה והיא עושה לביתה שכן הגן נמצא בביתה של הגננת,כך גם עודכנו על ידיי הסייעת שבינתיים פוטרה).ברצוננו לדעת האם באפשרותנו לצאת בכל רגע נתון מגן זה שכן לא נחתם כל הסכם עם הגננת שאמרה שהיא לא צריכה ניירות.ואנו רוצים לדעת זאת שכן ברצוננו להוציאו מיד עם הודעתנו על הוצאתו מהגן ומציאת פעוטון חלופי,וכן לוודא שנקבל את מלוא ההמחאות שמסרנו מראש.
תוה רבה.
ירון ל.

 

 • הוצאה מפעוטון / עו"ד תמר טסלר.  05/11
 • שלום,
  אני מאוד מקווה שלא המתנתם לקבלת תשובה כאן כדי להוציא את בתכם מהגן. אם אין הסכם ביניכם לבין הגננת עלול להיות ויכוח לגבי החזרת המחאות. בכל מקרה ובלי קשר לכסף, כמובן שיש לדאוג קודם כל לילדה ואח"כ להחזרת המחאות. תמצאו גן אחר ובהקדם.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

לאף אחד לא איכפת / גלית.  18/10

תחילה אודה לך על הפורום שמסייע להרבה אנשים! בני עבר גהינום בגיל 10 בבית הספר , רק לאחר שחשדתי במשהו שהביא למצבו הדכאוני (שלא אופייני לו היות והיה ילד מקובל חברתית וספורטאי) מאוחר מידי ״ אבל טוב מאוחר מאשר אף פעם״ ציידתי אותו במכשיר הקלטה (כי הוא רצה שנאמין לו , למרות שכל העת האמנו-הורה מכיר את הילדים שלו) הזדעזעו , לא ישנו במשך חצי שנה בשל הדברים הרבים והנוראים שנאמרו לו ע״י המורה והמנהלת . הכל התפוצץ ונודה לכולם כאשר בעלי כבר לא יכל לשתוק ואף הייתה כתבה בעיתון פנינו לעורכת דין ושילמנו מספיק כסף זאת לא עשתה הרבה ותגובת משרד החינוך בכל פיסקה אודות המקרים שחווה זה, פה הוא סלח, מהמקרה הה הוא שכח , על זה הוא הבליג ואני שואלת, למען השם זה ילד שקיום בן 11 , אתם בטוחים שסלח ששכח ואנו נשארים על הסבל שלו. עורכת דין דרשה בסביבות 6000 שקל כדי שיאבחנו אותו פסיכויאטרים. אני לא רוצה לדרוש כסף או שהוא יתוייג מכל הסיפור הזה כילד שעם הפרעה כלשהיא ואנחנו עשינו ונעשה הכל בשבילו ( חשוב לציין שהעברנו אותו באמצע שנה בית ספר היה לו פשוט שם הוא התחבר מהר מאוד ואהוב על הילדים אבל שם בשבועיים הראשונים קיבל הצטיינות ולאחר שהמנלת שם אמרה לנו במפורש שהיא שוחחה עם המנהלת בבית ספר הישן , שבגללה הכל התחיל היא שינתה את היחד אליו דיברה איתו בתוקפנות קראה לו כל בוקר לשאל כאילו לשלומו ובכך המשיכה לסמן אותו ולתת לא הרגשה של חריג. ניסיתי להיפגש עם שר החינוך אך הוא העביר את הטיפול לאחראית המחוז שכמו שפירתתי נופפה אותנו בחיינניות ושאלתי: איך יכול להיות שאף אחד במשרד החינוך לא איכפת לו מה שומעים בכלל בקלטות האלה, איך זה שאף אחד לא חושב על טובת הילד ? כיום אני שומעת על ילדים נוספים שסובלים ולאף אחד לא איכפת? ( לידע כללי מדובר בילד שהיה תמיד 100 בכל מקצועות הלימוד לא מתחצף לא מקלל, תלמיד שהיה צריך כביכול להיות הדגל של בית הספר לפי דברי כמה מורות שהיו בבית סיפרו) הותירו ילד שמנסה לשרוד שלא אוהב את בית הספר כפי שאהב ואין לי מושג מה דעתו על עובדי הוראה.

 

משלבת בגן פרטי / רונן.  22/10

בננו נמצא על הספקטרום האוטיסטי, לומד בגן, טרום חובה, פרטי, הפועל ברישיון משרד החינוך וקיבל הכרה כגן ציבורי בחינוך המוכר שאינו רשמי.
הילד עבר ועדת שילוב והוכר על ידי משרד החינוך (24 שעות) המעביר לעיריית חיפה כ-70% מעלות השכר של המשלבת, זאת לאחר הסכמת העירייה להשלים את ה-30% הנותרים.
העירייה מסרבת להעסיק את המשלבת ולהשלים את עלות שכרה ולדברי העירייה בגלל שמדובר בגן בניהול פרטי, הכסף שהתקבל ממשרד החינוך (70%) יעובר ישירות לגן אשר להבנתם (של העירייה) מחויב להעסיק את הסייעת כעובדת גן ולהשלים את יתרת עלות השכר.
ברור שהגן לא יישא בעלויות שיפלו עלינו ההורים.
ישנה חשיבות רבה להתאים את הגן המשלב לילד (כגון, גיל הילדים התואם את רמתו של הילד, צוות ערכי שמוכן לאתגר ומוכן להתערבות חיצונית של מומחי התנהגות ושילוב וגישה כללית השונה מגן לגן) משום כך העדפנו גן פרטי על גן עירייה שנבחר אך ורק עלפי שיקולי קירבה למקום המגורים.
לסיכום, אני מעוניין לבדוק האם אכן העירייה יכולה לסגת מהתחייבותה? ומה ניתן לעשות בנידון?
תודה,
רונן

 

ליווי בטיול / חני.  26/10

שלום רב, אני אמא מאוד מעורבת בגן ובבית ספר בקשתי מהגננת להתלוות לטיולי הגן, דבר שתמיד נענה בחיוב ממורות וגננות אחרות, הגננת החדשה הודיעה לי כי לטיול הקרוב אוכל לצאת אך להבא היא תקח הורים אחרים בעיקר הורים לילדים מפריעים. ביתי אינה נמנת עימם... האם גננת יכולה למנוע ממני ליווי בטיול?
תודה

 

יש לי ילדה בת 11 בכיתה ו . מאז כיתה א כאשר יש טקס כיתתי לילדה שלי נותנים תפקיד קצר מאוד והיא איננה משתתפת ברוב הריקודים ושרים שבטקס (למשל ילדים מקבלים תפקיד של כ5-6 שורות לאומת ילדתי שמקבלת 3 מילים בלבד) פניתי לא פעם למורות והובטח לי שהמצב יתוקן אבל זה לא קרה . לקראת טקס אחרון כאשר ראיתי שהמצב לא השתנה אמרתי למורה שהילדה לא תתשתף . המורה התקשרה אלי לטלפון ובצעקות הסבירה לי שהיא לא נותנת תפקידים לילדה שלי כי היא חסרת כישרון וכל הילדים יצחקו אליה (כביכול כדי לכסוך לילדה מבוחה) . כאשר בכל זאת עמדתי על שלי היא הוסיפה לה מספר מילים ובחזרות של הטקס כל הזמן צעקה אליה שהיא לא עושה נכון ועודדה ילדים לצעוק אליה גם .
אינני יודעת מה לעשות בבקשה תנו לי ייועץ

 

 • תפקידים לילדה בביה"ס / עו"ד תמר טסלר.  05/11
 • שלום,
  1. יתכן והילדה לא מתאימה לתפקידים ראשיים?
  2. יתכן והמורה צודקת?
  3. המורה אינה יכולה לצעוק עליך או לפגוע בדרך כלשהי בילדה.
  4. אין בהמנעות ממתן תפקידים ראשיים לילדה כדי לפגוע בה.

  תקחי הכל בפרופרוציות, אם הילדה שלך מוכשרת מאוד תשלחי אותה לחוג תאטרון, כדי שהחסך שלה יתמלא, אבל אין צורך לריב עם המורה על דבר יחסית פעוט.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

ילד נכה, / ליאורה.  26/10

האם יש דרך לחייב בית ספר תיכון להוציא ילד לטיול (מסע ישראלי 5 ימים[ ילד עם כסא גלגלים.

 

 • הוצאת ילד לטיול / עו"ד תמר טסלר.  05/11
 • שלום,
  באופן עקרוני ביה"ס מחויב להוציא את הילדים לטיולים, היות וטיולים זה לימודים לחלוטין כמו הלימודים בכיתה. אבל לטיולים יש יוצא מן הכלל. אם הילד מסכן את עצמו או אחרים, ביה"ס יכול להתנות את היציאה בליווי הורה. כאן מדובר בהתאמה של הטיול לילד עם כסא גלגלים, ואני מניחה שמדובר בביה"ס רגיל, (היות וביה"ס מיוחד בכלל לא צריך להעלות את העניין, כי הוא ערוך להוציא ילדים על כסאות גלגלים, בשביל זה הם מקבלים את התקציבים שלהם).

  אם את חושבת שזה לטובתו של הילד, מעבר לעקרון שבדבר, תפעלי כדי שביה"ס לא יפלה את הילד שלך מתלמידים אחרים בגלל נכות, זה לא חוקתי. אבל אם נראה לך שזה רק עקרון ... תחשבי טוב טוב על זה. לעמוד על העקרונות לא תמיד שווה אם הילדים יכולים להפגע מזה.

  כל טוב, עו"ד טסלר

   

שלום,

יש לי ילד בן 2.6 חולה אפילפסיה ומקבל תרופות שמעוררות אצלו מעט אי שקט אך מונעות התקפות. הוא עבר השנה לגן פרטי חדש. הגן ביקש שנבדוק אותו כי נראה לו התפחותית מאחר, בדקנו והכל תקין, ועשינו עוד ועוד בדיקות והכל תקין. בנוסף הזמנו פסיכולוגית שתגיע לגן.

הפסיכולוגית תגיע בעוד שבועיים לגן, היום אמר לנו הגן, שאם היא לא תגיע בימים הקרובים הוא יוציא את הילד שלנו מהגן, בנוסף בא אלינו בטענות שאנחנו גומלים אותו מחיתולים בשלב לא נכון (לנו זה נראה נכון ובבית הילד מאד מצליח) ובכלל יש לנו תחושה שהילד שלנו לא רצוי בגן, להוציא אותו זה סרט כי הוא רק עבר גן, וכמו שנראה המעבר קשה לו, אנחנו חסריי אונים. האם מותר לגן פרטי לנהוג כך? מותר לו כך להוציא אותנו מהגן כי קשה לו עם הילד שלנו ?

אשמח לדעת מה מותר ומה אסור, ובכלל זה מבוי סתום כי גם אם הגן עושה משהו שאסור, עדיין אם הוא באמת לא רוצה אותו בגן אנחנו לא נוכל להשאיר אותו שם. בכל זאת במידה ונגיע לכך הייתי רוצה לדעת איפה החוק והזכויות שלנו עומדות.

תודה,
רן.

 

הוצאת ילד מצהרון / אנונימית.  30/10

היי,
בני נמצא בגן טרום חובה, שהגן היא עד השעה 14:00, מ14:00 עד 16:30 מתקיים צהרון בתשלום.

קצת רקע לפני חצי שנה בני היה בגן פרטי ויצא מהגן מכיוון שהוא היה עם קבוצה לא התאים למסגרת והוחלט להוציא אותו מהגן.

פניתי לעירייה שתשלב את בני בקייטנה וסורבנו בגלל שהוא לא בשנתון.
כל זאת למרות שהסברתי שיהיה פער של 4 חודשים בין שנת הלימודים שהופסקה וזאת שאמורה להתחיל אבל זה לא עניין אותם.

לפני כשלושה חודשים בעצת מומחים ולמען השקט הנפשי שלנו כהורים ביצענו אבחון לבני ע"י פרופסור מוכר על מנת לדעת אם בני צריך מסגרת מיוחדת, תוצאת האבחון הייתה שבני מתאים למסגרת רגילה. כמו כן נכתב שהוא שובב וסקרן ובודק גבולות.

שנת הלימודים החדשה החלה ברגל ימין.

היום בני חזר חבול מהצהרון והמנהלת הצהרון רצה אליי והסבירה מדוע קיבל מכה והוסיפה וקבעה שהוא מסכן את עצמו ואת הסביבה.

לאחר שבעלי שוחח עם מנהלת הצהרון בטלפון על מנת לברר את פשר המכה
קיבלנו שיחה מרכזת הצהרונים אשר בקשה לקבוע פגישת "יחסנו לאן" ועוד באותה שיחהרמזה שהם חושבים להוציא אותו מהצהרון מכיוון שהוא מסכן את עצמו ואת סביבתו בעצת מנהלת הצהרון.

חשוב לי לדעת מה זכויות ילדי ובמידה יחליטו להוציא אותו מהצהרון.

תודה מראש.

 

חינוך ביתי / יפית.  31/10

שלום רב
אנ מעוניינת שבתי בת ה-14 תתחנך בבית כיון שלא מצאנו מקום המתאים להשקפתינו הרוחנית.
הקבסית מאיימת שתפעיל נוהל קבס למרות שהוסבר כי אנו מגישים טפסים ואין אנו מעוניינים במסגרת שהציעה שכן אין החברה מתאימה לחינוך הילדה המתקבל בבית.
לטענת הקבסית, עלינו לרשום אותה מיידית לבית הספר ורק לאחר מכן, להתחיל תהליך של חינוך ביתי, במידה ויאושר הילדה תוכל ללמוד בבית.
יש לציין כי הילדה מקבלת שיעורים פרטיים ותמיד אחד ההורים נמצא איתה בבית במשך כל היום.
אנו מעוניינים בחינוך ביתי וגם הילדה.
איך פותרים את העניין מול הקבסית.
תודה רבה
יפית

 

 • חינוך ביתי / עו"ד תמר טסלר.  05/11
 • שלום,
  באופן עקרוני עד שאינכם מקבלים אישור לחינוך ביתי, אינכם יכולים להשאיר את הילדה בבית. עליכם לפעול בשיא המהירות ולקבל אישורים מתאימים, אחרת אי שליחת ילד לביה"ס עלולה להוות עבירה פלילית.
  מול הקבסי"ת אתם צריכים להראות שהילדה לומדת ומשלימה את החומר הלימודי ואינה נזנחת לבדה בבית. כאן הקבסי"ת עושה את עבודתה ואתם תוכלו לסמוך אך ורק על רצונה הטוב, אם תהיו חכמים מספיק לגייס אותה לצדכם, בהתנהגותכם המכבדת אותה.

  כל טוב, עו"ד טסלר

   

שלום רב,

אחיין שלי בו 12 מגלה לאחרונה התנהגות תוקפנית, פיזית ומילולית, כלפי הוריו ואחיו.
הם לקחו אותו לרופא משפחה והוא קילל את הרופא.. והוא כמובן לא מסכים לשבת עם פסיכולוג או פסיכיאטר.
באחת מהפעמים שהוא השתולל כי לא קיבל את המגיע לו - אחזתי בו כדי שירגע- והוא הזמין משטרה.

מה עליהם ועליי לעשו לנוכח התנהגות כזאת? מה מותר לנו לעשות?

 

 • התנהגות אגרסיבית של נער צעיר / עו"ד תמר טסלר.  05/11
 • שלום,
  קודם כל לתעד בתוך הבית את התנהגותו, רצוי במצלמת וידאו, כדי לחסוך פתיחת תיקים פליליים להורים כשהוא מזמין משטרה.
  כמו כן, אולי כדאי להסביר לו שאם הוא לא יסכים ללכת לפסיכולוג מרצונו הטוב, להורים לא תהיה ברירה והוא יצטרך ללכת בניגוד לרצונו.
  אני ממליצה בחום לפנות להדרכת הורים פרטית, (דגש על פרטית ולא דרך הרווחה או קופת חולים), ולראות מה ההשפעה של התנהגות ההורים על התנהגותו של הילד ואיך עליהם להתנהג איתו נכון.

  בכל מקרה, צריך לטפל בעניין ברצינות רבה ולא לחשוב שזה יעבור מעצמו.
  עו"ד טסלר

   

הנער לא מכה ולא אלים
עד איזה גיל יש לו את הזכות לגור בבית ?

 

 • אחריות הורים על ילדיהם / עו"ד תמר טסלר.  05/11
 • שלום,
  מבחינה חוקית ההורים אחראים על הילד עד הגעתו לגיל 18. כאשר הנער הולך לצבא, הצבא לוקח אחריות על הנער עד סיום הצבא, ומשם האדם שהיה פעם נער אחראי על עצמו.
  ההורים יכולים לבקש מהנער לעזוב את הבית אחרי גיל 18, מכל סיבה שהיא. זה לא משנה כלל אם הנער לא אלים. אי אלימות זו הנורמה מן הסתם.

  כל טוב. עוד טסלר

   

האם למורה מותר להעמיד ילד בפני כל הכיתה כדי שיסביר למה הוא שכח ספר או
למה הוא לא הודיע למורה בבוקר שהוא לא מגיע לביה"ס באותו יום?

 

האם מותר למנהלת בית ספר לתשאל תלמיד ללא ידיעת הוריו?

 

שלום,

רציתי בבקשה לשאול, לאן כדאי להפנות את התלונה על התנהלות הגן בכלל ומטפלת מסוימת בפרט במערכת חינוך מיוחד?

תודה רבה.

 

רציתי להתייעץ, מולי גר זוג צעיר עם ילד אחד בערך כבן 3-4. אחת לשבוע לערך האישה מתפרצת על הבעל בצרחות אימים למשך זמן ממושך והם עומדים כך וצורחים אחד על השני כאשר לעיתים הילד חשוף למריבה חסר אונים בוכה והם מתעלמים מהנזק שנגרם לו. ( סיטואציה תל אביבית עם חזית בית גדולה ושקופה- הסלון שלהם בתוך שלי ולהפך..) מעבר לעובדה המצערת של מריבות וצרחות כואב לי הלב על הילד שנזנח לפרק זמן ארוך כל פעם שרבים וצורחים ואף אחד לא דואג להרגיע אותו. האם יש דבר מה שאפשר לעשות בנידון?

 

 • התערבות בענייני משפחה אחרת / עו"ד תמר טסלר.  05/11
 • שלום,
  אלא אם את עדה לאלימות שמופנית כנגד הילד, אנא נסי לא להתערב בענייני המשפחה של אחרים. 99% מהמשפחות רבות לעיני הילדים, מורים בבתי ספר וגננות בגן צורחות על הילדים וגורמים להם נזקים רגשיים עצומים, בצבא נערים בני 18 בלבד מקבלים עלבונות קשים מאוד מהמפקדים שלהם וכו'. אלא אם את רוצה לטפל בכל משפחה ומשפחה שצועקת ורבה למול הילד שלה, אל תתערבי בבקשה והפני את מלוא תשומת ליבך למשפחתך ולילדייך.

  כל טוב, עו"ד טסלר.

   

שלום רב,ביתי בת ה-16 מטופלת עי פסיכולוגית מזה שנתיים,אין הטבה במצבה רק עליות ומורדות.הפסיכולוגית מגדירה אותה בסיכון לכן ממליצה להוציאה מהביית לפנימיה תומכת.לנו ההורים וגם לילדה קשה העובדה הזו של ההוצאה מהביית.הפסיכולוגית לוחצת עלינו ושאלתי היא האם היא יכולה להכריח אותנו ומה קורה אם לא נסכים מהן זכויותינו... היא אמרה גם שהתהליך צריך להעשות דרך הרווחה ואנו מתלבטים...ואם הילדה לא רוצה אפשר בכפייכ דרך צו בית משפט אבל אנו לא מעוניינים ורוצים לבדוק עבורה מטפל אחר.האם הפסיכולוגית יכולה להשתמש במידע ולפנות לרווחה ללא הסכמתנו?????

 

החזר כספי / יוליה.  28/10

שלום, בחודש ספטמבר היה בגן 5-6 ימים עקב מחלות .
האם ניתן לקבל החזר כספי כל שהוא עבור החודש? האם יש חוק בנושא?

תודה.

 

שלום וברכה
יש לנו ילדה שלומדת בחינוך מיוחד בבית ספר שמחוץ לעיר.
בגלל חוסר תקציב במועצה, המועצה החליטה שאחת המורות מביה"ס שנוסעת במילא בהסעה, תקבל עוד סכום כסף קטן ובתמורה תהיה "המלווה".
ידוע לנו שע"פ חוק המלווה חייבת להיות בהסעה, מתחילתה ועד סופה.
אך לצערנו... זה לא קורה!!!
בבוקר, בהלוך, "המלווה" עולה אחרונה כשאת הבת שלנו אספו לפניה.
ובצהריים, בחזור, "המלווה" יורדת ראשונה, כשאת הבת שלנו מורידים אחרונה.
ולפעמים היא גם לא נמצאת בהסעה בכלל.
ניסינו לשלוח מכתבים למועצה, התקשרנו למועצה, עם מי לא דיברנו, ושום דבר לא משתנה! המלווה שמה עלינו פס אחד גדול, ונמצאת מתי שבא לה...!!!
פה יום חופשי, שם יוצאת מוקדם, לפעמים גם לא מגיעה... סיוט...!!!
בעקבות ההעידרות הכרונית שלה מההסעה, הבת שלי סובלת מהצקות, קללות, מכות, מהילדות הבוגרות בהסעה, שגם משתלטות על ההסעה, ולא מאפשרות לנהג לעצור לה איפה שצריך לעצור...
מה אפשר לעשות?
עם מי צריך לדבר במקרה כזה?
לפנות למשרד החינוך?
לפנות לפיקוח על החינוך המיוחד?
נשמח לקבל תשובה
תודה וסליחה מראש שזה ארוך...

 

חולות בחצר הגן / אלה בנימינוב.  06/10

שלום רב . בת שלי בת5 בגן שיש שם חצר גדול כולו בחול . שלא מחוסה ולא בטיפול כמו שצריך לפי משרד הבריאות . ויש שם חיות כמוחתולים שמזהמים את החול . מה עלי לעשות כדי שיוציאו את החול מהגן. תודה

 

 • חול בגן / עו"ד תמר טסלר.  12/10
 • שלום,
  זו בעיה קשה מאוד בגנים בישראל. תרימי צעקה גדולה, תצלמי את החול עם כל מה שנח בתוכו, תארגני הורים, תכתבי מכתבים.... מסיבה לא ברורה בישראל מתייחסים לארגזי חול מסריחים בגנים כמשחק שמפתח את מוטוריקה, שזו שטות גמורה. הנזק מחול זה גדול הרבה יותר מכל תועלת (שבעיני לא קיימת).

  בהצלחה רבה!!! עו"ד טסלר

   

שלום רב,
רציתי לשאול מה עשוי לקרות אם ילד שעובר טיפול אצל פסיכולוג (מטעם קופ"ח) יזכיר בשיחה איתו שקיבל מכה מההורה?
האם הפסיכולוג מחוייב לדווח על כך לרשויות? או אולי להיפך, אתיקה רפואית אוסרת על כך?
האם זה משנה אם הטיפול הוא ביוזמת הורים או לא? האם זה משנה אם מדובר במקרה בודד או בשרשרת אירועים אלימים?
תודה!

 

 • דיווח לפסיכולוג על אלימות / עו"ד תמר טסלר.  12/10
 • שלום,
  זו בעיה. מצד אחד יש חיסיון בין הפסיכולוג לבין הלקוח (הילד) מצד שני לפסיכולוגים שוטפים את המוח שהם צריכים לדווח על אלימות, והם בד"כ עושים את זה, למרות שזו הפרה של חיסיון. תנסו לדבר עם הפסיכולוג ולראות לאן נושבת הרוח. היות ואתם דרך קופ"ח, זה לא פרטי, וכל הרישומים מהטיפולים נשארים בקופה ופקידת סעד יכולה לקבל אותם.

  בהצלחה. עו"ד טסלר

   

כרגע בתהליך גירושים במהלך המאסר שלו - ונשארו לו עוד שלוש שנים. איך אני יכולה למנוע ממנו קבלת פרטים עליי ועל הילד שלי כמו כתובות של הבית של הגן ושל העבודה ? מכירה סיפורים של צו הרחקה שלא מנע שום דבר- והגרוש הגיע ועד שהמשטרה הגיע למקום היה לו זמן לעשות מספיק. מפחיד אותי מאוד. האם הפתרון היחיד הוא לעזוב את הארץ?

 

 • מניעת גישה לגרוש / עו"ד תמר טסלר.  12/10
 • שלום,
  עליך להיעלם (יש מספיק מקום בישראל) כך שגם הקרובים אליו לא ידעו היכן את. כך הוא לא ידע גם.
  אבל! הוא גם אבא של הילדים שלכם, תשקלי היטב את העובדה שאת תמנעי מהילדים אב, אם יש מה למנוע.

  בכל מקרה, אם תרצי לעזוב, כעת זה הזמן- טרם הגירושים הסופיים, לאחר מכן תצטרכי אישור יציאה לחו"ל ממנו.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

הוצאת ילד מהגן / אתי.  10/10

שלום,
אני גננת בגן טרום חובה עירוני . הנחיית חוזר מנכ"ל קובעת כי אין לאפשר להורה לקחת את ילדו מן הגן לפני סיום יום הלימודים כלומר בימים א'-ה' בשעה 14:00 וביום ו' בשעה 12:45. שאלתי היא האם ע"פ החוק (ולא ע"פ הנחייה מנהלית של משרד החינוך) מותר לי כגננת למנוע המורה לקחת את ילדו מהגן ? אציין כי טרום חובה זהו חוק חינוך חינם ולא חוק חינוך חובה. לתשובתך המהירה והמקצועית אודה.

 

 • הוצאת ילד מגן טרום חובה לפני הזמן / עו"ד תמר טסלר.  12/10
 • שלום,
  איני מכירה חוק שעוסק בסוגיה זו, לכן ככל הנראה נוצרו ההנחיות. בעיני אלה הנחיות בזויות, וילד לא אמור לחכות בגן אם הורה יכול לקחת אותו לפני. על כמה וכמה ילד כל כך קטן שעד השעה הזאת כבר עייף. יתכן ותוכלי לומר להורים כי עליהם להתאחד ולפנות לפיקוח, להפעיל לחץ מצידם, כך שהפיקוח יאפשר לך לחרוג מהנהלים... ככל שההורים יפעילו יותר לחץ, כך לך יהיה יותר קל להוציא את החריגה לפועל.

  בהצלחה, עו"ד טסלר

   

אבחון פסיכדדקטי / פאני.  10/10

אם נרשם באבחון מפורש שהילדה צריכה הוראה מתקנת. האם בית הספר חייב לתת הוראה מתקנת

 

 • הוראה מתקנת / עו"ד תמר טסלר.  12/10
 • שלום,
  לעיתים בתי ספר נמנעים מלתת עזרה אקטיבית (בניגוד להארכות זמן) לתלמידים, כי אין להם תקציב לכל הזקוקים. תעמדי על כך שינתן לילד שלך כל מה שהוא זקוק לו, ואם ביה"ס זה לא יכול, יש למצוא ביה"ס שיוכל. כמובן שהכל צריך להיעשות יפה, כדי לא להכעיס יותר מדי את המורים וההנהלה, אחרת תקבלי הוראה מתקנת מצד אחד ונקמה של מורה מהצד השני.

  בהצלחה. עו"ד טסלר

   

אמא תעשה הכל כדי להגן על ילדיה