עמותה לזכויות ילדים והורים (ע"ר)

פורום זכויות הורים וילדים

ברוכים הבאים לפורום זכויות הורים וילדים

פורום זכויות ילדים והורים הוקם כדי ליידע, לתמוך ולייעץ לכם אודות הזכויות שלכם כהורים והזכויות המגיעות לילדיכם.

בפורום תשיב לשאלותיכם עורכת דין תמר טסלר העוסקת בתחום זכויות הורים וילדים.

אנא לתשומת לבכם; נא לכתוב בשפה נקיה ובקיצור רב. אנא התחשבו במנהלת הפורום ונסחו את השאלות שלכם בקצרה ובאופן ממוקד. שימו לב, כל הודעה שתכלול לשון הרע תמחק מייד.

*המידע והייעוץ הניתנים בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי מקצועי. השימוש במידע והייעוץ הניתן בפורום על אחריות המשתמש בלבד.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקבוצת זכויות הורים וילדים בפייסבוק!
להצטרפות לחצו כאן

פורום זכויות ילדים והורים

הגבלות על אוכל / טלי.  23/08

האם מותר לי לדרוש שלילדותי לא ינתנו בגן עיריה מוצרי חלב? גם אם אין אלרגיה מוכחת?
האם מותר לי להביא לחם מלא באריזה סגורה כשרה...על מנת שיכינו להם מלחם זה סנדויצים ולא מלחם אחיד? תודה

 

שלום רב
בני טופל במחלקה פסיכיאטרית
לאחר הטבה במצבו והצורך לקבוע לו מסגרת חינוכית
הוחלט בוועדה ישי לשבצו בבית ספר לחינוך מיוחד

האם ההורים יכולים להתנגד לכך ולשבצו במסגרת חינוך רגיל עם ללווי.
הילד בין 13 והיה שייך למקיף בכיתה ז'.

מה הסיכוי שלנו בהכרעה משפטית .

שמעון

 

שלום רב
הייתי מעוניין לשאול האם יש חוק המגדיר לעירייה את המרחק (מקסימום)
שהיא יכולה לתת לגן לקרבת הבית של הילד?

זאת אומרת עד קילומטר מבית הילד או משהו בסגנון ?

 

האם האמא תוכל לכפות תשלום חודשי לבית ספר פרטי? הוצאה לפועל?
הילד רשום לחטיבת ביניים עירונית רגילה כרגע.

 

 • רישום ילד למסגרת פרטית / עו"ד תמר טסלר.  18/08
 • שלום,
  עקרונית על שני ההורים לראות את טובתו של הילד. השאלה האם טובתו של הילד מחייבת רישומו למסגרת פרטית? אם לא, אז האב יכול להתנגד, אם כן, אז האב צריך להראות עילה לסירוב. אם העילה היא חוסר נכונות לשלם בלבד אבל לאב יש מסוגלות לשלם, ביהמ"ש יקבל את תביעת האם והילד ירשם והאב יצטרך לשלם. אם האב לא יכול לשלם, אובייקטיבית, אזי האם - אם תרצה להעביר את הילד למסגרת פרטית- תצטרך לשאת בעלות זאת בעצמה.
  בהצלחה.

   

שלום רב.
מעוניינת לברר מה הדין במקרה שעירייה טוענת כי ילד איננו מתגורר בכתובת עליו הצהירו הוריו ודוחה את הרשמתו לגן טרום חובה (ילד הממשיך לשנה שנייה בגן).

ההורים הציגו לעירייה את כל המסמכים הנדרשים לפי חוק (בעלות על נכס מקומי, תשלומי ארנונה ומים ושאר מיסים על שמם בכתובת המדוברת, הכתובת מעודכנת בתז ההורים וכיו"ב). כמו כן, אין רישום כפול או מסמך המוכיח מגורים במקום אחר, אך בשל עודף ילדים שנרשמו לאותו גן והלשנת שכנים כי הילד מתגורר עם הוריו בעיר אחרת, גרמו להודעה טלפונית על דחיית רישומו להוריו, כעת כשבועיים לפני תחילת השנה.
בידי ההורים מסמך מלפני חודש המאשר המשך לימודים הילד בגן המדובר.
מה עליהם לעשות?
תודה רבה רבה על עזרתך!!!!
דנה

 

איסוף מהגן / הדר.  11/08

שלום רב
ילדיי מוחזקים במסגרות של המושב שלנו ילד אחד בן 4 מסגרת חובה וילדה בת שנתיים וחצי בפעוטון
בתי מסיימת באחת את הגן ובני השנה יסיים בשתיים
אין באפשרותי לחזור פעמיים כל יום לאסוף אותם ממסגרתם
מה עליי לעשות ?
פניתי לרכזת גנים ואני הולכת לפנות לגננת בבקשה ממנה לאפשר לי להוציא אותו באחת על מנת להקל עליי באיסופם היומיומי
מה הם זכויותיי לגבי זה

 

שלום,
אני מעוניינת לרשום את הבן שלי לכיתה ז' , בבית ספר במועצה אזורית אחרת.
המועצה שלי מתנגדת לרישום במועצה אחרת
האם זה חוקי? האם איני יכולה לבחור היכן ילמד הבן שלי?
אני מוכנה לשלם באופן פרטי.

 

בעל מאיים / תמי.  14/08

שלום רב,
בעל מאיים שלא יוכל לשלוט בעצמו אם ישמע בכי של ילד שלו (בן פחות משנה), ושהוא עלול לפגוע בו פיזית. גם מאיים להתאבד.
מה עלי לעשות במקרה זה? למי צריך לפנות?

 

 • בעל מאיים / עו"ד תמר טסלר.  18/08
 • שלום,
  לפי מה שאת מספרת בעלך אינו יכול לשמש כאבא ויש למנוע נכון לכרגע, ועד שהילד יגדל ויפסיק לבכות, כל קשר לבל האיומים של הבעל יתממשו חס ושלום.
  כדאי לעזוב באופן מיידי את הבית, לעבור לבית משפחה ולהיות בקרבת קרובים. כמובן שתאפשרי לאבא לבקר ותפקחי על המפגשים.

  למען הזהירות יש להקליט את האבא מאיים לכל מצב לעתיד.

  אני לא היתי פונה לרווחה או למשטרה (רווחה עלולה פשוט לקחת את הילד, והמשטרה לא תעשה כלום עד שאין עבירה משמעותית).

  את תעשי מה שאת רואה לנכון. בהצלחה.

   

מנהלת ביה"ס שלחה עם בני יומיים לפני סוף שנת הלימודים בקשה לבחירת 3 ילדים קרובים, עקב שיבוץ מחדש של שכבת ג'. המנהלת כמנהלת דואגת לבית הספר, אך לא יכולה לדאוג לילד שלי, מתוקף עבודתה כמנהלת. היא רואה את כלל בית הספר. היא נהגה בגילוי לא נאות ,ביום שליחת ההודעה הזמינה את ועד הכיתה ,והודיעה לאחת מתוך 3 הנציגים, שלא טרחה להודיע לנו על כך.ההורים הגיעו לבית הספר לדרוש הסבר ,אך המנהלת ניסתה לדחות אותנו. התעקשנו והיא הואילה לפגוש אותנו למחרת. ההסברים שלה שישנו אי איזון -הכיתה של בני שנחשבת הכיתה הטובה ואילו בכיתה השניה יש ריכוז של ילדים מאתגרים עם הרבה בעיות. אני ודעת משני תלמידים שעברו לכיתה שלנו, שמדובר בקבוצת ילדים שכלל לא גרה בסביבתנו,ו שהמנטליות שלהם שונה מאוד. אני יודעת גם שהמורים לא השתלטו על ילדים אלה והטובים שביניהם רצו לעזוב.השיבוץ עומד בעינו ואני לא מעוניינת שבני ילמד בבית הספר הזה. היות והשיבוץ אינו בא להועיל לכיתה של בני, אלא מהווה הרעת תנאים. אינני מרוצה מבית הספר הזה ואני רוצה להעבירו לבית ספר אחר. אך המנהלת חשבה על כול הדברים הללו וחסמה בפנינו כל אפשרות. אנחנו במילכוד.
אני מבקשת לדעת מה הזכויות שלי.
האם אנו חיים במדינה לא דמוקרטית שמותר למנהלת לכפות עליי בעיות של בית הספר.
בית ספר זה הוא איזורי שמכיל ילדים מכל רחבי העיר , עם הרבה בעיות. והרמה מאוד נמוכה.
לבני יש פוטנציאל ללמוד ברמה גבוהה יותר ואני מעוניינת לתת לו הזדמנות בבית ספר אחר.

אודה על קבלת יעוץ

 

שלום רב,
הננו גרושים 5 שנים. ביתנו בת 12 למדה עד כה בבית ספר על אזורי אליו הסעתי אותה מידי יום כ 20 דק לכיוון. (האב מעולם לא אסף מביהס בטענה שלא יכול אלא רק בשעה 18 מהבית).
האב עבר לעיר מגורים אחרת במרכז מרחק נסיעה של כ 20 דקות מהמקום בו גרנו יחדיו עוד בהיכנסה לכיתה א. ואסף אותה מהבית עם אופנוע.
אני בזוגיות חדשה 3 שנים ועומדים לעבור לעיר אחרת במרכז מרחק 10 דקות נסיעה ממקום מגורינו הנוכחי. (מה שיאריך את זמן המרחק בעוד 10 דק ויקח סהכ כחצי שעה נסיעה לביתו)ובהתאם לכך ברצוני להעבירה לחטיבה בעיר החדשה. גם בגלל הקרבה גם בגלל שבשכונה החדשה יהיו הרבה מאוד ילדים בני גילה וגם בגלל שבית הספר הנוכחי מקשה עליה מאד ליצור חברויות בגלל המרחק ובהיותה בת יחידה נמצאת זמן רב ללא חברה.
האב מתקומם ואומר שאין לי זכות להעבירה בית ספר אלא בהסכמתו.
פתאום הוא אומר שהוא מוכן לקחת אותה אליו 4 פעמים בשבוע כדי להשאירה בבית הספר הנוכחי. (אבל לנסוע עוד 10 דק כדי לאסוף אותה זה קשה..)
נראה לי שמעל הכל הוא רוצה להתנות את העברתה לבית הספר החדש כדי ליצור מצב שאתחייב אליו שבפעמיים בשבוע שהוא לוקח אליו שאביא אותה לנקודת מפגש בעיר הנוכחית.

אשמח להבין מה אומר החוק ואת עמדתך.
תודה רבה

 

שלום, אנו משפחת אומנה לילד מקסים ואהוב שנמצא אצלנו כבר שנה וחצי. נאמר לנו שההורים הביולוגיים יעברו בדיקת מסוגלות הורית (הם חיים בנפרד) ואז יוחלט האם ייפתח תיק אימוץ. למה בית המשפט מייחס חשיבות גדולה יותר מסוגלות או טובת הילד? למה במקרה "תינוק המריבה" ממוצא אתיופי גברה טובת הילד? תודה

 

 • מסוגלות הורית נ' טובת הילד / עו"ד תמר טסלר.  23/07
 • שלום,
  זה יהיה ארוך, תתכוננו.
  1. אני מבינה (עד כמה שאני יכולה לדמיין לעצמי) את ההתרגלות והאהבה שלכם לילד שברשותכם.
  2. אני גם מבינה שאתם מאוד רוצים שהוא ישאר אצלכם.
  3. כעת תנסו להתנתק מהרצונות שלכם ולחשוב מה הדבר הטוב ביותר לילד, בטווח הארוך? האם ריחוק ממשפחתו הביולוגית, קיום חור ענק בלב על כך שאין לו משפחה "אמיתית" משלו (על אף האהבה שלכם)... כפי שקורה לילדים מאומצים שגודלים במשפחות אוהבות (על אף האהבה)... או חיים עם אמו ואביו?
  4. אולי אפתיע אתכם אבל אומר זאת בכל מקרה, טובת הילד היא לגדול במשפחתו הטבעית. אף הורה אינו מושלם. כל הורה עושה אינספור טעויות, וגם אתם. אבל כשחיים עם ההורים הטבעיים זה נסלח יותר.
  5. אם ההורים של הילד יכולים לגדל אותו, זה יהיה נפלא! לא?
  6. בתיק של הילד האתיופי היו אינספור כשלים של הרווחה וגם המשפחה הביולוגית פעלה לא בחכמה מההתחלה... שם, למיטב ידיעתי, לא נותרה ברירה אלא להשאיר את הילד במשפחה המאמצת. למרות שספק גדול שזוהי טובתו לטווח הארוך.
  7. אתם נמצאים שם בשביל הילד בעוד ההורים עושים מאמצים כדי להתחזק כדי שיוכלו לחזור ולשמש הוריו- כדי שיוכלו לחזור ולהיות משפחה שלמה. בעיני זה יחטיא את המטרה אם תתמקדו ברצון שלכם להשאיר את הילד, במקום ברצון שהילד יזכה למשפחה משלו, יגדל במשפחתו הטבעית.
  8. ביהמ"ש לא מסתכל לא על טובת הילד ולא על מסוגלות הורית. הוא מסתכל על מה שאומרת הרווחה. אם ההורים הביולוגיים עוברים אבחון מסוגלות הורית אצל מומחה מטעם הרווחה אתם יכולים לא לדאוג, המומחה יקבע שההורים לא כשירים והרווחה בשמחה תפתח תיק אימוץ.

  תהיו הוגנים עם הילד.... ילד שגודל אצל הורים בינוניים (אבל שלו!!!) עדיין יהיה הרבה יותר שמח מאשר אם הוא יגדל אצל זרים שאוהבים אותו. כי זר תמיד נשאר זר.

  תסלחו לי שאני אומרת את זה!! אבל מישהו צריך להגיד את האמת ולא ללטף את האגו.

  מאחלת כל טוב לילד.

   

 • עו"ד תמר טסלר ישר כח על הכנות שכן ירבו עורכי דין כמוך / סיגל.  10/08
 • אני רוצה להבהיר שילד שמועבר לאומנה הוא לאו דוקא ילד של הורים מתעללים!!! / סיגל.  15/08
 • אני מכירה אישה שלמדה הוראה בסמינר שהבן שלה כמעט הוצא לאומנה בגלל שההורים התגרשו בצורה מכוערת. אם נהדרת שהיא עצמה אם היתה נשואה יכלה להיות אם אומנה. הטעות היא שאנשים חושבים שילד שמועבר לאומנה הוא ילד של הורים מתעללים. היום זה יכול לקרות לכל אחד ועלינו להפסיק את התופעה האיומה הזו.

   

שיבוץ ילד בגן / ראומה.  07/08

שלום,

האם יש חוק חדש לשיבוץ ילדים בגן, האומר שילדים ישובצו לפי התאריך העברי שלהם ולא לפי הלועזי שהיה נהוג עד היום? ואם כן מהו ומתי הוא נכנס לתוקף?

תודה

 

כיתת מב״ר / ד.נ.  07/08

פסיכולוגית ונוירולוג טוענים שהבת שלי מתאימה לכיתת מב״ר ע״פ ממצאי איבחונים ובית הספר לא מוכן שמו אותה בכיתה עיונית עולה לכיתה י׳...

 

הי,
שתי בנותי נמצאות באותו גן פרטי בחולון, אשר אין לו ממד ולא חדר פנימי אך לא נסגר.
במשך כל המבצע שלושה וחצי שבועות בנותי לא היו בגן.
רציתי לדעת אם יש לי זכות לקבל החזר כספי???

 

שלום תמר,
רציתי לדעת האם יש חוק או תקנה כלשהיא המחייבת גננת בגן פרטי לדרוש תשלום עבור חודש מלא גם אם הילדה נעדרה מהגן כל החודש בגין נסיעה משפחתית לחו"ל ? מדובר על חודש יולי שנה הבאה כאשר אני מודיעה לגננת כאמור שנה מראש על נסיעתינו המתוכננת. יש לציין שעבור אוגוסט אשלם מחיר מלא כמובן על אף שבתי לא תהיה יולי אוגוסט בגן. מדוע אני צריכה לשלם עבור יולי מחיר מלא ? האם יש לי מה לעשות בנדון? הגננת הרי דורשת ממני כבר עכשיו שיקים לכל חודשי השנה הבאה.
תודה, לימור

 

שלום רב, רשמתי את בתי לגן X וקיבלתי גן שלא נתתי כאופציה בשיבוץ - גן חדש! במרחק של קילומטר הליכה מהבית, משמע כ- 25 דק הליכה עם בתי האיטית והסקרנית. עושה רושם שלא קראו את טענותיי בערעור היות ואני לא ניידת וסבתי מחזירה את בתי מהגן בגלל שעות עבודתי וכן בעלי עובד עד מאוחר.
כתבתי מכתב לכל הנוגעים לדבר ומנהלת מדור גנים השיבה לי במייל יבש ללא כל התייחסות לטענותיי שזה הגן ואין לשנות. (כאילו לא קראה אותו כלל) האם אני יכולה להגיד להם שאני את בתי לא שולחת לגן זה ויהי מה ושימצאו לי פתרון? יש בשר לאמירה כזו?

 

האם יש חוק של התמת שיש אפשרות להורה עובד להשאיר את הילד ביום הראשון שני שלישי עד שעת הסיום ולא לקחת ילד אחרי שעה במידה ובאמת הילד היסתגל יפה? אני אמא עובדת ול יכולה אחרי שעה להגיעה במידה והילד בוכה או קשה ברור שנעשה הישתדלות להגיע אבל מראש אומרים לא

 

פקידת הסעד / שאול.  04/08

אכן את צודקת - פקידת הסעד תורמת לסכסוכים וכן מחזקת את גרושתי כך שגרושתי עושה מה שהיא רוצה והיא מגבה אותה. אני מעוניין להחליף את הפקידה. האם ניתן להחליפה? אני לא מסוגל לתקשר אתה. היא מכתיבה גם לעובדות הסוציאליות במרכז קשר. היא פשוט פתחה ב חזית נגדי.מה ניתן לעשות (יש לי עו"ד והוא טוען שלא ניתן להחליפה), בפני מי אני יכול להתלונן.

 

שלום,
יש לי בת, בת 3, בגן פרטי, יש לה בגן ילד אלים שמרביץ לילדים באופן קבוע ולאורך זמן.
הגננת מודעת לזה למרות שלי זה חדש, כולם יודעים ולא עושים כלום.
אין לי שום דבר אישי נגד הילד, הוא פשוט מסכן את ביתי ולדוגמא בפעם האחרונה הוא הרים על ביתי קובייה ושרט אותה שריטה עמוקה ס"מ מהעין.
הגננת מתנערת מאחריות היא אמרה לי שלפני גיל 3 אין שום דבר שאפשר לעשות, היא אמרה שהיא אומרת להוריו אבל הם לא עושים כלום.
וזה כמו אסון שאמור להתרחש ועלינו להתפלל לטוב.
איזה כלים עומדים לפניי:
- אני יכול להגיש תלונה במשטרה ?
- אני יכול להתלונן במשרד החינוך ?
מה אני יכול לעשות חוקית, מה החוק אומר, באמת לגננת אין אחריות במקרים כאלה

 

תשלום שכירות ממ"ד / שני יצחק.  29/07

ערב טוב,שמי שני יצחק ובני בן השנתיים נמצא בגן פרטי ללא ממ"ד.ב3 ימים הראשונים של המלחמה בני לא הלך לגן כי לא היה ממ"ד ואז הגנת שכרה מקום ממוגן בבית כנסת שהשכירות עולה 400 ש"ח ליום ואנו ההורים צריכים לשם לך במזומן כל יום כל אחד לפי כמות הילדים שנמצאים .הגננת טוענת שהלכה לעירייה בשבוע הראשון של המלחמה והציעו לה מקום מוגן אך הוא היה קטן וצפוף ורוב ההורים רצו מקום מרווח. אז היא שכרה בבית הכנסת והיא לא תשלם מכיסה אז אנו נשלם.בעיניי היא חצופה מאוד אנו משלמים 2150 ש"ח לחודש ועוד היא דורשת כסף לממד שהיא שוכרת ??אני אשמה שאין לה ממ"ד? והיא עוד טוענת שאם הייתה פותחת גן עם ממ"ד אז הי לא הייתה מספיקה להכניס את כולם בדקה וחצי לממד.וזה לא נכון כי ובויצו בשכונה שלנו בראשון לציון יש מעל 30 ילדים ויש ממד וכולם נכנסים במלחמה בדקה וחצי.ברתך אנירוצה לדעת אם אוכל לגשת לבית משפט עם נושא זה? בני לא הלך מעל שבועיים בעקבות תקרית זו ואני רוצה החזר כספי. אודה אם תוכלי לענות בהקדם

בצודה שני יצחק

 

אשמח לתשובה בנושא הנ"ל - אנחנו הורים לילדים שממשיכים באותו גן פרטי שהילדים היו בו השנה. לצורך המשכיות בגן בשנה הבאה נדרשנו לשלם עוד בדצמבר מקדמה של כ800 שקלים על מנת להבטיח את מקומינו בגן שנה הבאה. לפני כשבוע יצרה עימנו מנהלת הגן קשר וביקשה לקבל את הצקים לשנה הבאה ועל הדרך הודיעה כבדרך אגב שהמחיר לשנה הבאה עלה ב100 שקלים בחודש. ברצוני לציין כשנרשמנו לשנה הבאה בדצמבר לא דובר ולא הוזכרה שום העלאה במחיר הגן.
רציתי לדעת האם הדבר חוקי?

 

התעללות נפשית בילד / אנונימי.  28/07

אני ילדה בת 15.5 והוריי מקללים אותי, אוסרים עלי לצאת מהבית, לא מביאים לי כסף לבילויים וגם לא מרשים לי לצאת לעבוד.
מה לעשות?.

 

גן טרום חובה / תמר.  28/07

עניין של שיבוץ לגן רציתי לברר אם נפתח ביישוב שלי גן חדש בעקבות ריבוי ילדים ומראש הבת שלי היתה בגן הותיק ועכשיו בגלל חלוקה שרירותית לחלוטין חילקו לפי תאריכי לידה וביתי ילידת חודש מרץ נפלה בין הכיסאות והועברה לגן החדש שהוא טרום חובה ואני לא מוכנה לזה בגלל שהיא כבר הסתגלה לגן הקודם ולחברים האם הם יכולים להכריח אותי להשאיר את הילדה בגן החדש או שיש לי מה לעשות בעניין
חייבת תשובה מהירה בלחץ מטורף מהעניין,הגן הותיק הוא רב גילאי.

 

תודה על תשובתך המהירה. יש טענה שפקידת הסעד אישרה לה את היציאה לחו"ל- כמובן ללא ידיעתי האם זה תקין?

 

שלום!
אני מעבירה חוגים בגני ילדים (שכירה) ובמשך שנה אני עובדת בגן פרטי של דוברי רוסית (גם אני עצמי דוברת רוסית) שם נמצאים ילדים מינקות עד גן חובה. נחשפתי שם לאלימות ומכות כלפי ילדים מסייעות והמנהלת (בעלת הגן) עצמה. במשך שיעור של 45 דקות אני עדה כל פעם לעשרות גילויי אלימות- קללות, כפות, מכות בעזרת חפצים וגרירה של ילדים על הרצפה, הרמה מהחולצה ואחיזה אגרסיבית של ילדים, איומים וכו'.
מה ניתן לעשות?
מנהל החברה בה אני עובדת אמר שגם מדריכות קודמות שעבדו שם לפני התלוננו וביקשו להפסיק לעבוד שם. אבל לא ידוע לו מה ניתן לעשות כי זה מילה שלי כנגד זו של המנהלת.

 

 • אלימות בגן / עו"ד תמר טסלר.  27/07
 • שלום,
  קודם כל תסתכלי על הציטוט של איינשטיין שנמצא בכל עמוד באתר הזה, ותביני במה אנחנו דוגלים!
  שנית תתקשרי אלי ונראה ביחד איך עושים ומה.... כי זה שעושים את הדבר הנכון עדיין לא אומר שצריך לסבול מזה כלכלית.
  0775080446.

  מחכה לטלפון ממך.
  עו"ד טסלר

   

אני ואשתי חיים בנפרד ואין בינינו קשר טוב בלשון המעטה. יש לנו שלושה ילדים 13 - 10 ו- 7 שנים. הילדים נקלעו להסתות מצד האמא . כיום הם נמצאים במרכז קשר. פקידת הסעד - משום מה - תמיד לטובת אשתי. (לאשתי יש משמורת זמנית). היום, מתקשרת אלי פקידת הסעד ומודיעה לי שאשתי נסעה עם שלושת הילדים ולא תהיה פגישה במרכז קשר ביום רביעי כי היא נסעה עם הילדים לחו"ל. האם אין עליה להודיע לי ולבקש את הסכמתי? היא יוצאת לחופשה עם הילדים בארץ- ללא ידיעתי - מנתקת את הטלפונים כדי שלא אצור קשר אתם. האם זה חוקי מה שהיא עושה? פעם התלוננתי על כך לפקידת הסעד אז היא ענתה לי "אתה יודע זה האופי שלה". נא תשובתך?

 

 • הסדרי ראייה / עו"ד תמר טסלר.  27/07
 • שלום,
  ראשית אם יש כאלה בעיות בינך לבין גרושתך יש צורך בייצוג עו"ד, לעניות דעתי.
  שנית, כל הוצאת ילדים לחו"ל מחייבת אישור בכתב מההורה השני, למרות שאני לא בטוחה שבנתב"ג זוכרים את זה, ואם יש לילדים דרכון לרוב לא תהיה מניעה לצאת עם הילדים לחו"ל.

  היתי ממליצה לך בחום, לטובתך ולטובת ילדייך, כמה שפחות לערב את פקידת הסעד. תנסה לפתור את הבעיות עם גרושתך לבד או דרך קרובי משפחה. פקידת סעד בנושאים האלה, לצערי הרב, מהרבה מאוד ניסיון, יכולה רק לסכסך יותר ממה שאתם כבר מסוכסכים.

  בהצלחה.

   

האם ניתן לחקור ילד אם אוטיזם ללא השגחת הורים והילד רק בן שמונה האם עדות ממנו היא נומרטיבית

 

 • חקירת ילד / עו"ד תמר טסלר.  27/07
 • שלום,
  חקירת ילד תמיד עוברת ללא נוכחות מבוגר. בניגוד לחקירת נוער על ביצוע עבירה.
  האם חקירה של ילד אוטיסט ע"י אדם זר (גם אם מומחה) בלא נוכחות של קרוב מלווה תקינה, צריך לבדוק לעומק, על פניו אין בעיה, אבל שוב, כדאי לבדוק זאת. לא אוכל לענות על זה במסגרת הפורום.

  * להבא אבקש לשלוח או הודעה בפורום או הודעה בפרטי, אין אפשרות להשיב על אותה שאלה מספר רב של פעמים.

  כל טוב, עו"ד טסלר

   

שלום וברכה,
בתי לומדת בבית ספר בעיר מגוריי שהינו בי"ס על אזורי.
בהחלטה חד צדדית ללא מתן הודעה להורים, החליט בית הספר לעבור לעיר אחרת.
יש לציין כי אני והורים אחרים לא ידענו כי יש אפשרות מעבר ושלחנו לבי"ס זה ביודענו כי הוא ממוקם בעירנו.
האם החלטה כזו בתקופת החופש, בלא יידוע ההורים הינה תיקנית? איך ניתן להתמודד איתה, בהנחה שמדובר בכמאה ילדים הנפגעים מהמצב והתנגדות ההורים מעירנו כולם.
תודה

 

 • ביה"ס עובר דירה / עו"ד תמר טסלר.  23/07
 • שלום,
  זו החלטה מאוד מוזרה של ביה"ס, היתי מציעה לפנות למשרד החינוך בעיר ולברר על אופציות נוספות. יתכן ובגלל שהוא על איזורי אין לו מגבלה מטעם משרד החינוך להיות בעיר מסוימת, אבל כדאי לבדוק את זה.
  ובכל מקרה, כרגע זה המצב, יש להתמודד איתו בצורה מהירה ומיטבית. לריב על נכונות המעשה אפשר אח"כ.

  בהצלחה.

   

בסעיף זה שנכתב לעיל אתם מציינים לא להפגש עם שרותי הרווחה ולא לשתף איתם פעולה. ואף אתם מציינים גם שלא לעבור אבחונים דרכם.
ומה אם עשיתי כך והם הגישו נגדי תלונה במשטרה מבלי שהם מכירים אותי ומזמנים אותי אחר כך לבית משפט בטענה שאני לא משתפת פעולה איתם.
מה יהיה דיני?

 

מצלמה נסתרת / אמא.  21/07

האם רשויות הרווחה/המשטרה יכולות להתקין מצלמה נסתרת בביתי ללא ידיעתי?
האם הם יכולים לעשות האזנות סתר?

 

שלום אני בת 16, קיבלתי אישור מהוריי לעבוד באולם אירועים בזמן החופש הגדול ופתאום הם החליטו שזה לא מתאים להם. אני חייבת את העבודה הזו בגלל הכסף אבל ההורים שלי אומרים לי שאין לי זכויות. נכון העבודה עד מאוחר אבל יש הסעה לבית בחזרה ובנוסף יש את העניין הכלכלי שיש לי צורך בו. האם אני עדיין יכולה ללכת לעבודה גם ללא רשותם?

 

 • לעבוד בעבודת נוער / עו"ד תמר טסלר.  10/07
 • שלום,
  אני עובדת מגיל 12 ומעולם לא נדרשתי לאישור מהוריי... מעניין שהית צריכה להשיג אישור כזה. את יכולה לעבוד בכל עבודה חוקית שלוקחת אותך. אם ההורים לא מאפשרים לך לחזור מאוחר או לעבוד במקומות שעלול להיות בהם סיכון בשבילך, עליך להשמע להורייך ולמצוא מקום עבודה מתאים יותר לשעות סבירות ובסביבה טובה. תאמיני לי, לפעמים הרצון של הנער לעבוד מביא אותו למקומות מאוד מאוד לא טובים.... היזהרי והיי חכמה. לעבוד- לא בכל מחיר!!!

  בהצלחה.

   

העברת ביהס / ריגה.  05/07

שלום רב!!
ברצוני לדעת האם כדי לי להעביר תילד ביה״ס בגלל התנהלות לא תקינה של ביה״ס,
חסר התמודדות עם ילדים עם טיפה קשיים,ולסמן על ילד x,
הילד סיים ביהס כיתה א׳ והשנה עובר לכיתה ב׳ ,ברצוני לדעת האם כדי לי לעשות העברה בכלל??כרגע הילד סיים ביה״ס דתי ורצוני להעביר לחלוני,מה עליי לעשות ואיך זה יכול להשפיע על הילד שלי???

 

 • העברת ביה"ס / עו"ד תמר טסלר.  10/07
 • שלום,
  אלה שאלות מאוד סובייקטיביות ואין דרך לענות עליהן ללא הבנה מעמיקה מיהו הילד, מה הצרכים שלו, מה קורה בדיוק בביה"ס וכו'... אם את רוצה תשובות יותר מפורטות עליך לפנות לעו"ד או לפסיכולוג שיוכל לשמוע את כל הפרטים ולתת ייעוץ שמותאם לסיטואציה אישית שלכם.

  בהצלחה.

   

שלום
רציתי לדעת האם אפשר לחייב את אב ילדי ללכת להדרכה הורית בנוגע ללקיחת אחריות שלו כהורה?
מדובר על אדם שמהרגע שילדנו נולד ועד היום (גם כשחיינו יחדיו וגם בנפרד) מאפשר לו לעשות מה שהוא רוצה. בעבר היה מדובר על צחצוח שיניים, הליכה לישון מתי שהילד מחליט, אם הייתי באה לאסוף אותו מהאב והילד לא רצה ללכת הוא איפשר לו להשאר אצלו. לאכול מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה. ובקיצור אין חוקים. הטיעונים שלו הם שהוא חושב שזה נכון לילד להחליט עבור עצמו. הוא מייעץ לו ומדבר איתו אבל לא מחייב אותו לעשות שום דבר. זו השקפת העולם שלו והוא לא מוכן להקשיב. ברור לי שזה פוגע בילד ואני לא מדברת על יצירת חוקים נוקשים, אבל על התעקשות ועל חוסר ויתור במקומות שהילד באופן הגיוני וילדי מוותר או לא רוצה. מה אני יכולה לעשות בנידון? אגב, הילד מאד אוהב את אביו ונמצא אצלו בין פעם לפעמיים בשבוע לאורך שנת הלימודים וחצי חצי בחופש הגדול.

 

 • כפייה על הורה להיות הורה טוב יותר / עו"ד תמר טסלר.  10/07
 • שלום,
  בדיוק כמו שאי אפשר היה להכריח אותך לקחת קורס בהבנה טובה יותר של אנשים כדי להתחתן טוב יותר, כדי שלילדייך יהיה אבא שהשקפת עולמו זהה לשלך, כך אי אפשר להכריח את האב לעבוד הדרכות או לקחת יותר אחריות. זוהי השקפת עולמו, היא היתה ידועה לך גם לפני שהבאת איתו ילדים, וכך זה ישאר.

  ממליצה לך לא לדאוג יותר מדי בעניין. כשהילד יגדל הוא ידע להעריך דאגה עם גבולות ואף יתכן ויעדיף אותה על פני גישה וותרנית.

  אבל כרגע זה המצב, זה האדם... תאזרי בסובלנות ותתנחמי בזה שלילד טוב.

   

ילדי מושבנו שובצו לגן במועצה אזורית יחד עם ילדי מושב שכן איתם למדו גם בשנת הקודמת. השנה מדובר בגן טרום חובה גילאי 4-5. תוכנית המועצה היא להעביר את ילדי מושבנו כעבור מספר חודשים מפתיחת השנה לגן חדש במושבנו עם גננת אחרת ובהרכב שונה של ילדים עמם פתחו את השנה(לצרף אותם לילדים ממושב אחר ולהפרידם מילדי המושב הנוכחי עמם לומדים כבר שנה ויחלו עמם גם את השנה הנוכחית). האם הדבר חוקי מבחינת משרד החינוך? האם קיים חוזר מנכל בנושא? אנו כמובן לא מעוניינים שהילדים ישנו מבנה גננת ובעיקר תמהיל חברים באמצע שנה.

 

באר יעקב / דלית.  09/07

ברצוני לשאול לגבי גן פרטי בזמן המתקפה על ישראל:
בני בגן פרטי, הגן אינו ערוך למתקפה וזה אומר: ממ"ד לא תקין קטן מלהכיל 40 ילדים ואנשי צוות. כמו כן הגננת לא טרחה לסדר אותו לפני(אין דלת לממ"ד). כמו כן קבוצה גדולה של ילדים נמצאת בקומה השנייה. הילדים בגילאי שנתיים עד שלוש צריכים להגיע בתוך דקה לממ"ד . דבר שאינו אפשרי . זאת גם טוענת הגננת . היא בקשה שלא נשלח את הילדים לגן כדי שיהיו לה פחות ילדים בתקופה זאת. אני אמא דאגנית מאוד ,לא אשלח את בני לגן שאינו יכול להתנהל בימים אלה. יש לציין שהמועצה(באר יעקב) לא החליטה על מצב חירום ולכן הגן מתקיים כרגיל.
שאלתי היא: אם מצב זה ימשך הרבה זמן האם אני יכולה לדרוש פיצוי או החזר של החודש או הימים בהם נעדר בני מהגן?
אם יחליטו על מצב חירום - האם ניתן לקבל פיצוי על ימים שהילדים נעדרו , האם יש תקנות בחוק לגבי מקרים אלה. למי ניתן לפנות?

 

 • פיצוי בזמן חירום על התשלומים לגן / עו"ד תמר טסלר.  10/07
 • שלום,
  לצערי איני יודעת לענות לך על השאלה. היות וזה גן פרטי היחסים שלכן חוזיים, לפי האמור בחוזה ביניכן. כדאי לדבר עם הגננת ולומר לה שהימים שהילד שלך בבית את מקזזת מהתשלום לגן.... אני כמעט בטוחה שאין סעיף כזה בהסכם שעליו חתמת עם הגן, אזי זה דבר שצריך כעת להסדיר. תנסי להסדיר אותו בצורה הטובה ביותר בשבילך וכך שלא יפגע בילד שלך בטווח הארוך.

  בהצלחה.

   

הטרדה מינית ממורה / גולדשטיין.  03/07

אני חושב שאני מוטרד ע"י מורה בשם לירון . ג. (לא אציין את השם משפחה המלא)... היות ואני לא בטוח, רק אני מעט מבוהל ממנה היא זורקת לי הערות לפעמים מיניות, ולפעמים תופחת לי על הברך...
אציין שהוריי אינם יודעים זאת ואני לא יודע מה לעשות?!

 

שיבוץ לגני ילדים / הילה.  01/07

האם העיריות מחוייבות להודיע על שיבוץ לגני הילדים עד מועד מסויים?
יש עיריות ששולחות מכתבים כבר ביוני ומאפשרות להורים להגיש טופס ערעור בצורה מסודרת ויש עיריות שנוהגות לשלוח בסמוך מאד למועד תחילת הלימודים
תודה,
הילה

 

עברנו דירה לא מזמן לרמת גן. כשהתקשרנו לעירייה הם אמרו שאין מקום פנוי בגנים. האם הם מחוייבים למצוא מקום בשבילו?

 

בס"ד
שלום רב 2.7.2014

בננו, המסיים כתה ו' בי"ס יסודי דתי בפ"ת לא התקבל לאף מוסד חינוכי חטיבתי להמשך למודיו.

לפני מס' שנים נערך לו מבחן קונורוס שהעיד כי לא קיימת בעית קשב וריכוז .לפיכך

לא טופל במישור הזה כלל.

לבננו היה קשה להשיג ציונים במס' מקצועות ולפיכך הוא מוגדר בהם כ"בלתי ניתן להערכה".

לצערנו רק לפני מס חודשים, אובחן שוב במבחן tova המעיד על בעית קשב קשה .מאז הוא מטופל בריטלין ומסתמנת

הטבה משמעותית בהתנהגותו וביכולת הריכוזשלו.בנוסף נערך לו איבחון פסיכולוגי המעיד על כך שיכולתו הקוגניטיבית

טובה ואינו שייך לחינוך המיוחד.

כמו כן הוא מקבל טיפול רגשי, ואף אנו הוריו מקבלים יעוץ שוטף.
למרות כל זאת אין אף מוסד בעיר ומחוצה לה שמוכן לקבלו (ישיבות בני עקיבא ודומיהם)

העיריה שלחה אותנו למוסד שרמתו הדתית – ערכית – נמוכה מאד ואנו חוששים מהשפעה קשה על ההתנהגותו

מה ניתן לעשות?

נודה על עזרתכם

 

 

 • קבלה למוסד חינוכי / עו"ד תמר טסלר.  03/07
 • שלום, 

  היות ויש חוק חינוך חובה משרד החינוך חייב לשבץ את הילד במוסד לימודים.
  אם המוסד שבו הילד שובץ לא מתאים לכם, תפנו למקומות אחרים ותבקשו שיבחנו אותו כדי לראות האם מתאים. יתכן וחינוך אחר יתאים לו יותר, כגון דמוקרטי למשל. הילד קטן מדי כדי למנוע ממנו את הזכות הבסיסית להתחנך בביה"ס טוב. יתכן וצריך לפנות לבתי ספר פרטיים ואלה ישמחו לקבל אותו. 
  יש לפנות לעיריה ולדרוש שיבוץ שמתאים לילד והכי חשוב יבטיח את התפתחותו התקינה. 

  בהצלחה. 

   

קיבלתי שיבוץ לגן לבן שלי
הגן שקיבלתי נרשם כאופציה שניה כי לא היו לי יותר מדי ברירות.

אני ממש לא רוצה שהילד שלי יהיה בגן הזה מסיבות של אוכלוסיית היעד.
אני יודעת שזה לא תירוץ יפה אבל אני ממש לא מוכנה שהילד שלי יושפע שם לרעה.

איך אני יכולה להתקדם מפה? איך אני מערערת , חייבת עזרה בנושא.
לא מפסיקה לבכות מהבוקר ואובדת עצות.

 

תלונה על גן פרטי / שושנה.  30/06

שלום,
בני בן השנתיים וחצי הולך לגן פרטי.
התברר לנו כי הגננת מתייחסת אליו כשעיר לעזאזל. הוא מושפל בפני הילדים האחרים, היא צועקת עליו, גורמת לו לבכות בצרחות (קיבלנו הקלטה נסתרת מאחת הסייעות), הוא אף החל לפצוע את עצמו ולהקיא מרוב בכי.
ביום שבו גילינו את המקרה הוצאנו את הילד מהגן והודענו לגננת שהילד סובל בגן.
טרם יידענו אותה על ההקלטה.
היכן ניתן להתלונן על הגננת והגן?
האם זה נושא למשטרה או שישנן רשויות נוספות העוסקות בכך?
האם יש פיקוח על גנים פרטיים ועל הקורה בהם?
מעניין אותנו לדעת מה אפשרויות הפעולה שלנו, כאשר מבחינתנו המשטרה היא האפשרות האחרונה ביותר.
תודה.

 

כלומר להוציא את הילד בכוח מהבית, ושזה יחשב חוקי.

 

מי מחליט / סאלי.  24/06

בני בגן ועולה השנה לכיתה א ,אני רוצה בבית ספר אבל הערייה שלחה לנו לפי הגוש והחלקה שאנחנו שייכים לבית ספר אחר.כתבנו ערעור אבל אותו תשובה.מה אפשר לעשות.?

 

בתי למדה שנתיים בחטיבה צעירה. עם עלייתה לכיתה ב', התבשרנו ההורים כי לאור בעיות שונות, החליטה הנהלת בית הספר לפרק את ארבעת הכיתות ולהרכיבן מחדש.

לילדים נאמר שעליהם לבחור 3 חברים (מתוכם הם מבטיחים אחד).

לדעתי, מדובר במהלך חינוכי מזעזע - לתת לילדים "לדרג" את החברים שלהם.
האם אפשר למנוע זאת?

 

שלום וברכה,
בית ספר תיכון מסרב לקבל את בני לבית ספר העל יסודי על סמך תעודה שהוגשה עם ציונים נמוכים.

האם זה מותר
מה ניתן לעשות??

אודה לתשובתכם

 

שלום, הילדה שלי נמצאת במשפחתון מפוקח דרך משרד התמת.
לפני חודש המטפלת ילדה, ואתמול הודיעה לנו שהמשפחתון נסגר.
הילדה היית אמורה להכנס למשפחתון אחר באותה המסגרת ולצערי הרב לא קיבלתי אישור מיוחד לכך.
רכזת המשפחתונים הודיע לי היום שמיום ראשון הילדה לא יכולה להגיע יותר למסגרת.
מה אני עושה?
אנחנו זוג הורים עובדים.
מותר להם כך "לבעוט אותנו החוצה?"

 

השעית תלמיד / שי.  27/06

שלום רב,

אני מעוניין לדעת באילו מקרים ניתן להשעות תלמיד מבי"ס.
האם ישנם כללים ברורים שגוררים השעיה מיידית, כדוגמת הרבצה, נשיכה?

 

שלום וברכה,
רציתי לדעת מה הם המקרים (ואם בכלל) שבהם מותר לגננת להתקשר להורים באמצע יום לימודים ולומר להם לבוא לקחת את בנם הביתה מאחר ואינה מצליחה ל"השתלט" עליו. אוסיך ואומר שהדבר חוזר על עצמו שוב ושוב, הורים צריכים להפסיק עבודה ולרוץ לגן, כי הילד לא יכול להישאר בו..
אשמח לדעת האם קיימים נהלים בעניין ומה הם.
תודה

 

 • הוצאת ילד מהגן באמצע היום / עו"ד תמר טסלר.  29/06
 • שלום,
  איני מכירה נהלים בנושא. אך זה דבר שבשגרה אצל גננות. אם הגננת לא יכולה להסתדר עם ילד בן כמה שנים יש להעביר את הילד לגננת שתוכל. באופן עקרוני הגננת תרשה זאת לעצמה אם הורים ירשו זאת לה. אם אתם מגיעים היא תמשיך לקרוא לכם. מצד שני אם לא תגיעו היא עלולה לפנות לרווחה (כדי לכסות על כך שהיא לא מקצועית).

  תעבירו את הילד שלכם לידיים טובות, והכי חשוב תעבדו עם הילד שלכם כך שידע להתנהג יפה כמו בבית כך בחוץ.

   

היא התקבלה על תנאי לתיכון בו למדה בכיתה ט' (עקב ציונים נמוכים) וסיימה עם ממוצע 58 והתנהגות "טעונה שפור" - לא בגלל אלימות, חלילה, אלא בגלל ההתנהלות שלה (לא מוכנה לשיעור, מדי פעם עונה למורים וכדו').
במהלך השנה אף גורם מביה"ס לא עדכן אותנו שקיימת אפשרות של להשאיר כיתה. הדבר היחיד שדנו בו, הוא האם היא תמשיך ללמוד באותו מוסד.
יש לציין שבמהלך המחצית הראשונה ציוניה עלו ועמדו על ממוצע 72.
במחצית השנייה היא מעט זילזלה ולכן התוצאה.
ציינתי בפני ביה"ס שבמהלך החופש הגדול היא תתוגבר ע"י מורים פרטיים ותשוב לקחת ריטלין, אולם ביום האחרון ללימודים היועצת הודיעה לי טלפונית, שהוחלט להשאיר אותה כיתה (זאת לאחר קיום וועדת השמה, כמובן).
האם ביה"ס יכול להגיע להחלטה כזו, כאשר במהלך שנת הלימודים לא התריעו בפנינו, אף לא פעם אחת, שקיימת אפשרות כזו ?
במהלך השנה היועצת שוחחה עם בתי עשרות פעמים ולא ציינה באף אחת מן השיחות, שאם בתי לא תעלה חזרה את ציוניה - היא תישאר כיתה.
אף אחד גם לא עדכן אותי שקיימת אפשרות כזו.
מה עליי לעשות?
אודה לתשובתך הדחופה.

 

זכויות הורים בבית הספר. / צביקה זומר..  21/06

האם רשאי הורה,להיכנס לתחום בית הספר בשעת הלימודים,כדי לקחת את ילדו,לבלוי ויום כייף,וזאת על חשבון יום לימודים ???.האם זה תואם את חבות ההורים, בהתאם לחוק חינוך חובה ????.

 

מעבר לכיתה אחרת / שלהבת.  21/06

האם מותר להעביר ילד לכיתה אחרת ללא הסכמת ההורים? הילד בכיתה ג'.
והאם יש סיבות בתקנון ? חוקים לגבי מעבר כיתה?

 

צילום ילדים / יעקב.  22/06

האם מותר לשכן מעליי לצלם את ילדיי משחקים בחצר הפרטית שלנו?
התמונות משמשות אותו להגשת תלונות ותביעות בעתיד (כנראה)(סיסכוך שכנים)!

 

אמא תעשה הכל בשביל להגן על ילדיה