עמותה לזכויות ילדים והורים (ע"ר)

פורום זכויות הורים וילדים

ברוכים הבאים לפורום זכויות הורים וילדים

פורום זכויות ילדים והורים הוקם כדי ליידע, לתמוך ולייעץ לכם אודות הזכויות שלכם כהורים והזכויות המגיעות לילדיכם.

בפורום תשיב לשאלותיכם עורכת דין תמר טסלר העוסקת בתחום זכויות הורים וילדים.

אנא לתשומת לבכם; נא לכתוב בשפה נקיה ובקיצור רב. אנא התחשבו במנהלת הפורום ונסחו את השאלות שלכם בקצרה ובאופן ממוקד. שימו לב, כל הודעה שתכלול לשון הרע תמחק מייד.

*המידע והייעוץ הניתנים בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ משפטי מקצועי. השימוש במידע והייעוץ הניתן בפורום על אחריות המשתמש בלבד.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקבוצת זכויות הורים וילדים בפייסבוק!
להצטרפות לחצו כאן

פורום זכויות ילדים והורים

שלום, אנו משפחת אומנה לילד מקסים ואהוב שנמצא אצלנו כבר שנה וחצי. נאמר לנו שההורים הביולוגיים יעברו בדיקת מסוגלות הורית (הם חיים בנפרד) ואז יוחלט האם ייפתח תיק אימוץ. למה בית המשפט מייחס חשיבות גדולה יותר מסוגלות או טובת הילד? למה במקרה "תינוק המריבה" ממוצא אתיופי גברה טובת הילד? תודה

 

 • מסוגלות הורית נ' טובת הילד / עו"ד תמר טסלר.  23/07
 • שלום,
  זה יהיה ארוך, תתכוננו.
  1. אני מבינה (עד כמה שאני יכולה לדמיין לעצמי) את ההתרגלות והאהבה שלכם לילד שברשותכם.
  2. אני גם מבינה שאתם מאוד רוצים שהוא ישאר אצלכם.
  3. כעת תנסו להתנתק מהרצונות שלכם ולחשוב מה הדבר הטוב ביותר לילד, בטווח הארוך? האם ריחוק ממשפחתו הביולוגית, קיום חור ענק בלב על כך שאין לו משפחה "אמיתית" משלו (על אף האהבה שלכם)... כפי שקורה לילדים מאומצים שגודלים במשפחות אוהבות (על אף האהבה)... או חיים עם אמו ואביו?
  4. אולי אפתיע אתכם אבל אומר זאת בכל מקרה, טובת הילד היא לגדול במשפחתו הטבעית. אף הורה אינו מושלם. כל הורה עושה אינספור טעויות, וגם אתם. אבל כשחיים עם ההורים הטבעיים זה נסלח יותר.
  5. אם ההורים של הילד יכולים לגדל אותו, זה יהיה נפלא! לא?
  6. בתיק של הילד האתיופי היו אינספור כשלים של הרווחה וגם המשפחה הביולוגית פעלה לא בחכמה מההתחלה... שם, למיטב ידיעתי, לא נותרה ברירה אלא להשאיר את הילד במשפחה המאמצת. למרות שספק גדול שזוהי טובתו לטווח הארוך.
  7. אתם נמצאים שם בשביל הילד בעוד ההורים עושים מאמצים כדי להתחזק כדי שיוכלו לחזור ולשמש הוריו- כדי שיוכלו לחזור ולהיות משפחה שלמה. בעיני זה יחטיא את המטרה אם תתמקדו ברצון שלכם להשאיר את הילד, במקום ברצון שהילד יזכה למשפחה משלו, יגדל במשפחתו הטבעית.
  8. ביהמ"ש לא מסתכל לא על טובת הילד ולא על מסוגלות הורית. הוא מסתכל על מה שאומרת הרווחה. אם ההורים הביולוגיים עוברים אבחון מסוגלות הורית אצל מומחה מטעם הרווחה אתם יכולים לא לדאוג, המומחה יקבע שההורים לא כשירים והרווחה בשמחה תפתח תיק אימוץ.

  תהיו הוגנים עם הילד.... ילד שגודל אצל הורים בינוניים (אבל שלו!!!) עדיין יהיה הרבה יותר שמח מאשר אם הוא יגדל אצל זרים שאוהבים אותו. כי זר תמיד נשאר זר.

  תסלחו לי שאני אומרת את זה!! אבל מישהו צריך להגיד את האמת ולא ללטף את האגו.

  מאחלת כל טוב לילד.

   

שלום וברכה,
בתי לומדת בבית ספר בעיר מגוריי שהינו בי"ס על אזורי.
בהחלטה חד צדדית ללא מתן הודעה להורים, החליט בית הספר לעבור לעיר אחרת.
יש לציין כי אני והורים אחרים לא ידענו כי יש אפשרות מעבר ושלחנו לבי"ס זה ביודענו כי הוא ממוקם בעירנו.
האם החלטה כזו בתקופת החופש, בלא יידוע ההורים הינה תיקנית? איך ניתן להתמודד איתה, בהנחה שמדובר בכמאה ילדים הנפגעים מהמצב והתנגדות ההורים מעירנו כולם.
תודה

 

 • ביה"ס עובר דירה / עו"ד תמר טסלר.  23/07
 • שלום,
  זו החלטה מאוד מוזרה של ביה"ס, היתי מציעה לפנות למשרד החינוך בעיר ולברר על אופציות נוספות. יתכן ובגלל שהוא על איזורי אין לו מגבלה מטעם משרד החינוך להיות בעיר מסוימת, אבל כדאי לבדוק את זה.
  ובכל מקרה, כרגע זה המצב, יש להתמודד איתו בצורה מהירה ומיטבית. לריב על נכונות המעשה אפשר אח"כ.

  בהצלחה.

   

בסעיף זה שנכתב לעיל אתם מציינים לא להפגש עם שרותי הרווחה ולא לשתף איתם פעולה. ואף אתם מציינים גם שלא לעבור אבחונים דרכם.
ומה אם עשיתי כך והם הגישו נגדי תלונה במשטרה מבלי שהם מכירים אותי ומזמנים אותי אחר כך לבית משפט בטענה שאני לא משתפת פעולה איתם.
מה יהיה דיני?

 

מצלמה נסתרת / אמא.  21/07

האם רשויות הרווחה/המשטרה יכולות להתקין מצלמה נסתרת בביתי ללא ידיעתי?
האם הם יכולים לעשות האזנות סתר?

 

שלום אני בת 16, קיבלתי אישור מהוריי לעבוד באולם אירועים בזמן החופש הגדול ופתאום הם החליטו שזה לא מתאים להם. אני חייבת את העבודה הזו בגלל הכסף אבל ההורים שלי אומרים לי שאין לי זכויות. נכון העבודה עד מאוחר אבל יש הסעה לבית בחזרה ובנוסף יש את העניין הכלכלי שיש לי צורך בו. האם אני עדיין יכולה ללכת לעבודה גם ללא רשותם?

 

 • לעבוד בעבודת נוער / עו"ד תמר טסלר.  10/07
 • שלום,
  אני עובדת מגיל 12 ומעולם לא נדרשתי לאישור מהוריי... מעניין שהית צריכה להשיג אישור כזה. את יכולה לעבוד בכל עבודה חוקית שלוקחת אותך. אם ההורים לא מאפשרים לך לחזור מאוחר או לעבוד במקומות שעלול להיות בהם סיכון בשבילך, עליך להשמע להורייך ולמצוא מקום עבודה מתאים יותר לשעות סבירות ובסביבה טובה. תאמיני לי, לפעמים הרצון של הנער לעבוד מביא אותו למקומות מאוד מאוד לא טובים.... היזהרי והיי חכמה. לעבוד- לא בכל מחיר!!!

  בהצלחה.

   

העברת ביהס / ריגה.  05/07

שלום רב!!
ברצוני לדעת האם כדי לי להעביר תילד ביה״ס בגלל התנהלות לא תקינה של ביה״ס,
חסר התמודדות עם ילדים עם טיפה קשיים,ולסמן על ילד x,
הילד סיים ביהס כיתה א׳ והשנה עובר לכיתה ב׳ ,ברצוני לדעת האם כדי לי לעשות העברה בכלל??כרגע הילד סיים ביה״ס דתי ורצוני להעביר לחלוני,מה עליי לעשות ואיך זה יכול להשפיע על הילד שלי???

 

 • העברת ביה"ס / עו"ד תמר טסלר.  10/07
 • שלום,
  אלה שאלות מאוד סובייקטיביות ואין דרך לענות עליהן ללא הבנה מעמיקה מיהו הילד, מה הצרכים שלו, מה קורה בדיוק בביה"ס וכו'... אם את רוצה תשובות יותר מפורטות עליך לפנות לעו"ד או לפסיכולוג שיוכל לשמוע את כל הפרטים ולתת ייעוץ שמותאם לסיטואציה אישית שלכם.

  בהצלחה.

   

שלום
רציתי לדעת האם אפשר לחייב את אב ילדי ללכת להדרכה הורית בנוגע ללקיחת אחריות שלו כהורה?
מדובר על אדם שמהרגע שילדנו נולד ועד היום (גם כשחיינו יחדיו וגם בנפרד) מאפשר לו לעשות מה שהוא רוצה. בעבר היה מדובר על צחצוח שיניים, הליכה לישון מתי שהילד מחליט, אם הייתי באה לאסוף אותו מהאב והילד לא רצה ללכת הוא איפשר לו להשאר אצלו. לאכול מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה. ובקיצור אין חוקים. הטיעונים שלו הם שהוא חושב שזה נכון לילד להחליט עבור עצמו. הוא מייעץ לו ומדבר איתו אבל לא מחייב אותו לעשות שום דבר. זו השקפת העולם שלו והוא לא מוכן להקשיב. ברור לי שזה פוגע בילד ואני לא מדברת על יצירת חוקים נוקשים, אבל על התעקשות ועל חוסר ויתור במקומות שהילד באופן הגיוני וילדי מוותר או לא רוצה. מה אני יכולה לעשות בנידון? אגב, הילד מאד אוהב את אביו ונמצא אצלו בין פעם לפעמיים בשבוע לאורך שנת הלימודים וחצי חצי בחופש הגדול.

 

 • כפייה על הורה להיות הורה טוב יותר / עו"ד תמר טסלר.  10/07
 • שלום,
  בדיוק כמו שאי אפשר היה להכריח אותך לקחת קורס בהבנה טובה יותר של אנשים כדי להתחתן טוב יותר, כדי שלילדייך יהיה אבא שהשקפת עולמו זהה לשלך, כך אי אפשר להכריח את האב לעבוד הדרכות או לקחת יותר אחריות. זוהי השקפת עולמו, היא היתה ידועה לך גם לפני שהבאת איתו ילדים, וכך זה ישאר.

  ממליצה לך לא לדאוג יותר מדי בעניין. כשהילד יגדל הוא ידע להעריך דאגה עם גבולות ואף יתכן ויעדיף אותה על פני גישה וותרנית.

  אבל כרגע זה המצב, זה האדם... תאזרי בסובלנות ותתנחמי בזה שלילד טוב.

   

ילדי מושבנו שובצו לגן במועצה אזורית יחד עם ילדי מושב שכן איתם למדו גם בשנת הקודמת. השנה מדובר בגן טרום חובה גילאי 4-5. תוכנית המועצה היא להעביר את ילדי מושבנו כעבור מספר חודשים מפתיחת השנה לגן חדש במושבנו עם גננת אחרת ובהרכב שונה של ילדים עמם פתחו את השנה(לצרף אותם לילדים ממושב אחר ולהפרידם מילדי המושב הנוכחי עמם לומדים כבר שנה ויחלו עמם גם את השנה הנוכחית). האם הדבר חוקי מבחינת משרד החינוך? האם קיים חוזר מנכל בנושא? אנו כמובן לא מעוניינים שהילדים ישנו מבנה גננת ובעיקר תמהיל חברים באמצע שנה.

 

באר יעקב / דלית.  09/07

ברצוני לשאול לגבי גן פרטי בזמן המתקפה על ישראל:
בני בגן פרטי, הגן אינו ערוך למתקפה וזה אומר: ממ"ד לא תקין קטן מלהכיל 40 ילדים ואנשי צוות. כמו כן הגננת לא טרחה לסדר אותו לפני(אין דלת לממ"ד). כמו כן קבוצה גדולה של ילדים נמצאת בקומה השנייה. הילדים בגילאי שנתיים עד שלוש צריכים להגיע בתוך דקה לממ"ד . דבר שאינו אפשרי . זאת גם טוענת הגננת . היא בקשה שלא נשלח את הילדים לגן כדי שיהיו לה פחות ילדים בתקופה זאת. אני אמא דאגנית מאוד ,לא אשלח את בני לגן שאינו יכול להתנהל בימים אלה. יש לציין שהמועצה(באר יעקב) לא החליטה על מצב חירום ולכן הגן מתקיים כרגיל.
שאלתי היא: אם מצב זה ימשך הרבה זמן האם אני יכולה לדרוש פיצוי או החזר של החודש או הימים בהם נעדר בני מהגן?
אם יחליטו על מצב חירום - האם ניתן לקבל פיצוי על ימים שהילדים נעדרו , האם יש תקנות בחוק לגבי מקרים אלה. למי ניתן לפנות?

 

 • פיצוי בזמן חירום על התשלומים לגן / עו"ד תמר טסלר.  10/07
 • שלום,
  לצערי איני יודעת לענות לך על השאלה. היות וזה גן פרטי היחסים שלכן חוזיים, לפי האמור בחוזה ביניכן. כדאי לדבר עם הגננת ולומר לה שהימים שהילד שלך בבית את מקזזת מהתשלום לגן.... אני כמעט בטוחה שאין סעיף כזה בהסכם שעליו חתמת עם הגן, אזי זה דבר שצריך כעת להסדיר. תנסי להסדיר אותו בצורה הטובה ביותר בשבילך וכך שלא יפגע בילד שלך בטווח הארוך.

  בהצלחה.

   

הטרדה מינית ממורה / גולדשטיין.  03/07

אני חושב שאני מוטרד ע"י מורה בשם לירון . ג. (לא אציין את השם משפחה המלא)... היות ואני לא בטוח, רק אני מעט מבוהל ממנה היא זורקת לי הערות לפעמים מיניות, ולפעמים תופחת לי על הברך...
אציין שהוריי אינם יודעים זאת ואני לא יודע מה לעשות?!

 

שיבוץ לגני ילדים / הילה.  01/07

האם העיריות מחוייבות להודיע על שיבוץ לגני הילדים עד מועד מסויים?
יש עיריות ששולחות מכתבים כבר ביוני ומאפשרות להורים להגיש טופס ערעור בצורה מסודרת ויש עיריות שנוהגות לשלוח בסמוך מאד למועד תחילת הלימודים
תודה,
הילה

 

עברנו דירה לא מזמן לרמת גן. כשהתקשרנו לעירייה הם אמרו שאין מקום פנוי בגנים. האם הם מחוייבים למצוא מקום בשבילו?

 

בס"ד
שלום רב 2.7.2014

בננו, המסיים כתה ו' בי"ס יסודי דתי בפ"ת לא התקבל לאף מוסד חינוכי חטיבתי להמשך למודיו.

לפני מס' שנים נערך לו מבחן קונורוס שהעיד כי לא קיימת בעית קשב וריכוז .לפיכך

לא טופל במישור הזה כלל.

לבננו היה קשה להשיג ציונים במס' מקצועות ולפיכך הוא מוגדר בהם כ"בלתי ניתן להערכה".

לצערנו רק לפני מס חודשים, אובחן שוב במבחן tova המעיד על בעית קשב קשה .מאז הוא מטופל בריטלין ומסתמנת

הטבה משמעותית בהתנהגותו וביכולת הריכוזשלו.בנוסף נערך לו איבחון פסיכולוגי המעיד על כך שיכולתו הקוגניטיבית

טובה ואינו שייך לחינוך המיוחד.

כמו כן הוא מקבל טיפול רגשי, ואף אנו הוריו מקבלים יעוץ שוטף.
למרות כל זאת אין אף מוסד בעיר ומחוצה לה שמוכן לקבלו (ישיבות בני עקיבא ודומיהם)

העיריה שלחה אותנו למוסד שרמתו הדתית – ערכית – נמוכה מאד ואנו חוששים מהשפעה קשה על ההתנהגותו

מה ניתן לעשות?

נודה על עזרתכם

 

 

 • קבלה למוסד חינוכי / עו"ד תמר טסלר.  03/07
 • שלום, 

  היות ויש חוק חינוך חובה משרד החינוך חייב לשבץ את הילד במוסד לימודים.
  אם המוסד שבו הילד שובץ לא מתאים לכם, תפנו למקומות אחרים ותבקשו שיבחנו אותו כדי לראות האם מתאים. יתכן וחינוך אחר יתאים לו יותר, כגון דמוקרטי למשל. הילד קטן מדי כדי למנוע ממנו את הזכות הבסיסית להתחנך בביה"ס טוב. יתכן וצריך לפנות לבתי ספר פרטיים ואלה ישמחו לקבל אותו. 
  יש לפנות לעיריה ולדרוש שיבוץ שמתאים לילד והכי חשוב יבטיח את התפתחותו התקינה. 

  בהצלחה. 

   

קיבלתי שיבוץ לגן לבן שלי
הגן שקיבלתי נרשם כאופציה שניה כי לא היו לי יותר מדי ברירות.

אני ממש לא רוצה שהילד שלי יהיה בגן הזה מסיבות של אוכלוסיית היעד.
אני יודעת שזה לא תירוץ יפה אבל אני ממש לא מוכנה שהילד שלי יושפע שם לרעה.

איך אני יכולה להתקדם מפה? איך אני מערערת , חייבת עזרה בנושא.
לא מפסיקה לבכות מהבוקר ואובדת עצות.

 

תלונה על גן פרטי / שושנה.  30/06

שלום,
בני בן השנתיים וחצי הולך לגן פרטי.
התברר לנו כי הגננת מתייחסת אליו כשעיר לעזאזל. הוא מושפל בפני הילדים האחרים, היא צועקת עליו, גורמת לו לבכות בצרחות (קיבלנו הקלטה נסתרת מאחת הסייעות), הוא אף החל לפצוע את עצמו ולהקיא מרוב בכי.
ביום שבו גילינו את המקרה הוצאנו את הילד מהגן והודענו לגננת שהילד סובל בגן.
טרם יידענו אותה על ההקלטה.
היכן ניתן להתלונן על הגננת והגן?
האם זה נושא למשטרה או שישנן רשויות נוספות העוסקות בכך?
האם יש פיקוח על גנים פרטיים ועל הקורה בהם?
מעניין אותנו לדעת מה אפשרויות הפעולה שלנו, כאשר מבחינתנו המשטרה היא האפשרות האחרונה ביותר.
תודה.

 

כלומר להוציא את הילד בכוח מהבית, ושזה יחשב חוקי.

 

מי מחליט / סאלי.  24/06

בני בגן ועולה השנה לכיתה א ,אני רוצה בבית ספר אבל הערייה שלחה לנו לפי הגוש והחלקה שאנחנו שייכים לבית ספר אחר.כתבנו ערעור אבל אותו תשובה.מה אפשר לעשות.?

 

בתי למדה שנתיים בחטיבה צעירה. עם עלייתה לכיתה ב', התבשרנו ההורים כי לאור בעיות שונות, החליטה הנהלת בית הספר לפרק את ארבעת הכיתות ולהרכיבן מחדש.

לילדים נאמר שעליהם לבחור 3 חברים (מתוכם הם מבטיחים אחד).

לדעתי, מדובר במהלך חינוכי מזעזע - לתת לילדים "לדרג" את החברים שלהם.
האם אפשר למנוע זאת?

 

שלום וברכה,
בית ספר תיכון מסרב לקבל את בני לבית ספר העל יסודי על סמך תעודה שהוגשה עם ציונים נמוכים.

האם זה מותר
מה ניתן לעשות??

אודה לתשובתכם

 

שלום, הילדה שלי נמצאת במשפחתון מפוקח דרך משרד התמת.
לפני חודש המטפלת ילדה, ואתמול הודיעה לנו שהמשפחתון נסגר.
הילדה היית אמורה להכנס למשפחתון אחר באותה המסגרת ולצערי הרב לא קיבלתי אישור מיוחד לכך.
רכזת המשפחתונים הודיע לי היום שמיום ראשון הילדה לא יכולה להגיע יותר למסגרת.
מה אני עושה?
אנחנו זוג הורים עובדים.
מותר להם כך "לבעוט אותנו החוצה?"

 

השעית תלמיד / שי.  27/06

שלום רב,

אני מעוניין לדעת באילו מקרים ניתן להשעות תלמיד מבי"ס.
האם ישנם כללים ברורים שגוררים השעיה מיידית, כדוגמת הרבצה, נשיכה?

 

שלום וברכה,
רציתי לדעת מה הם המקרים (ואם בכלל) שבהם מותר לגננת להתקשר להורים באמצע יום לימודים ולומר להם לבוא לקחת את בנם הביתה מאחר ואינה מצליחה ל"השתלט" עליו. אוסיך ואומר שהדבר חוזר על עצמו שוב ושוב, הורים צריכים להפסיק עבודה ולרוץ לגן, כי הילד לא יכול להישאר בו..
אשמח לדעת האם קיימים נהלים בעניין ומה הם.
תודה

 

 • הוצאת ילד מהגן באמצע היום / עו"ד תמר טסלר.  29/06
 • שלום,
  איני מכירה נהלים בנושא. אך זה דבר שבשגרה אצל גננות. אם הגננת לא יכולה להסתדר עם ילד בן כמה שנים יש להעביר את הילד לגננת שתוכל. באופן עקרוני הגננת תרשה זאת לעצמה אם הורים ירשו זאת לה. אם אתם מגיעים היא תמשיך לקרוא לכם. מצד שני אם לא תגיעו היא עלולה לפנות לרווחה (כדי לכסות על כך שהיא לא מקצועית).

  תעבירו את הילד שלכם לידיים טובות, והכי חשוב תעבדו עם הילד שלכם כך שידע להתנהג יפה כמו בבית כך בחוץ.

   

היא התקבלה על תנאי לתיכון בו למדה בכיתה ט' (עקב ציונים נמוכים) וסיימה עם ממוצע 58 והתנהגות "טעונה שפור" - לא בגלל אלימות, חלילה, אלא בגלל ההתנהלות שלה (לא מוכנה לשיעור, מדי פעם עונה למורים וכדו').
במהלך השנה אף גורם מביה"ס לא עדכן אותנו שקיימת אפשרות של להשאיר כיתה. הדבר היחיד שדנו בו, הוא האם היא תמשיך ללמוד באותו מוסד.
יש לציין שבמהלך המחצית הראשונה ציוניה עלו ועמדו על ממוצע 72.
במחצית השנייה היא מעט זילזלה ולכן התוצאה.
ציינתי בפני ביה"ס שבמהלך החופש הגדול היא תתוגבר ע"י מורים פרטיים ותשוב לקחת ריטלין, אולם ביום האחרון ללימודים היועצת הודיעה לי טלפונית, שהוחלט להשאיר אותה כיתה (זאת לאחר קיום וועדת השמה, כמובן).
האם ביה"ס יכול להגיע להחלטה כזו, כאשר במהלך שנת הלימודים לא התריעו בפנינו, אף לא פעם אחת, שקיימת אפשרות כזו ?
במהלך השנה היועצת שוחחה עם בתי עשרות פעמים ולא ציינה באף אחת מן השיחות, שאם בתי לא תעלה חזרה את ציוניה - היא תישאר כיתה.
אף אחד גם לא עדכן אותי שקיימת אפשרות כזו.
מה עליי לעשות?
אודה לתשובתך הדחופה.

 

זכויות הורים בבית הספר. / צביקה זומר..  21/06

האם רשאי הורה,להיכנס לתחום בית הספר בשעת הלימודים,כדי לקחת את ילדו,לבלוי ויום כייף,וזאת על חשבון יום לימודים ???.האם זה תואם את חבות ההורים, בהתאם לחוק חינוך חובה ????.

 

מעבר לכיתה אחרת / שלהבת.  21/06

האם מותר להעביר ילד לכיתה אחרת ללא הסכמת ההורים? הילד בכיתה ג'.
והאם יש סיבות בתקנון ? חוקים לגבי מעבר כיתה?

 

צילום ילדים / יעקב.  22/06

האם מותר לשכן מעליי לצלם את ילדיי משחקים בחצר הפרטית שלנו?
התמונות משמשות אותו להגשת תלונות ותביעות בעתיד (כנראה)(סיסכוך שכנים)!

 

שלום רב !
יש לי שאלה העם ילדה בת 17 ו4 חודשים יכולה לקחת החלטה
לעזוב את בייתה ולגור נגיד אצל חבר שלה או דודים שלה גם עם הורייה לא מסכימים ?
מבחינת חוק היא יכולה לעזוב את הבית עם היא רוצה ?

השמח למענה מהיר תודה רבה מראש !

 

 • עזיבת בית / עו"ד תמר טסלר.  24/06
 • שלום,
  בעקרון עד גיל 18 האדם נחשב לקטין ולהוריו זכות להגיד לו איפה לחיות. אך אם יש אי הסכמות עם הורים עד למצב שלא תוכלי לחיות בבית יש לדבר איתם ולבקש לעבור לבני משפחה שמוכנים לקחת אותך. בכל מקרה עליך לחיות עם מבוגרים שיכולים ורוצים לקחת עליך אחריות. בהצלחה.

   

האם הנהלת המעון ראשית לא לרשום לשנה הבאה ילד ממשיך בגלל שלאם יש ויכוחים עם המנהלת

 

שלום
אני הורה לילד במסגרת חינוכית חוץ ביתית. במסגרת נערכים צילומים לילדים אך אף אחד לא ביקש את רשותי. האם זה בסדר?

האם תוכלו לכוון אותי ללשון החוק או חוזר מנכל משרד החינוך או רווחה בנוגע לזכויות הפרט של ילדי?

תודה

 

שקיפות / נעמה.  24/06

שלום,
הבנים שלי נמצאים בגן קיבוצי (הגדול בחובה והקטן בן 3)
בתחילת השנה הוצג לנו חוזה עם מחירים אחידים לכולם וכך הדבר הוצג להורים
בפועל מתברר שהיתה שונות גדולה, ולא מעט הורים שילמו מחיר מופחת
הפערים גדולים (עד 600) ש"ח
בהינתן שהוצג במפורש מחיר אחיד, האם מותר לעשות זאת ?
או שהיה עליהם לידע מראש שיש מחיר בסיס ויש שונות מסוימת שנובעת מקריטריונים כאלה ואחרים ולהציג אותם ?

האם מותר להחתים הורה על חוזה בו מצוין סכום מסוים (נגיד 1700) ולסגור בעל פה שישולם 1400 ? או שחובה לשנות את הסכום בחוזה?
תודה!

 

שלום רב,
שאלתי היא האם פקידת סעד יכולה לחייב הערכת מסוכנות לילד בן פחות מ12? האם היא יכולה לחייב שהערכה הנ"ל תתבצע דווקא בעמותות מסוימות? שהרי אני מפחדת מדליפת מידע משם אל הרווחה ? כנ"ל לגבי טיפול לילד.
תודה יעל

 

 • הערכת מסוכנות לילד / עו"ד תמר טסלר.  17/06
 • שלום,
  1. הרווחה לא יכולה לחייב את ההורים לשום בדיקה ו/או טיפול אלא באמצעות ביהמ"ש, ששם הרווחה תצטרך לנהל הוכחות ולהוכיח את מטרת הבדיקה, נחיצותה, מדוע לא ניתן לעשות אותה בדרך אחרת וכו'.
  2. אם אכן יש בעיה כלשהי עם הילד יש לשקול לעשות אבחון פסיכודיאגנוסטי לבירור הסוגיה הבעייתית. לעניות דעתי קשה מאוד לעשות הערכת מסוכנות לילד קטן... בעיני בלתי אפשרי אפילו. אבחון פסיכולוגי יתרום הרבה יותר להבנה של העניין.
  3. את האבחון יש לבצע באופן פרטי בלבד כדי שהרווחה לא תסית את המאבחן/ת ותפעיל עליו מכבש לחצים לכתוב אך ורק מה שהרווחה צריכה שיכתב (תלוי בכיוון שהרווחה בוחרת לקחת את התיק).
  4. אין לרווחה כל אמצעי עצמאי לחייב לעבור טיפול במקום זה או אחר, נהפוך הוא, זה רק מראה על כך שהרווחה יודעת שהמקום הזה נמצא בשליטתה.

  תהיו חזקים ואל תאפשרו לאף אחד להתערב בענייני המשפחה שלכם. קחו אחריות מלאה על הילדים שלכם וטפלו בהם באופן הטוב ביותר ללא מעורבות חיצונית.

  כל טוב.

   

 • תפני לייצוג של עו"ד. תבואי לפגישה עם עו"ד. / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • בעיה בגן / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום, 

  הגננת צריכה לשתף פעולה לטובתו של הילד. אם היא לא רוצה למלא את המסמך אז שתכתוב לך דו"ח התנהגות של הילד ב- 3 חודשים האחרונים. 
  אין דבר כזה שהגננת לא עושה מה שאת אומרת. תעמדי על זה ואל תוותרי לה. יחד עם זאת תוודאי שהיא לא תתנכל לך. 
  בהצלחה. 

   

 • הסעות לביה"ס / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום, 

  עליכם לפנות למשרד החינוך עם זה. הקטע של ההסעות למהדרין בעיתי מאוד. תפני גם לח"כ אורלי לוי אבקסיס, תבקשי את התערבותה בעניין של כפייה דתית קיצונית ופגיעה בזכות השיוויון. 

  בהצלחה. 

   

 • הוצאת ילדה אלימה מהבית / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום, 

  היא צריכה לצאת לצבא. 
  אין כרגע עם מי לדבר אבל אם את אומרת שיש לה בעיות נפשיות והיא מסכנת אתכם יש לפנות לפסיכיאטר ולאשפז אותה. יתכן ויש להסדיר את התרופות שלה להרגעה. 
  כל טוב. 

   

 • הרחקת ילד אלים מהבית / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום, 

  עליך כאמא לעשות הכל כדי להגן על הילדים שלך. כאשר אח אחד פוגע בילדים האחרים, בך ושובר את הבית, את צריכה לעשות הכל כדי למנוע זאת. 
  תוכלי לפנות למשטרה. תוכלי גם לפנות לרווחה (למרות שיש חשש שהם יקחו דווקא את הילדים שנפגעים וירחיקו אותם ואת האח הפוגע ישיארו בבית. אל תשאלי אותי על ההיגיון שבמעשי רווחה). 
  תדברי עם הבן, תסבירי לו או שהוא יעבור לפנימיה צבאית מרצונו או שאת תעבירי אותו בכוח. אפשר גם לפנות לפסיכיאטר (אם הוא עושה את זה כתוצאה של מחלה נפשית) והוא יבקש מהפסיכיאטר המחוזי להוציא צו אשפוז. יתכן ויש לו בעיה מאוד קשה ואתם לא יודעים על זה. 

  בהצלחה. 
   

   

 • לא צריך לנפח בלוני סבון / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום, 

  תתני לילדה שלך סבון מהבית או את החומר הזה שמחטא בלי מים. פתרת עניין. יש לחפש פתרונות פשוטים ולא לסבך כל דבר באין סוף פניות. עם אנשים טפשים אי אפשר להלחם. 

   

 • הסדרי ראיה לילדים / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום, 

  1. יש לברר מדוע הילדה בוכה? 
  2. הילד גם לא רוצה להתרחץ, לאכול ירקות ולקום לביה"ס. אז יש להתחשב (בעיקר אם הוא בוכה שהוא לא רוצה לקום לביה"ס) ולאפשר להם לעשות מה שהם רוצים?
  3. אם האב אינו פוגע בילדים יש לעבוד עם הילדים על פיתוח הרצון לראות את האבא, להיות בנוכחותו. הם צריכים להרגיש שלמרות הגירושים נשארו להם שני הורים, שני הורים שאוהבים אותם מאוד פשוט גרים שני מקומות שונים. 

   

 • שכנות טובה / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום, 

  נראה לי שאת יודעת קצת יותר מדי על מה שקורה בבית של השכנים. מאיפה ידוע לך מתי הילדה הולכת לישון והאם היא מכינה שיעורים? התיאור שלך יותר מתאים לציטוט מתסקיר של רווחה מאשר ידיעה אישית של שכן. 

  נניח שאת שכנה. כשכנה טובה יש להציע עזרה, לקחת את הילדים לאכול אצלך, להביא בגדים חדשים ונקיים (שאפשר לאסוף בבניין) לילדים. לבקש מנערות לעזור לילדים עם שיעורי הבית בהתנדבות ולתת לאמא תמיכה ואהבה! 

  אם תפני לרווחה מה יהיה. ככה: הרווחה תוציא את הילדים מהבית ותעביר אותם למרכז חירום. יתכן וילד אחד אם קטן מדי יעבור למשפחת אומנה והילדה לפנימיה, בד"כ אוהבים להפריד את הילדים. ואז בפנימיה הילדה תעבור פגיעות מיניות, פיזיות ומילוליות ויהיה לה מזל אם רק מבני גילה. הילד במשפחת אומנה יהיה מוזנח ולא אהוב, כי הוא לא שלהם! מעטים הם משפחות האומנה שיודעים לדאוג באמת לילדי אומנה, בד"כ הילדים מאוד מוזנחים, אוכלים מעט ואף אחד לא מכין איתם שיעורים. 

  ועכשיו את תעשי מה שנראה לך לנכון בשביל שהילדים האלה יהיו שמחים, בריאים ועם סיכוי לעתיד שפוי כלשהו. 

  כל טוב. 

   

 • רכב מלוכלך / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום, 

  אני בטוחה שהרכב של גרושך היה מלוכלך גם כשאתם היתם ביחד. כזה הוא, על זה ידעת. 
  לא תוכלי לשנות אותו, כפי שלא הצלחת כשחייתם ביחד. פשוט תקלחי את התינוקת כשהיא חוזרת. אין הרבה מה לעשות עם זה. 

   

גננת מתעללת / לירז.  26/04

בתחילת השנה היה ארוע בו באתי לקחת את הילד לא מצאו אותו רבע שעה ובסוף נמצא מחוץ בחדר במתנס מחוץ לגן.
מאז הגננת נטפלת כל הזמן לילד שלי ומנסה להוכיח שזה קרה בגלל אופי ההתנהגות שלו (וזה לא נכון - מדובר בגן טרום חובה ילד בן 4), מצלמת אותו במצבים שלא טוב לא ומעבר לזה לא מתייחסת אליו בכלל.
ניסיתי לשוחח דרך המפקחת שלה זה עזר לתקופה קצרה ועכשיו שוב מחמיר המצב.
אשמח לשמוע אם יש הצעות.
בנוסף אבקש לדעת איך אוכל לבדוק בסוף שנה מה היא רשמה בתיק האישי של הילד - אני חוששת מהכתמת עתידו של הילד.

 

 • גננת בעייתית / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום, 

  קודם כל אסור לה לצלם את הילד. 
  דבר שני, ברור שהיא תתנכל לו, כעת היא צריכה להוכיח שהיא לא היתה רשלנית אלא הילד הוא הבעייתי. 
  1. תפני להורים ותקבלי בכתב או בהקלטה סמויה חוות דעת על הגננת.
  2. תפני מכתבים (תשאירי העתק לעצמך) למפקחת על הגננת ואם תוכלי תצרפי הורים נוספים. 
  3. תעמתי את הגננת עם דברים אסורים שהיא עושה ותתעדי כל שיחה איתה. 
  4. תעבירי את הילד לגן אחר! 

  בהצלחה. 

   

היי...
אני רוצה לעבור לפנימיה אבל ההורים לא מרשים לי
הם לא מרביצים לי או משהו כזה...אני רוצה לעבור בגלל החוויה ובשביל לברוח מהריבים שלא נגמרים
יש אפשרות כזאת?אם כן לאן לפנות?
תודה מראש עדן :)

 

 • מעבר לפנימיה ללא אישור ההורים / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום יקירה, 

  כשהיתי נערה נורא רציתי לעבור לפנימיה. בבית היה טוב אבל רציתי חופש מוחלט (היו מגבלות ששמו בבית והיתה משמעת), רציתי חוויות חדשות ובעיקר שאף אחד לא יגיד לי מה לעשות. 
  אמא שלי אמרה "על גופתי המתה" אתן לך ללכת לפנימיה. כאן לפחות אני רואה שאת חוזרת הביתה בערב בריאה ושלמה. המילה של אמא (ואבא) היתה חוק וויתרתי על הרעיון מייד. 
  כעבור שנים כשהיתי בטיפול אצל קוסמטולוגית היא סיפרה לי שהבת שלה עובדת סוציאלית באחת הפנימיות בצפון ושם היה מקרה של שתיית אלכוהול, אורגיות (סקס בחבורות) והרבה אלימות בין הילדים. ועוד מדובר בפנימיה רגילה לחלוטין עם "ילדים טובים". 

  אז הבנתי למה אמא התנגדה בתוקף . היא ידעה מה קורה כשיש הרבה ילדים ביחד ואין פיקוח אמיתי על מה שקורה. גם ההורים שלך מתנגדים מאותה סיבה. 

  מתוקה, כל עוד את קטינה, מתחת לגיל 18, ההורים שלך צריכים לתת הסכמה למעבר דירה, גם אם הוא לפנימיה. אל תלכי נגד רצון ההורים ואל תחשבי שלשם תברחי ... את תראי שהמצב שם הרבה יותר גרוע מ"הריבים" בבית. לפחות בבית רבים איתך אנשים שהכי אוהבים אותך בעולם! 

  תחשבי על זה. 

   

שלום,
בתי בת 10 חודשים ואני מעוניינת להוציא אותה מהגן עכשיו (כלומר בסוף חודש אפריל). הסיבה היא שפוטרתי ואני רוצה כבר לנצל את הזדמנות ולהיות איתה עוד כמה חודשים בבית.
בתי רשומה לתינוקייה בגן פרטי, שמכסת התינוקות בו מעולם לא התמלאה (כלומר אף פעם לא היה מצב שלא היה מקום בתינוקייה לתינוק חדש). בחודש ספטמבר הקרוב היא מתחילה גן חדש, פרטי גם כן.
כשנרשמנו לגן חתמנו על מסמך אבל הם לא רצו להביא לנו עותק ממנו... לא זכור לי אם הייתה סנקציה על הוצאת ילד באמצע השנה ואם כן, מהי. אשמח לדעת מהן זכויותינו? האם אנחנו חייבים לשלם משהו על הוצאה מוקדמת של הילדה? האם אפשר לבקש שיוותרו לנו בגלל הנסיבות (הפסקת עבודה עקב פיטורים)? האם יש נוהג כלשהו לגבי כמה משלמים במקרה כזה?
תודה רבה.

 

שלום,
בתי בת שבעה חודשים. הצטרפה לגן פרטי באמצע ינואר השנה. בתחילת חודש אפריל חזרה עם שריטה ארוכה ועמוקה על פניה, שהביאה אותי, בצירוף סיבות נוספות, להחלטה להוציאה מהגן. אחת הסיבות הנוספות הייתה שהגננת החליטה לקחת חופשה שבועית ללא להעמיד מחליפה תחתיה. הילדה הייתה שלושה ימים בגן בכל חודש אפריל. חודש אפריל שולם לגן במלואו ללא ויכוח. ביום 23.4 הגענו לגן, קיבלנו את השיקים עד סוף השנה בחזרה ואמרנו שלום. לפתע אני מקבלת טלפון מהגננת, הדורשת ממני תשלום עבור חודש מאי! אני חתומה על חוזה עם הגן לפיו אני אמורה לשלם עד סוף החודש בו הודעתי על העזיבה ועבור חודש אחד נוסף. מאחר והילדה נמצאת בגן כחודשיים וחצי בלבד, ומאחר וחודש אפריל שולם במלואו, וכן עקב הפרת האמון מול הגננת, אינני חושבת שיש מקום לתשלום נוסף מעבר לחודש אפריל, על אף האמור בחוזה. שאלתי היא האם אני מחוייבת לשלם עבור חודש מאי, על אף הנסיבות שתיארתי לעיל?

תודה,

 

 • גן פרטי / עו"ד תמר טסלר.  16/06
 • שלום, 

  יש להסביר את כל זה לגננת ולהודיע לה שהיא גרמה לכם נזקים מאוד כבדים, ממוניים, כשכל אפריל שולם גם לה וגם לקחתם מטפלת פרטית כי הגננת הפרה את ההסכם. לכן את יכולה כיוצא מן הכלל לא לתבוע אותה על הפרה של החוזה ופיצוי בגין כך בתנאי שהיא תסתום את הפה מייד! שאם לא, יהיו סנקציות מלוות בפרסום. 

  תעמדי על שלך, תמיד! אבל בחכמה. 

   

אבא שני לילד / אלי.  29/04

שלום רב , גרושתי מלמדת את הילד בן3 לקרוא לחבר שלה(א) -אבא .
איך לעצור את ה תופעה ?
קצת רקע :
לגרושתי יש גם ילדה בת13 מנשואים הראשונים שלה שמתגוררת עם אבה שלה עקב אלימות במשפחת האם .. החבר (א) בעבר הורחק מהבית למשך שנה ואפילו ישב בכלא ..

 

שלום,
ניכר בבתי כי היא מתקשה בביצוע מטלות לימודיות פשוטות, קושי רב בריכוז , קושי בבית הספר ובעיות חברתיות.
גרושתי מסרבת להכיר בכך שהילדה צריכה אבחון. האם אוכל לפנות לבית משפט על מנת לחייב אותה לערוך אבחון כזה?
האם יש דרך אחרת לערוך את האבחון, מבלי לערב את בית המשפט?
תודה.

 

שלום רב,

גרושתי לא שואלת אותי ולא מבקשת את אישורי ורושמת את הילדים לחוגים בסכומי כסף לא סבירים ומחייבת אותי בתשלום חצי.

כאשר אני מסרב לשלם סכום לחוג בסך 5000 ש"ח היא רצה ופותחת תיק בהוצאה לפועל...

מה הסכום שהחוק מחייב ?

 

שלום רב,
לאחרונה הגיעו לדירה מול חלוני שכנים חדשים. זוג די צעיר עם תינוק בן בערך שנה ו 4 ואחיו שנראה בן כשנתיים וחצי...
שניהם בוכים הרבה ומה שנשמע מהחלון זה צעקות:
סתום את הפה, תפסיק כבר לבכות, די! תקום מהרצפה, תיכנס לחדר! שמעתי גם פעם אחת את האם אומרת "אני אתן לך מכה" ואיני בטוחה שאין שם אלימות...
מדי פעם אני שומעת גם דיבור נעים ואפילו שירה, אבל זה לא הרעשים הרגילים, לצערי הרב...
אני מודאגת וחשה מצוקה גדולה.
איני רוצה לפנות בשלב זה לרווחה, אך חשה שמישהו צריך לבחון בעדינות הנדרשת, כמובן, את המצב.
מה לעשות? למי לפנות?
בתודה, שכנה מודאגת

 

אמא תעשה הכל בשביל להגן על ילדיה