עמותה לזכויות ילדים והורים (ע"ר)

מדעני הרווארד: התפתחות מוח הילד תלויה באהבת הוריו

תוצאות המחקרים שנעשו ע''י מדעני אוניברסיטת הרווארד יחד עם הרופאים מביה''ח לילדים בבוסטון, מוכיחות שכשהילד גדל במשפחה אוהבת, זה מפתח את מוחו ומרחיב את יכולותיו האינטלקטואליות.

החוקרים הגיעו למסקנה, שלילדים שמטופלים ע''י רשויות הרווחה יש פחות חומר לבן ואפור – שני המרכיבים העיקריים של מערכת העצבים המרכזית וזאת לעומת בני גילם שגדלים במשפחות נורמטיביות.

לילדים שגדלים במשפחות אומנה רמת החומר הלבן שאחראי על מסירת אותות במוח, היא סבירה, אך כמות החומר האפור. שאחראי על פעילות שרירים, זיכרון, רגשות ודיבור, היא יותר קטנה.

המדענים סבורים שהנתונים האלה מבהירים את העובדה שהילדים שנמצאים רוב הזמן בקרב אנשים זרים, סובלים יותר מהיפראקטיביות, בעיות ריכוז ומחלות פסיכיאטריות אחרות, כמו כן יש להם IQ יותר נמוך ומיומנויות הדיבור יותר נמוכות, מאשר אצל הילדים ממשפחות רגילות.

ההבדלים ברמת החומר הלבן והאפור מוסברים על ידי הבדלי גירוים להתפתחות המוח, משום שהילדים, שנמצאים בטיפול, סובלים לעיתים קרובות מהעדר תשומת לב של מבוגרים וחסכים רגשיים.

במסגרת המחקר, המדענים סרקו מוח של ילדים מאחד מבתי הילדים ברומניה, בו שהו ילדים בגילאי 8-11, ובמקביל של ילדים, שנמסרו למשפחות אומנה. תוצאות המחקר פורסמו בביטאון הרשמי של האקדמיה הלאומית למדעים בארה''ב.

פורסם ביום 24/06/2012 באתר newsru

וביום 31/01/2012 באתר CBC