עמותה לזכויות ילדים והורים (ע"ר)

טיפים להורים- חלק א

טיפים להורים- התנהלות מול שירותי הרווחה

לא לפנות לשירותי הרווחה בבקשות עזרה- מכל סוג שהוא! יש לכם בעיה? השתדלו למצוא פתרון דרך בני משפחה, חברים, עמותות – אבל בשום פנים ואופן לא לפנות בבקשת עזרה לשירותי הרווחה.

* כאן באתר תוכלו לקרוא אודות ההתנהלות של שירותי הרווחה מול הורים- האם אתם באמת חושבים שאתכם זה יהיה אחרת? כל בעיה שיש לכם כרגע תועצם פי 10 עם כניסת שירותי הרווחה לחייכם. ראו הוזהרתם!

• דעו, כל מידע אודות משפחתכם וילדיכם שאתם מספרים לרופא המשפחה (שאינו נוגע ישירות לסיבת הפניה שלכם לרופא) עלול להיות מועבר לשירותי הרווחה (מתוך כוונות טובות) ועדיין ידוע שהדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות. רופאי משפחה יכולים ליידע את שירותי הרווחה אם סיפרתם למשל: שהבעל לא עובד והוא קצת בדיכאון מזה (נשמע תמים? לא לרווחה), שלילד לא בא ללכת לביה''ס והוא מעדיף להישאר בבית, שאתם עמוסים ואין לכם מצב רוח (גם אמרה כדרך אגב יכולה להתחיל כדור שלג שיבלע אתכם מאוחר יותר)....שמרו על פיכם, דברו בקצרה ואל תנדבו מידע מיותר לרופאי המשפחה!

• כל מה שנאמר על רופאי המשפחה נוגע גם לטיפת חלב והצוות החינוכי והטיפולי בביה''ס שבו לומדים הילדים.

• אם המזל לא האיר לכם פנים וכבר הגעתם לשירותי הרווחה- או שירותי הרווחה הגיעו אליכם אבל לא הספקתם לעבור ''אבחונים'' (שלטענת שירותי הרווחה נועדו כמובן כדי להבין אתכם ואת הילדים שלכם טוב יותר כדי שהם יוכלו להתאים לכם את הטיפול הכי טוב בשבילכם) ו''טיפולים'' (כשאתם ו/או ילדיכם כבר נשלחים לטיפולים של שירותי הרווחה) – בשום אופן לא לעבור אבחונים בשירותי הרווחה ולא להסכים בשום אופן לטיפולים הממומנים ע''י שירותי הרווחה אצל ה''מומחים'' שלהם! אם אתם מרגישים ששירותי הרווחה טוענים שהילדים בחשש לסיכון והם צריכים להעביר את הילד אבחון- תעשו אבחון עצמאי אצל פסיכולוג שלא עובד עם שירותי הרווחה ויכול לתת לכם חוות דעת אובייקטיבית לגבי מצבו של הילד ודרכי הטיפול הראויים, אם צריך.

• לפני העברת האבחון העצמאי לשירותי הרווחה- יש להתייעץ עם עורך דין המתמצא בתחום. בכל אופן זכותכם גם לסרב להעביר לידיהם את האבחון- וזה לא משנה מה הם אומרים לכם!

כמה מילים על שיתוף פעולה עם הרווחה- רבים חושבים שאם ישתפו פעולה עם שירותי הרווחה, הרווחה תעזור להם או שתעזור לילד שלהם, ואם ההורים נמצאים בסיכון הוצאת הילד הם חושבים שאם ישתפו פעולה הילד ישאר בבית. טעות! בשיתוף פעולה עם שירותי הרווחה אתם למעשה עוזרים להם במו ידיכם לבנות עליכם ''תיק''- וכשיהיה להם מספיק חומר הם יוציאו את הילד מהבית- עם שיתוף הפעולה שלכם או בלעדיו. נכון שהורים שלא משתפים פעולה מהתחלה נמצאים בסיכון מיידי להוצאת הילד- אבל ככל שיש לשירותי הרווחה פחות מידע עליכם כך קל יותר לעצור את ההוצאה או להחזיר את הילד הביתה. כי כאשר שירותי הרווחה בונים תיק במשך מספר שנים (ואתם לתומכם חושבים שהם מנסים לעזור לכם) אח''כ מאוד קשה להוכיח שאין לכם אחות והיא לא עוסקת במקצוע לא מכובד! לכן, מומלץ בחום, לא לשתף פעולה עם שירותי הרווחה בכלל! לא להכניס אותם הביתה, לא להגיע לפגישות אישיות (כן להגיע לועדת החלטה- ולהקליט את מה שקורה בועדה)....כמה שתקשו על הרווחה לאסוף עליכם חומר- כך בסופו של יום יהיה לכם יותר קל.

• אם שירותי הרווחה נכנסו לחייכם דעו שהם ילכו כמעט באופן מיידי לביה''ס של הילדים. צאו לדרך לפניהם- דברו והקליטו את המורים של הילדים אודות ההתנהגות הטובה של הילד. ברגע שהמורה תגיע לועדת החלטה אתם תראו שמה שהיא אמרה לכם בארבע עיניים הפוך לגמרי ממה שהיא אומרת עכשיו, לבקשת הרווחה, בועדה. אל תספרו שיש לכם הקלטה- תשתמשו בה בחכמה אח''כ.

הקלטות- ברגע שנכנסים שירותי הרווחה לחייכם אתם הופכים להיות חוקרים פרטיים! הולכים לכל מקום עם מכשיר הקלטה. כל שיחה שיש לכם בנוגע לילדיכם עם העובדת הסוציאלית, מורה, מנהלת ביה''ס.....צריכה להיות מוקלטת. אם נערכת לכם ועדה פדגוגית בביה''ס- תקליטו, אם אתם מוזמנים לועדת החלטה- תקליטו. כל זה ישרת אתכם אח''כ.

• עצה ידידותית: קחו עורך דין! ברגע שאתם באים במגע עם פקידות סעד- קחו עו''ד שמתמצא בתחום שילווה אתכם (לפעמים גם מאחורי הקלעים). פקידות הסעד (בנחמדות ההתחלתית שלהן- המאוד מטעה) יסובבו אתכם על האצבע הקטנה שלהן ואם אין לידכם איש מקצוע שיודע איך המערכת עובדת ויודע לקרוא את הסאבטקסט של כל דבר שנאמר לכם- כמעט ואין לכם סיכוי לצאת ללא פגע מהמלחמה הזאת!

במלחמה כמו במלחמה- מנצח מי שסובלני יותר, מוכן ויש בידיו את הכלים להבין את האויב ולדעת איך להתנהל מולו. ינצח מול שירותי הרווחה רק מי שמוכן ללכת עד הסוף- מי שמוכן להכל ומתנהל תוך שמירה על הכוח הנפשי שלו כדי לא להתמוטט באמצע. לכן, אם אתם מלכתחילה אוספים חיילים לכוחותיכם (עו''ד, מלווה מטעם העמותה, בני משפחה וחברים שיתמכו בכם) הסיכויים שלכם לנצח עולים. המלחמה תהיה ארוכה וקשה ותצטרכו את כל הכוח שתוכלו לגייס. אל תהיו שאננים ותחשבו, ולו לרגע, שתוכלו להסתדר בעצמכם- אף אדם לא יכול לנצח בעצמו, ולכן אנחנו כאן בשבילכם.


בברכה עו''ד תמר טסלר ועמותת ע.ל.י.ה